Dva dny za různými památkami - KRYŠTOFOVO ÚDOLÍ
Dva dny za různými památkami – KRYŠTOFOVO ÚDOLÍ
Kryštofovo údolí je obec na severu Čech, ležící v hlubokém údolí, jak je znát už z názvu a je vzdálená jen 8 km od Liberce. Má ráz rekreační krajiny a r. 2005 byla její větší část prohlášená vesnickou památkovou zónou. Obec je tvořena ze tří původních obcí podél toku říčky Rokytky a to Rokytnice, Kryštofova údolí a Novin. Kryštofovo údolí bylo pravděpodobně založeno uhlíři v 16. století. Údolím v minulosti vedla pašerácká stezka, o které je zmiňováno pochodem pašeráků v předehře opery „Hubička“ od Bedřicha Smetany a pašerácké hrázděné hospody Karoliny Světlé v centru obce. Karolina Světlá zde údajně tvořila podklad pro libreto opery.
Ale co je na Kryštofově údolí zajímavého? To, že se může pochlubit prvním českým orlojem v bývalé trafostanici, který byl dokončený v r. 2008. V r. 2011, kdy bylo uvedeno do provozu zařízení, znázorňující fáze Měsíce a znamení Zvěrokruhu se stal orloj plnohodnotným.
Každou hodinu zde defiluje dvanáct apoštolů podobně jako na Staroměstském orloji v Praze. Iniciátorem, investorem a hlavním stavitelem byl Martin Chaloupka, mechanická část je dílem Jiřího Ottmara, a sochy apoštolů navrhl a vyřezal z lipového dřeva výtvarník z Liberce Václav Plechatý. Na orloji se podíleli ještě i další umělci a řemeslníci.
Když pominu orloj, který Kryštofovo údolí ještě více zviditelnil, tak obec sama o sobě není ale jen tak ledajakou vesničkou, která se vine okolo toku Rokytky na severních svazích Ještědského hřebenu. Je krásná a plná turistických zajímavostí. Je tu vidět i další zajímavost - železniční viadukt, který je na trati, Česká Lípa – Liberec a druhý o něco menší.
Další z památek je barokní kamenný jednoobloukový most pod kostelním areálem se sochou sv. Jana Nepomuckého, ale kopií, neboť původní socha byla odcizena. Most byl postaven cca r. 1840. Zřejmě vinou povodní stával most podle původní mapy výše proti proudu, ale protože byl fortelný, zůstal bez větších úhon.
Když přejdeme můstek, vystoupáme příkrým svahem kolem pískovcové plastiky sv. Václava z r. 1763 ke hřbitovní klenuté bráně a za ní k dřevěnému, raně baroknímu kostelu sv. Kryštofa, který pochází z r. 1686. Kostel je jedinečnou památkou s bohatou historií. Stojí uprostřed hřbitova ve stráni, na pravém břehu Rokytky. Stavitelem tohoto kostelíka byl tesařský mistr Michal Schobel ze Žibřidic, jemuž pomáhali čtyři pomocníci. Je to jediná zachovaná roubená stavba zakrytá břidlicí na Liberecku. Původně tu před ní stával luteránský kostelík.
Bokem od kostela v jihozápadním rohu hřbitova stojí dominující hranolová dřevěná zvonice s vyšším zděným přízemím z lomového kamene a s helmicí zvonového tvaru z r. 1754.
Vedle ní stojí márnice ze 17. století, vyzdobená obrazy. O obnovu márnice se též přičinil Martin Chaloupka, iniciátor a stavitel orloje, díky němuž se do ní vrátily obrazy, které ji dříve zdobily. Pod branou hřbitova je fara.
V obci se nachází ještě více objektů, které stojí za prohlídku. Je to Muzeum betlémů, které je v l. poschodí bývalé školy, dnes restaurace „U Kryštofa“. Ale tam jsem se při své návštěvě této obce už nestihla podívat. Dále nad obcí při turistické stezce v lese je kaple sv. Kryštofa, zkrátka Kryštof je v této obci nesčetněkrát zmiňován a jak také ne, když název obce nese jeho jméno.
Musím se ještě zmínit o hrázděné, kdysi pašerácké hospodě Karoliny Světlé, ale ta tu již bohužel není. Po té jsem se pídila a zjistila jsem, že v sedmdesátých letech 20. století vyhořela do základů.
V celé obci je spousta dřevěných a hrázděných domů.
A tím moje povídání o Kryštofově údolí končí....