Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Vracíme se z dovolené na Chodsku, během které jsme se zastavili v Bělé nad Radbuzou. Mimo jiné je tam i vyhlídka a právě tam jsme zjistili, že v nedalekém okolí je několik dalších, mimo jiné i v Kvíčovicích. Máme to skoro při cestě, tak se tam zajedeme podívat.
Kvíčovice jsou jen kousíček západním směrem od Holýšova, tedy od silnice z Domažlic do Plzně. Z vlakového nádraží v Holýšově je to sem zhruba 3 km. Obec se rozkládá severně od říčky Chuchla, která napájí Návesní rybník v jižní části obce. Ten byl vybudován na místě vytěženého lomu.
První písemná zmínka o obci je v berním rejstříku Plzeňského kraje z r. 1379, kde je uvedeno, že obec je majetkem Oldřicha. I když se nedochovaly zmínky o nějaké tvrzi, přesto se vlastník obce měnil. Až v průběhu 15. století se staly součástí panství Příchovice a ještě později statku Čečovice. R. 1546 si celý čečovický statek (i s Kvíčovicemi) koupil Lobkovic a připojil ho ke svému panství v Horšovském Týně, kam patřily až do 19. století, než se staly samosprávnou obcí.
Okupace čs. pohraničí r. 1938 zasáhla i Kvíčovice, později se obec stala součástí Protektorátu Čechy a Morava. Od 1. května 1945 do 16. června 1945 zde bydleli polští vojáci.
Po revoluci se obec osamostatnila, od 24. 11. 1990 má své zastupitelstvo. Některé domy v obci jsou využívány pouze k rekreaci, některé zůstaly neobydlené. V obci je zaveden plyn, vybudována je i dešťová kanalizace. Z Holýšova se sem dostanete autobusem.
Na návsi je šestiboká kaplička sv. Petra a Pavla. Je barokního původu, přesný datum však není znám. Šestiboká báň se zvoničkou je z 1. poloviny 19. století. Kaplička je zapsaná do seznamu nemovitých kulturních památek.
Pokud pojedete z Holýšova, tak jen o kousek dál za náměstím směrem na Štichov, v budově bývalé základní školy, nyní mateřské školky je miniexpozice, která je vzpomínkou na zdejší rodačku Štěpánku Haničincovou, která snad celý svůj život věnovala práci s dětmi. Expozice je vhodná pro děti i dospělé. Můžete si zde přečíst její životopis i podívat se na dokument o jejím životě. Děti se zde setkají s čertíkem Bertíkem i papouškem Lorinkou, které ji v jejích pořadech doprovázely, v jedné místnosti se děti mohou podívat na pohádky a dětské pořady z 60. a 70. let.
Když vyjedete z centra obce směrem na Ohučov, dostanete se k rybníku. Hned za ním na malém kopečku je bunkr – je součástí lehkého opevnění vz.36 z linie VIIIa Stodo nebo také Staňkov sever. Je to svým způsobem unikát, protože v linii VIIIa a VIIIb se zachovaly již pouze čtyři bunkry – u Jivjanského rybníka, v lese u Černovic a ve Všekarech – ten je zasypaný. Střílny byly prodlouženy a byla na ně navezena hlína, aby bunkr odolal radioaktivnímu záření.
Okolo rybníka se dostanete k vyhlídkové věži, která je na kopečku nad rybníkem. Z tohoto svahu byl vždy krásný výhled na ves. Proto si zde v létě 2012 vybudovali vyhlídkové a společenské místo, jehož součástí je upravený prostor pro ohniště, houpačky a samozřejmě vyhlídková věž 4,2 metry vysoká. Na vyhlídku ve výši 3 m se dostanete po 16 schodech. Z vyhlídky je vidět hlavně na obec a Návesní rybník, který byl bohužel v době naší návštěvy vypuštěn. Je vidět i pár kopečků a pole, které k obci patří a kde údajně dříve sedláci vyorávali švédské podkovy z doby třicetileté války.
Dobře jsme se najedli v hotelu Gurmán v Horšovském Týně, kde mají nový minipivovar.
I když vyhlídka je uvedena na seznamu vyhlídek této oblasti, které vznikly přibližně ve stejné době, tato se odlišuje a to se nám na ní líbilo. Výhled sice není daleký, ale je to určitě místo, kam místní rádi zajdou. Je to v centru obce, ale v přírodě a je tu velice příjemné prostředí.
Obcí prochází cyklostezka z Holýšova přes Čečovice (tam je nádherný gotický kostelík sv. Mikuláše a bývalý chátrající zámek, který je nyní v rekonstrukci) např. do Jivjan, kde je keltský skanzen. To je 11 km. Zájemci o cykloturistiku si určitě i zde své další cíle najdou.