Loading...

Křemešník - naučná stezka, větrný zámek, kostel Nejsvětější Trojice s křížovou cestou, rozhledna Pípalka

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Vyrazili jsme na Moravu a na trase jsme se chtěli zastavit na rozhlednách v minipivovarech, ale i na dalších zajímavých místech. Když jsme směřovali na rozhlednu Pípalka na vrchu Křemešník, netušili jsme, co zajímavých věcí je tam k vidění.

Za čím jedeme?

Křemešník (765 m n.m.) je jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, je necelých 10 km na východ od Pelhřimova, odkud sem vede turistická značka i cyklotrasa. Na vrchol se však nechá dojet i autem.

Ve 3. a 14. století se ve svazích těžilo stříbro. V opuštěných šachtách později žili poustevníci. R. 1555 nechal pelhřimovský měšťan na vrcholu postavit dřevěnou kapli, kterou zasvětil Nejsvětější Trojici. Údajně to bylo poděkování za záchranu, když spadl do stříbrného dolu. Kaple se brzy stala oblíbeným poutním místem. Proto r. 1651 město Pelhřimov zde nechalo postavit kapli zděnou. Nestačila však přicházejícím poutníkům. Proto byla v letech 1710 - 1720 přestavěna, rozšířena, r. 1734 byly přistavěny ambity. Od r. 1750 má kostel Nejsvětější Trojice dnešní barokní podobu. Je to trojlodní kostel, má tvar kříže. Vše je zde trojmo – jsou zde tři kaple, i oltáře jsou zde tři, i když jen jeden je ten hlavní – ten je z r. 1752 a je zasvěcen Nejsvětější Trojici. Do poutního areálu patří kaple mrtvých, kaple korunovace Panny Marie, které jsou propojeny ambity, na druhé straně je fara a škola. Nejstarší kronika o zdejších procesích má záznamy od r. 1763. Kostel je od r. 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky.
Pod kopcem je Zázračná, také Zlatá studánka. První písemní zmínky o ní jsou z r. 1763 a 1782. Přes léto bohužel vysychá a začíná vyvěrat v závislosti na počasí už na podzim nebo také až o vánocích. Nikdy však nezamrzá. Je slabě radioaktivní, takže se při skladování nekazí. Údajně má léčivé účinky. Nad studánkou byla asi v r. 1689 postavena barokní kaplička Nejsvětější Trojice, od které byla v letech 1903 - 1906 vybudována Křížová cesta. Vede téměř až ke kostelu Nejsvětější trojice. Tvoří ji třináct kapliček s nikou, kde jsou obrázky s pašijovými výjevy. Původní byly zničeny během 2. světové války. Od r. 1947 je Křížová cesta tvořena žulovými kapličkami s novými reliéfy. Na konci je jeskyně se sochou Kristova těla, která symbolizuje Boží hrob.

V těsné blízkosti poutního areálu je nedokončená stavba Větrného zámku „U sedmi havranů“. Začal ho stavět r. 1930 sochař a medailér Josef Šejnost, který pocházel z nedalekého Těšenova. Chtěl si zde udělat muzeum svých medailí. Stavbu však nedokončil.

Jako poslední byla na vrcholu postavena železná rozhledna Pípalka. Jako rozhledna zde už od r. 1940 fungovala 25 metrů vysoká dřevěná měřičská věž z 30. let 20. století. Po několika letech však byla stržena. Vzhledem k tomu, že na Křemešníku byla armáda, tak byl problém zde vybudovat novou rozhlednu. To se povedlo prosadit až po listopadu 1989 předsedovi pelhřimovského KČT Pavlu Pípalovi. Proto po něm byla rozhledna pojmenována. Slouží také pro potřeby telekomunikací a armády. Slavnostně byla otevřena 3.června 1993. Měří 52 metrů. Na plošinu ve výši 40 metrů vede 205 schodů. Od listopadu do března je zavřená, od dubna do května a v září a říjnu je otevřena jen o víkendech a svátcích od 10 do 17 hod., o letních prázdninách je otevřena denně od 10 do 17 hodin. Je z ní vidět část Českomoravské vrchoviny s nejvyšším vrcholem Javořicí, Českou Kanadu, oblast Táborska s vrchem Svidníkem, Mladovožicka s vrchem Strážiště, Posázaví a přehradní nádrž Želivka, vrch Melechov, hrad Lipnice a zříceninu hradu Orlík, v pozadí i Žďárské vrchy. Jen je škoda, že na vrcholu nejsou informace o tom, co vidíte.

Okolo vrcholu - v přírodní rezervaci Křemešník - vede stejnojmenná okružní naučná stezka. S jejím budováním se započalo již v r. 2001. Konečná podoba je z r. 2004. Je dlouhá 3 km, je vhodná pro pěší i pro cyklisty. Začíná na vrcholu u rozcestníku turistických tras nedaleko parkoviště. Na 10 zastaveních se seznámíte s přírodou i s historií Křemešnicka. Stezka vede samozřejmě i okolo kostela Nejsvětější Trojice, Větrného zámku, Křížové cesty, poustevny a kapličky Nejsvětější Trojice u Zázračné studánky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na vrcholu je možnost občerstvení, ale i přespání v horském hotelu s možností venkovního posezení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíc nadšeni jsme byli kostelem Nejsvětější trojice, který má nádherně nově zrekonstruovaný interiér. Při komentovaných prohlídkách, kterou mohu jen doporučit, získáte informace také o zámečku i Křížové cestě. Areál je uzavřen od listopadu do března. V dubnu až v červnu a v říjnu se prohlídky konají pouze v sobotu a o svátcích od 10 do 17 hodin, v neděli až od 13 hodin. V září je navíc přidán pátek od 13 do 17 hodin. V měsících červenec a srpen je otevřeno denně od 10 do 17 hodin, jen v neděli až od 13 hodin.

 

Ostatní informace

Rozhledna Pípalka má trošku jinou otevírací dobu než kostel. V dubnu až v červnu a v září a říjnu je rozhledna otevřena o víkendu a ve svátky od 10 do 17 hodin. V měsících červenec a srpen je otevřena denně od 10 do 17 hodin.

Na vrcholu je rozcestník turistických tras, takže se nechá vyrazit téměř všemi směry. Po červené je to cca 10 km do Pelhřimova - to je nádherné historické město.

Na vrcholu je lanové centrum, vede tam i lyžařský vlek, takže o zábavu je tam postaráno i v zimě.

Poslední aktualizace: 29.5.2017
Křemešník - naučná stezka, větrný zámek, kostel Nejsvětější Trojice s křížovou cestou, rozhledna Pípalka na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Křemešník - naučná stezka, větrný zámek, kostel Nejsvětější Trojice s křížovou cestou, rozhledna Pípalka

Stříbrná studánka u Ivaniných rybníčků
Stříbrná studánka u Ivaniných rybníčků
Studánka
Na Českomoravské vrchovině mezi Pelhřimovem a Jihlavou pod vrcholem…
0.8km
více »
Májový výšlap kolem Křemešníku (765 m)
Májový výšlap kolem Křemešníku (765 m)
Tipy na výlet
Křemešník - poutní místo na Pelhřimovsku. Ve 13. a 14. století na úbočích…
1.1km
více »
Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice a Křížovou cestou.
Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice a Křížovou cestou.
Kostel
K nejznámějším poutním místům na Vysočině  patří Křemešník, 767 m vysoký…
1.1km
více »
Křemešník - Větrný zámek
Křemešník - Větrný zámek
Zámeček
Tuto romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný…
1.1km
více »
Poutní Hotel Křemešník
Poutní Hotel Křemešník
Tipy a novinky
Poutní Hotel Křemešník se nachází v ideálním poklidném prostředí …
1.1km
více »
Křemešník - osada
Křemešník - osada
Místní část
Nachází se v okolí nejvyššího bodu české části Českomoravské…
1.2km
více »
Křemešník s rozhlednou Pípalka.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Křemešník s rozhlednou Pípalka.
Kopec
Krásné podzimní počasí jsme využili k výletu na Křemešník. Je to vyhledávaný vrch na Pelhřimovsku a také známé poutní místo. Šli…
1.2km
více »
Křemešník - rozhledna Pípalka
Křemešník - rozhledna Pípalka
Rozhledna
Za účelem podrobného mapování našeho státu byla zde ve 30. letech minulého století postavena dřevěná měřická věž, neboť Křemešník byl…
1.3km
více »
Křemešník
Křemešník
Vrchol
Vrch se nachází na Českomoravské vrchovině 12 km od Pelhřimova.…
1.6km
více »
Na Křemešník
Na Křemešník
Trasa
Trasa začíná na zastávce ČD v Zajíčkově a pokračuje po žluté značce směrem Radňov. Na návsi se kříží se zelenou a pokračje dále po žluté k osadě Na…
4.3km
více »
Nový Rychnov
Nový Rychnov
Městečko
Městečko Nový Rychnov leží asi 10 km jihovýchodně od okresního města…
4.4km
více »
Nový Rychnov
Nový Rychnov
Zámek
Popis objektu: Město Nový Rychnov najdeme na českomoravské Vysočině, 12 …
4.4km
více »
Pelhřimov - Muzeum rekordů a kuriozit
Pelhřimov - Muzeum rekordů a kuriozit
Tipy na výlet
Pelhřimov je bývalé okresní město na západě Českomoravské vrchoviny, dobře dostupné, leží v blízkosti dálnice D1 Pelhřimov je malebné město,…
7km
více »
Muzeum rekordů a kuriozit
Muzeum rekordů a kuriozit
Tipy na výlet
Chcete se seznámit s největšími, nejmenšími, nejrychlejšími, nejtěžšími a…
7km
více »
Zlaté české ručičky
Zlaté české ručičky
Tipy na výlet
V muzeu Zlaté české ručičky objevíte exponáty, které jsou vyrobeny ze sirek. Výstava nám nabídne více jak 80 exponátů, které jsou postaveny…
7km
více »
Pelhřimov - městské brány (Jihlavská, Rynárecká a Solní)
Pelhřimov - městské brány (Jihlavská, Rynárecká a Solní)
Pevnost, opevnění
Více než šestnáctitisícové okresní město Pelhřimov se nachází v údolí říčky Bělé, v jihočeské části Vysočiny. Pro toho, kdo zná jen zdejší…
7.1km
více »
Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje
Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje
Vyhlídka
Vyhlídková věž Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje, pochází…
7.2km
více »
Město Pelhřimov - Masarykovo náměstí
Město Pelhřimov - Masarykovo náměstí
Náměstí
Masarykovo náměstí v Pelhřimově vzniklo spolu se založením města ve 12…
7.2km
více »
Pelhřimov
Pelhřimov
Město
Pelhřimov leží ve Východních Čechách, jihozápadním směrem od…
7.2km
více »
Pelhřimov – historie města a naučná stezka Po stavebních slozích
Pelhřimov – historie města a naučná stezka Po stavebních slozích
Tipy na výlet
Cestou na Moravu děláme zastávky u rozhleden, minipivovarů, ale také na…
7.2km
více »
zavřít reklamu