Pelhřimov aneb Pojeďte do Pelhřimova, prohlídněte si krematorium, ať víte, do čeho jdete
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Na kole
Kam a jak jedeme?
Pelhřimov
Počet obyvatel: 16 434 obyvatel v roce 2011
Někdy také nazývaný Pejr.
Jak je z názvu příspěvku jasné, město se proslavilo hláškou z filmu Vesničko má středisková, která zazněla z úst Rudolfa Hrušínského: "Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš". V Pelhřimově však nikdy žádné krematorium nebylo, nejbližší je v Jihlavě. V srpnu roku 2010 v Pelhřimově vzniklo papírové krematorium a v něm byla umístěná rakev. Do této rakve mohl kdokoli hodit papír, kam napsal své trápení. Celé krematorium poté shořelo a symbolicky ho hasili místní hasiči koněspřežnou ruční stříkačkou.
Pelhřimov je okresní město v kraji Vysočina. Nachází se v údolí řeky Bělé. V České republice je známé jako město rekordů a kuriozit.
Do Pelhřimova jezdí vlak i autobus. Bylo zde rozsáhlé autobusové nádraží již před rokem 1989, ale jeho výpravní budova nesplňovala určitá kritéria (občerstvení, vytápění, udržované toalety). V roce 2008 proběhla rozsáhlá rekontrukce nádražní budovy i autobusového stání.
Za čím jedeme?
Děkanský kostel svatého Bartoloměje - Vyhlídková věž
Kostel svatého Bartoloměje byl založen koncem 13. nebo počátkem 14. století, je tedy v gotickém slohu. Od roku 1589 jsou na jeho fasádě psaníčková sgrafita. Uvnitř kostela určitě zaujme křížová cesta podle návrhu Františka Bílka.
Vyhlídková věž kostela svatého Bartoloměje pochází z roku 1576 a Ochoz je vysoký 30m a je z něj výhled nejen na město, náměstí ale i okolí. V horní části je zpřístupněna komůrka hlásného, který zde bydlel až do třicátých let dvacátého století. Naleznete zde i dobové fotografie města. Při výstupu na vrchol minete pět pelhřimovských zvonů, největší je Bartoloměj (spodní průměr 152cm a váha 2100kg). Další zvony se jmenují Václav, Florián, Ludmila a Ave Maria (nejmenší zvon - spodní průměr 52,5cm a váha 90kg). Na vrchol věže vede celkem 135 schodů, které lze zdolat i se dvěma plyšovými kozami Rózou a Rézou. Dříve bydlel hlásný na věži nejen se svou rodinou ale i s kozami, ty však nechtěly chodit po schodech, proto je hlásný vždy z pastvy musel po schodech nést.
Fárův dům
Původně barokní stavba byla v roce 1913-1914 přestavěna v kubistickém slohu podle návrhu významného pražského architekta Pavla Janáka. Původně se zde nacházel hostinec „U zlatého soudku“.
Drechselova vila
Je další významnou vilou v tomto městě. Nachází se po cestě z autobusového nádraží na náměstí. Jedná se o kubistickou vilu, která byla postavena v letech 1912 - 1913. Je pojmenovaná po jejím prvním majiteli - tehdejším okresním hejtmanovi a císařském radovi Janu Drechslerovi. Stejně jako Fárův dům na náměstí ji vyprojektoval architekt Pavel Janák, stavitel byl Karel Postránecký. V současnosti se v domě nachází obchod.
Pokud půjdete od vily směrem na náměstí, minete park, ve kterém jsou papoušci.
Muzeum rekordů a kuriozit - Dolní (Jihlavská) brána
Muzeum rekordů v Pelhřimově je jedno z mála podobných muzeí svého druhu na světě. Jeho sídlo se nachází právě v Jihlavské věži, která sloužila jako součást opevnění města. Prohlídku je nejlépší začít v informačním centru, které je umístěno v blízkosti kostela svatého Bartoloměje. Zde také obdržíte mapku celého města, protože v centru města se nacházejí jednotlivé exponáty a jsou spojeny do okruhu, na kterém mimo jiné leží i Muzeum rekordů a kuriozit. Tento okruh je nazván jako Procházka českou knihou rekordů a je dlouhý cca. 2km. Právě na chodbě informačního centra se nachází i první exponát, kterým je obří tužka (dlouhá 5,7m). Před informačním centrem se tyčí osmimetrový turistický rozcestník. Pokud budete pokračovat směrem k Jihlavské bráně, minete i nejmenší jezdeckou sochu T.G. Masaryka o velikosti 9x9mm. Dolní brána pochází z 16.st., má pět pater, je vysoká 36m a nově zrekonstruovaná. Od roku 1994 v ní sídlí Muzeum rekordů a kuriozit. Můžete ho také navštívit na těchto stránkách: www.dobryden.cz; www.muzeumrekorduakuriozit.cz
Procházka českou knihou rekordů pak může pokračovat směrem na Karlovo náměstí, kde se nově nachází Pelhřimovský pěšec - vysoký 2,5 m a váží 1 200 kg. Dále pak lze pokračovat do Muzea Zlaté české ručičky, kde naleznete exponáty zhotovené pouze ze sirek - "Přes 80 staveb, 571 871 sirek a 248 344 zápalkových hlaviček 63 310 hodin práce jediného člověka Tomáše Kordy". U muzea se nachází i zahrada s dalšími exponáty - např. s obřím polévkovým hrncem, čajovou konvičkou nebo trychtýřem. Muzeum se nachází pří nábřeží řeky Bělé, které je upravené jako Nábřeží rekordů a kuriozit. Nachází se zde informační panely a další exponát na "Procházce českou knihou rekordů je Obří spínací špendlík, který dosahuje délky 6,7 m a váží 45 kg. Poslední kuriozitou je pak Poštovní schránka o rozměrech 110 x 180 x 132 cm
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jako výborná tečka za skvělým výletem je zajisté ochutnávka místního piva Poutník. Viz. http://www.pivovarpoutnik.cz/cz/index.php
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhodně vystoupejte na vrchol věže kostela svatého Bartoloměje - uvidíte nejen celý Pelhřimov jako na dlani ale i jeho okolí.
Ostatní informace
Děkanský kostel svatého Bartoloměje - Vyhlídková věž
Otevírací doba: Po-Pá 9:00-12:00 a 12:30-17:00
So-Ne 10:00-12:00 a 12:30-17:00
Tato otvírací doba platí pouze v období od 1.5.-30.9. Mimo toto období lze návštěvu sjednat individuálně.
Vstupné: Snížené 10Kč (děti, studenti, důchodci)
Dospělí 15Kč
Muzeum rekordů a kuriozit: Dolní (Jihlavská) brána + Zlaté české ručičky
Otevírací doba: po-ne od 9:00 až 17:00
VSTUPNÉ jen do jedné z expozic
Děti do 6 let – zdarma
Děti 7-15 let – 40 Kč
Senioři nad 65 let – 50 Kč
Dospělí – 70 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) – 180 Kč
Vstupné do obou expozic:
Děti do 6 let – zdarma
Děti 7-15 let – 60 Kč
Senioři nad 65 let – 70 Kč
Dospělí – 100 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) – 250 Kč