Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Právě zde v Nízkých Beskydech v okolí města Svidník je dřevěných kostelíků poměrně dost.
Obec leží na severu Slovenska v Ondavské vrchovině na říčce Javorník. Je poměrně stranou hlavní trasy, proto jsme původně neměli v plánu sem zajíždět. Nakonec nás sem zavedla objížďka. Rozkládá se na silnici, která je skoro rovnoběžná se silnicí Svidník – Nižná Polianka, jen kousek jižněji. První zmínka o ní je z r. 1548.
První řeckokatolický kostel byl v obci postaven v druhé polovině 18. stol. V r. 1915 vyhořel. Toto je tedy v pořadí druhý dřevěný kostel, který byl na stejném místě postaven r. 1923. Dokončen byl však až v r. 1930. Tento kostel je tříprostorový, i když tak nepůsobí, dokonce má pouze dvě věže - zvonici a malou věžičku ve tvaru hrušky. Zakončené jsou tříramenným křížem. Střecha je plechová.
Původně byly v kostele tři zvony, nyní jsou tam už jen dva. Je to v podstatě naprosto jednoduchá dřevěná stavba, kterou v 70. letech minulého století zvenku omítli. Kostel tak ztratil svoji hodnotu a vypadá jako zcela obyčejný kostel, který ničím nezaujme. Dokonce i okna - nahoře půlkulatá se zdají, jako by sem nepatřily. Nikde není nic napsáno, takže až poklepem jsme zjistili, že to není zděný kostel, ale skutečně dřevěný – prostě ten, co hledáme. Takže ten, kdo si představuje, že uvidí další krásný dřevěný kostelík, musí být zklamán. Stejně jako my. Omítnutý dřevěný kostel jsme už viděli v Kežmarku, který byl omítnut, aby byl chráněn před povětrnostními vlivy. Ten je však krásný, s touto stavbou se nedá vůbec srovnávat.
Prohlídka kostela možná není. Snad jen v době bohoslužby. Není nikde však psáno, zda se zde bohoslužby konají a kdy. Za kostelem je veliký hřbitov.
V kostele chybí ikonostas. Jsou tam pouze samostatné čtyři ikony. Vždy dvě jsou spojeny horizontálním pásem. Tím vznikl otvor, který nahrazuje jáhenské dveře. Takže možná ani není škoda, že jsme se dovnitř nedostali.
My jsme sem zajeli pouze kvůli dřevěnému kostelíku, nejedli jsme zde, ani nespali.
Tento kostel se nám tedy vůbec nelíbil. Třeba se však dočká lepších časů stejně jako kostel v Medvedie, který byl dříve také omítnutý. A jak mu to nyní sluší.
Obcí prochází červená turistická značka, po které se můžete vydat na rozhlednu Čierna hora (667 m) – cesta k rozhledně měří 7,5 km.
S využitím značených turistický tras a cyklotras se nechá udělat okružní trasa v délce 24 km – jít po červené na druhou stranu přes Vysokou horu (474 m), Kohútov (520 m), Spálený vrch (642 m), Kohútov (647 m). Červená na silnici odbočuje vlevo a dále do Zborova. Abychom se dostali zpátky, je nutno odbočit po cyklotrase č. 015 vpravo do Šarišského Čierneho a dál po modré přes Krásnou horu (585 m) a Javorník (585 m), odbočit na červenou a dojít do Kurimky. Bohužel my jsme si zde žádný výlet neudělali, už nám to nějak časově nevycházelo.