Kryštofovo Údolí je půvabná vesnička kousíček od Liberce. Zdejší roubené domky se štíty krytými břidlicí odkazují na původní obyvatele - německé havíře. Kryštofovo Údolí je totiž bývalou osadou horníků a uhlířů. Poblíž v okolí se nacházejí dnes již zavřené štoly na železnou a olověnou rudu. Železná ruda se zde těžila ještě v 18. století. Kromě hornictví zde fungovala také výroba troudu ze zetlelého smrkového dřeva, které místní pálili v pecích a ze vzniklého popela pak vybírali troud, který se používal v papírnách. Kdysi se zde také pálilo vápno.
Kryštofovo Údolí leží pod horou Ještěd, zimy jsou zde nefalšované a drsné, se spoustou sněhu. Stále se zde dá zažít krásná romantika padajících vloček a mrazem ochmýřených větviček. Brození po kolena v čerstvém prašanu, stavění sněhuláků a opravdová koulovačka. Zmrzlé ruce a horký svařák. Iglú a otužování v potoce:-) A to nemluvím o krásných pěších a běžkařských trasách v okolí. Údolí bylo v minulosti jen obtížně dostupné. To v roce 1900 změnila železnice, kdy zde byla vybudována trať vedoucí z Liberce do Děčína a Teplic. Dnes se do Kryštofova Údolí vydávají turisté mimo jiné i za unikátní stavbou železničního viaduktu se 14 oblouky, výškou 30 metrů a délkou 194 m. V roce 2020 zdejší viadukt proslavil Václav Neckář ve spolupráci se společností Lidl.
Skladba obyvatelstva Kryštofova Údolí byla v minulosti převážně německá. Stále je zde patrná typická dobová architektura dřevěných domků pokrytých břidlicí. I památníčky v obci původní obyvatelstvo připomínají. Původní obyvatelé se sem ještě donedávna jezdili na svůj bývalý majetek dívat. Více o historii Kryštofova Údolí si můžete přečíst například zde: https://www.krystofovoudoli.eu/ Do Kryštofova Údolí se dostanete autem, autobusem č. 16 z Liberce nebo vlakem do stanice Kryštofovo Údolí nebo Novina. Zastávky autobusu v obci jsou nádherně vymazlené.
Za čím jedeme?
Co můžete v Kryštofově Údolí vidět a zažít:
1) Pokud se z centra Kryštofova Údolí vydáte po silnici směrem na obec Novina a u autobusové zastávky Kryštofovo Údolí, Novina odbočíte doleva do kopce, přijdete asi po 300 metrech k malému kamennému viaduktu a za ním je Ranč v údolí. Na ranči se v lepších časech, až odezní pandemie, můžete občerstvit, domluvit si zde projížďky na koních, vyřádí se zde děti atd. Zde je odkaz www.rancvudoli.cz. Až navštívíte ranč, pokračujte stále rovně do lesa a na nejbližší křižovatce (asi 150 metrů za rančem) uhněte doprava, tato lesní cesta vás po chvíli dovede nad velký viadukt, odsud se dá krásně fotit. Musíte ale trošku sestoupat mezi stromy.
2) Z centra Kryštofova Údolí také dojdete k velkému viaduktu (Novinský viadukt), v obci Novina odbočíte doleva (u dopravního zrcadla). Velký viadukt se dá fotit z obou stran údolí. Zjistěte si před idos, kdy jede vláček Novina-Kryštofovo Údolí a počkejte si na něj.
3) Další atrakce, která stojí za to, je sjezd na koloběžkách přímo z vrcholku Ještědu do Kryštofova Údolí. Trasa má 12 km. Začíná se v hotelu Ještěd, kde si koloběžky vyzvednete a končí se v restauraci U Kryštofa, kde je zase odevzdáte. Podrobnoti zde www.kolobezkyjested.cz 4) V historickém podstávkovém domě na adrese Kryštofovo Údolí č. p. 75 naleznete také Dům řemesel Ateliéru Ami, který pořádá výtvarné a keramické dílny, výstavy a můžete si zde koupit originální autorskou keramiku. Zde je odkaz Dům Řemesel v Kryštofově Údolí | Facebook.
5) Naproti restaraci U Kryštova je unikátní betlém - chlouba místních. Orloj vzniklý z původní ohyzdné trafostanice, jehož výstavba začala v roce 2007. Skládá se z 22 řezbovaných figur od libereckého řezbáře Václava Plechatého, 18 z nich je pohyblivých. V levém výklenku se nachází sv. Barbora, v pravém sv. Kryštof. Mezi nimi pak hodiny. Pod nimi ponocný s pohyblivým pejskem. Hodiny bijí každou hodinu. Dvanáct apoštolů defiluje jako na přehlídce. Duchovním otcem díla je bývalý kameraman Československé televize Martin Chaloupka. Některé z figur mají svého patrona nebo patronku z řad populárních osobností, např. Jiřinu Bohdalovou, Jiřího Lábuse, Martina Dejdara apod.
6) Kousíček od orloje je barokní mostek nepřekvapivě se sochou sv. Jana Nepomuckého. Ten vede k římskokatolickému kostelu svatého Kryštofa ze 17. století, který nahradil původní luteránský kostelík. Kostel je roubená stavba s břidlicovým obkladem. Hned vedle stojí fara, s níž tvoří jeden komplex. Součástí je také dřevěná zvonice, blízký hřbitov a márnice.
7) Naproti baroknímu mostku je parkoviště s dětským hřištěm. Je zde také Jírův betlém a socha čůrajícího voříška. Na zdejším kopci se dá sáňkovat a bobovat. Na parkovišti můžete zanechat železného oře.
V době pandemie zdejší pensiony bohužel nefungují, ale Kryštovo Údolí se dá zvládnout i jen jako jednodenní výlet. Přesto však doporučuji jeho prozkoumávání věnovat alespoň víkend.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Doporučuji strávit v Kryštofově Údolí víkend. Navštívit oba viadukty, místní restaurační zařízení, ranč a udělat si výlet na blízkou zříceninu hradu Hamrštejn. Až půjdete na Hamrštejn, rozhodně nezapomeňte využít transbordér - unikátní kabinkový přepravník poháněný vaší vlastní silou, který vás převeze přes řeku Nisu. Dobré je také vědět o opuštěné Kleinertově vile v Machníně, kde kdysi bývala oční klinika. Vila je v současné době v dezolátním stavu, ale již v majetku města, které se ji snaží prodat kupci, který by pro ni našel smysluplné využití. Vila je součástí velkého areálu s rozsáhlými pozemky, ještě jednou obývanou vilou ve stejném architektonickém stylu a kamennými hradbami se strážními věžičkami. Pozor, vila se nachází na pozemku města, kam je vstup zakázán. Kamenné hradby s věžičkami však můžete obdivovat zvenku. Z vnitřní strany se staly útočištěm bezdomovců:-(
Ostatní informace
V době pandemie funguje výdejní okénko Restaurace U Kryštofa (Kryštofovo Údolí 26) a kavárny U Ježka skoro naproti (www.kavarnaujezka.freepage.cz). V kavárně U Ježka s prvorepublikovým interiérem prodávají výborné lahvové pivo z minipivovaru Reichenberg z Liberce, viz www.pivovarreichenberg.cz.