Kostel svatého Kryštofa (Kryštofovo údolí)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kryštofovo Údolí dříve nazývané "Údol svatého Kryštofa" (německy Christofsgrund) je jako oblíbené místo turistu důvěrně nazýváno Kryštofáč. Rekreační obec, nalézající se v hlubokém údolí Rokytky, leží 8 km západně od Liberce na silnici z Chrastavy do Osečné.
Od 1. ledna 2005 je její větší část prohlášena vesnickou památkovou zónou.
My se sem vydali, krom jiného, za sakrálními památkami. Přičemž tou nejznámější je kostel sv. Kryštofa. Dřevěný raně barokní kostelík vystavěl v letech 1683–86 Michl Schöbel, tesařský mistr ze Žibřidic, se svými čtyřmi pomocníky. Upraven byl v letech 1760–61 a roku 1781 doplněn o zděnou patrovou sakristii stavitele J. J. Kunze. Od roku 1893 kryje vnějšek stěn břidlicový obklad. Jednolodní roubený kostel orientovaný k jihu je jednou z mála zachovalých roubených staveb zakrytých břidlicí.
Loď kostela i presbytář mají jednotný kazetový strop s dobovou výmalbou. Stěny i strop kostela jsou vyzdobeny patnácti malbami ze života Krista. Kruchta kostela je rokoková z roku 1760 s dekorem a výjevy z Nového zákona od J. J. Schoellera na poprsnici.
Kostel je obklopen hřbitovem. Je zde i barokní márnice s 8 vyobrazeními Tance smrti a zvonice s šindelovou střechou ve tvaru makovice. Tři zvony na ní pocházejí z roku 1754. Za zmínku stojí i vedle kostela stojící barokní fara, brána s ohradní zdí a socha sv. Václava.
V 90. letech 20. století byl celý areál opraven.
Ke kostelu se dostanete přes kamenný mostek se sochou Jana Nepomuckého. Podstavec pod sochou nese letopočet 1763 a z té doby bude pravděpodobně i můstek.
V obci jsou další sakrální památky:
Barokní Boží muka s reliéfem Piety (Panny Marie držící umírajícího Krista).
Výklenková kaplička Panny Marie Pomocné
V lese nad obcí na křižovatce turistických stezek stojí kaple sv. Kryštofa.
Při silnici na Křižany stojí sousoší Piety a je zde i několik křížů.
Další památky v Kryštofově údolí:
Muzeum lidových betlémů v prvním poschodí bývalé školy (dnešní restaurace „U Kryštofa“),
První český vesnický orloj, v bývalé trafostanici naproti muzeu betlémů, dokončený 20. září 2008
Pomník obětem 1. světové války
Železniční kamenný viadukt na Novině (Liberecký Semering)
A také velké množství zachovalých dřevěných a hrázděných staveb
V adventním čase je zde sestavován betlém v životní velikosti od sochaře Jaroslava Jíry.
Ještě pár vět o svatém Kryštofovi:
Svatý Kryštof, jeden ze čtrnácti sv. pomocníků je patronem poutníků, řidičů, cestujících, horských cest a horníků. Svatý Kryštof Je také patronem leteckých záchranářů a přímluvcem od nenadálé smrti.
Podle legendy jistý Reprobus, muž obrovité postavy se rozhodl, že bude sloužit pouze největšímu z králů. Když zjistil, že se jeho král bojí ďábla, dal se do služeb ďábla. Když shledal, že ďábel se bojí znamení kříže, chtěl vědět, co se skrývá za znamením kříže. Od jednoho poutníka se dozvěděl, že tím, koho se ďábel bojí je Ježíš Kristus a pokud chce sloužit Kristu, má přepravovat pocestné přes rozvodněnou řeku. Jednou Reprobus přenášel přes řeku dítě. Dítě bylo stále těžší a těžší. Obr se tomu velice divil a požádal dítě o vysvětlení. Dítě mu řeklo, že je Ježíš Kristus, král, kterého hledal.
„Společně se mnou neseš na svých bedrech všechnu tíhu světa.“ Obr mu nevěřil a požádal dítě o zázrak. Obrova mohutná hůl, o kterou se opíral při přenášení lidí přes řeku, se zazelenala a později se na ní objevily květy a plody. Ježíš obra pokřtil a dal mu jméno Christophorus, což v řečtině znamená Ten, kdo nosí Krista.
Kryštof je proto zobrazován s dítětem na ramenou a s mohutnou zelenající se holí.
Kryštof pak šířil víru v Lýkii, dnešním Turecku. lykijský král, který krutě pronásledoval všechny křesťany, ho nechal vsadit do žaláře. Do cely mu dali dvě dívky, aby ho svedly. Kryštof je však přiměl k pokání a ony pak byly spolu s ním popraveny. Bylo to kolem roku 250.