Pelhřimov – historie města a naučná stezka Po stavebních slozích
Tipy na výlet • Celodenní výlet
Kam a jak jedeme?
Cestou na Moravu děláme zastávky u rozhleden, minipivovarů, ale také na zajímavých místech a v zajímavých městech. Právě v Pelhřimově je vše. Je to nádherné historické město s vyhlídkovou věží a s minipivovarem.Takže máme rovnou několik důvodů se zde zastavit.
Za čím jedeme?
Pelhřimov leží v kraji Vysočina, zhruba 18 km na jihozápad od Humpolce, který leží na dálnici Praha – Brno. Městem protéká říčka Bělá.
Nejstarší část města je pravděpodobně dnešní Starý Pelhřimov, kde vznikla osada již ve 13. století. Později byla přesunuta do prostoru kolem kostela sv. Víta, který je nejstarším kostelem města. Po té, co osada byla r. 1289 vypleněna, udělil r. 1290 samotný král Václav II. právo založit nové město a vybudovat okolo něj hradby. V té době zde žili převážně němečtí osadníci. Hospodářský rozvoj částečně ovlivnilo naleziště stříbra v okolí Křemešníka (9 km na jihovýchod). Rozvíjela se zde řemesla jako je soukenictví, plátenictví, tkalcovství, perníkářství a pivovarnictví, konaly se zde pravidelné trhy. Až do r. 1416 patřil Pelhřimov pod pražské arcibiskupství. Během husitských válek byl na straně táboritů, již od r. 1422 ho spravovali táborští hejtmani. Od r. 1434 město vlastnili Trčkové z Líp, od r. 1550 Adam Říčanský z Říčan, který v blízkosti městských hradeb nechal postavit zámek. Jeho syn Karel tak dlouho zasahoval do práv měšťanů, až se r. 1572 vykoupili z poddanství. R. 1596 císař Rudolf II. povýšil Pelhřimov na královské město. V letech 1646 a 1766 město zničil požár. Díky tomu však získaly měšťanské domy jednotný renesančně-barokní charakter.
Dlouhou tradici ve městě má pivovarnictví. R. 1552 získalo právo várečné. Nejdříve se pivo vařilo ve dvou domech v Růžové ulici (nyní tam stojí střední průmyslová škola), od konce 16. století v novém pivovaru v parkánu za děkanstvím. Třetí, stále funkční pivovar (nyní Poutník), byl postaven koncem 19. století Na Hradišti. Na tradici vaření piva v r. 2016 navázali na Masarykovo náměstí č. 4, kde vznikla restaurace s minipivovarem Na čtyřce.
Historické centrum města je Městskou památkovou rezervací. Patří tam nejen řada měšťanských domů, ale i dvě gotické brány, zámek, kostel a divadlo. Centrum města je skutečně nádherně udržované a významné budovy perfektně popsané. Městem dokonce vede naučná stezka Po stavebních slozích, která zahrnuje 43 objektů. Vše k této stezce najdete na stránkách http://www.mikroregion.pel.cz/stezka/. Je tam povídání o jednotlivých objektech, nechá se vytisknout i mapka. Ta je vlastně skoro nejdůležitější, protože na domech jsou stručné popisy, ale nikde není naznačen směr trasy. Pokud bude informační centrum otevřené, mělo by se snad vše sehnat v informačním centru. Je to perfektně udělané, má to jen jeden maličký problém. V seznamu u jednotlivých domů není napsána ulice, ale pouze číslo popisné. Proto u fotek uvedu přesnou adresu a pořadové číslo dle seznamu. Tady není nutno se o tom víc rozepisovat. Lépe než oni bych to určitě nezvládla. Ale mohu to určitě doporučit. Na prohlídku je určitě třeba rezervovat si aspoň dvě hodiny. Není to zas až tak dlouhé – přibližně 4 km, ale pokud se to pečlivě čte a prohlíží, tak to určitě rychleji nejde.
Začátek trasy je u informačního centra, které je na Masarykovo nám. č. 10 ve Šrejnarovském domě, což je 1. zastavení naučné stezky. V tomto domě je také Síň Lipských aneb První české MÚZYum. Expozice je věnována slavné herecké rodině Lipských, která odtud pochází. Nejznámější jsou režisér Oldřich Lipský a jeho bratr herec Lubomír. Zde se dozvíte i o dalších členech této rodiny, kteří pracovali v divadle, filmu a v televizi. Ve sklepení domu je Pelhřimovské peklo s interaktivními strašidelnými expozicemi.
Již u 4. zastavení se můžete občerstvit ve zdejším minipivovaru Na čtyřce.
V Jihlavské bráně (9. zastavení) můžete navštívit Muzeum rekordů a kuriozit. Je to prý jediná expozice ve střední Evropě. Zabírá pět nově zrekonstruovaných pater.
Ve sklepení Purkrabského domu (21. zastavení) si na své přijdou určitě děti. Právě tam je Muzeum strašidel. Jsou tam strašidla, která se vyskytovala, nebo dokonce ještě vyskytují na Vysočině. Strašidla jsou z vosku, údajně ve skuteačné velikosti.
V 1. patře zámku pánů z Říčan (24. zastavení) se můžete zastavit v muzeu Vysočiny Pelhřimov. Tomu předcházel r. 1901 založený Musejní spolek. V expozici se seznámíte s měšťanským životem v 19. století, se způsobem oblékání, bydlení a i se společenským životem. Jsou zde např. mince, staré tisky, mapy, ale také řada skutečně cenných předmětů. Získáte zde informace o dvou významných osobnostem Josefu Šejnostovi, sochaři a medailérovi, a jeho synovi Zdeňkovi, sochaři a restaurátorovi. V zámku až do r. 1850 sídlili radní, nahlédnete i do šatlavy.
U 25. zastavení – kostel sv. Bartoloměje je od května do září přístupná vyhlídková věž, která byla postavena r. 1576. Po 135 metrech vystoupáte na ochoz ve výšce 30 metrů a uvidíte z výšky Pelhřimov a jeho okolí. Cestou si prohlédnete komůrku hlásného, kde jsou historické fotografie Pelhřimova. Ve věži je pět zvonů: největší Bartoloměj, Václav, Florián, Ludmila a nejmenší Ave Maria. Není však otevřena celoročně - jen od 1. května do 30. září, vždy od 9,00 do 17,00 hodin s půlhodinovou pauzou od 12,00 do 12,30 hodin. V sobotu a v neděli otevírají až od 10,00 hodin. Při červnovém zastavení jsme zvládli vystoupit i na tuto věž.
Když půjdete od 38. zastavení k 39. zastavení (ke kostelu sv. Kříže), půjdete okolo pivovaru Poutník. Pivo se v této budově vaří od r. 1898, pod názvem Poutník od r. 2003. Dobře je vidět i od kostela sv. Kříže.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit se a hlavně ochutnat pivo jsme chtěli v minipivovaru Na čtyřce na Masarykovo náměstí. Měli jsme však smůlu - byli jsme tam na Velký pátek a bohužel bylo zavřeno. Jinde jsme se pak nezastavili. Ale možností je na náměstí i v přilehlých uličkách dost - na jídlo i na přespání.
Když jsme přes Pelhřimov jeli v červnu, stavěli jsme se v minipivovaru Na čtyřce na oběd a moc jsme si pochutnali na jídle i na pivu. Je to asi oblíbená restaurace i pro místní, protože tam byl před polednem docela pěkný pohyb lidí a servírky to zvládaly perfektně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ostatní informace
Parkování v centru města je zpoplatněné. My jsme celkem pohodlně a zdarma zaparkovali v ulici Příkopy jen kousek od Dolní brány.
Infocentrum je otevřené:
- od června do září vždy od 8,30 do 17,00 s polední pauzou od 12,30 do 13,00. V pátek je prodloužená otevírací doba do 18,00 hodin.
- od října do května je otevřeno od pondělí do pátku od 8,30 do 17,00 s polední pauzou od 12,30 do 13,00 hodin. V sobotu je otevřeno pouze dopoledne od 8,30 do 12,30 hodin. V neděli a ve svátcích je zavřeno.
Městem vedou cyklostezky i řada turistických tras, takže se nechá vyrazit z města na všechny strany. Já mohu pouze doporučit vrch Křemešník, který je zhruba 10 km na západ od města. Vede tam červená turistická značka a pod kopec i cyklotrasa. Na vrcholu je rozhledna Pípalka, větrný zámek, poutní místo s kostelem Nejsvětější trojice a křížovou cestou, dokonce i se zázračnou studánkou.