Hunkovce – dřevěný řeckokatolický kostel Ochrany Přesvaté Bohorodičky
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Právě zde v Nízkých Beskydech v okolí města Svidník je dřevěných kostelíků poměrně dost.
Za čím jedeme?
Obec je na hlavní trase ze Svidníka k Dukelskému průsmyku, zhruba uprostřed této trasy. První písemná zmínka je z r. 1548, kdy byl součástí panství Makovica.
Nejcennější památkou je v centru obce dřevěný kostel z konce 18. století. Je to tříprostorový objekt na nízké kamenné podezdívce, která vyrovnána lehce svažitý terén. Nad babincem je samostatná vysoká věž - zvonice, která je malou stříškou spojena se stavbou. Tato stříška opticky rozděluje boční stěny chrámové lodě, takže z vnějšího pohledu působí jako patrová. Nejnižší místností je svatyně. Všechny tři střechy jsou zakončeny makovicemi s cibulkou a křížem. Vše je pokryto šindelem. Zajímavá je modrá barva na věžičkách. Okolo kostela dřív bylo dřevěné oplocení. Z něho se nyní dochovala jen vstupní branka se šindelovou stříškou. Kostel je uprostřed hřbitova. Všechno stíní několik vzrostlých lip.
R. 1922 byl kostel opraven a r. 1935 měl být prodán do Čech – do Ústí n ad Orlicí. K rozebrání a přestěhování však nedošlo. Oltář byl přestěhován do nedalekého zděného kostela, který byl postaven r. 1931, vzácné ikony jsou již od r. 1906 součástí sbírky Šarišského muzea v Bardějově. Za 2. světové války byl kostel poničen, ale po válce znovu opraven. Zvony však navráceny nebyly. V r. 2010 v rámci projektu Záchrana dřevěných chrámů na Mezinárodní dřevěné cestě byl kostel zvenku celý opraven. Veřejnosti je nepřístupný, ale byli jsme rádi, že jsme se zastavili. Je moc hezký.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se zde zastavili jen se podívat na dřevěný kostelík, nejedli jsme zde, ani nespali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kostel téměř uprostřed hřbitova mezi lípami vypadá moc hezky. Jen byl skoro problém ho vyfotit. A ty modré proužky na věžičkách jsou skutečně skvělé.
Ostatní informace
U vchodu na hřbitov je umístěna mapa dřevěných kostelíků na Slovensku s krátkým povídáním i o tomto kostele. Je tedy znát, že jsou na svůl kostelík patřičně pyšní. Viděli jsme zde řadu kostelíků, ale někde jsme se nedozvěděli ani komu je kostel zasvěcen.