Lago di Garda - tipy k ochutnání
Kam a jak jedeme?
Jedeme do italského Trentina, do městečka Riva del Garda, které leží na severním břehu Lago di Garda. Cestujete-li autem z Prahy, máte na výběr několik tras – kratší, delší, více po dálnici či po okreskách, ale ať zvolíte tu či onu variantu, najedete kolem 750 km a cesta bude trvat přes 7 hodin.
Za čím jedeme?
Jezero Garda je u turistů z ČR v letní sezóně velmi oblíbené a v počtu zahraničních návštěvníků jsme obsadili 3. místo hned za Němci a Holanďany. Průzračná jezerní voda láká ke koupání, okolní hory zase ke sportovním aktivitám. Vyrazíte-li na Gardu na počátku listopadu, už se sice v jezeře nevykoupete (nepatříte-li mezi otužilce), ale zase máte více času užít si kulinářské skvosty z lokálních surovin, vidět sklizeň oliv a následné lisování olivového oleje nebo si nakoupit spoustu místních dobrot.
Olivy všude kam se podíváš
Ať se jedná o rozsáhlé olivové háje nebo jen pár stromů u cesty, všude se sklízí. Následné lisování a filtrování „zeleného zlata“ (jak se zde olivovému oleji říká), probíhá většinou v družstevní lisovně Agraria. Z 500 kg oliv se vyrobí asi 50 litrů extra virgin oleje. Místní olej patří k nejkvalitnějším na světě. Při jeho ochutnávce vás bude až pálit v krku – to je důkaz vysokého obsahu zdraví prospěšných polyfenolů.
Balzamikový ocet
V listopadu je jíž víno z vinic dávno zpracované. Kromě skvělých vín se v Trentinu z révy vyrábí i balzamikový ocet. Jeho výroba vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Ve zkratce se z hroznů Tramínu (Gewürztraminer) vylisuje mošt, který se zahřátím zredukuje cca na 1/3 původního objemu. Redukovaný mošt se přidá do sudu s již rok starým balzamikovým octem. Po roce se část dá do dalšího sudu a část použije zase do nové várky a tak pořád dál. Různě starý ocet si žádá i různé dřevo, ze kterého je sud vyroben. Sudy jsou otevřené a plnící otvor je pouze překryt plátnem. Roky se tak původně vinný mošt odpařuje, houstne a nasává aroma různých druhů dřeva. Sudy s balzamikem jsou skladovány běžně venku pod přístřeškem. V létě ocet v sudech „pracuje“ více, v zimě spíš odpočívá. A výsledek? Fenomenální – čím starší balzamikový ocet je, tím je pochopitelně hustší a chuť koncentrovanější. 250ml sedm let starého balzamika sice přijde na 25 Euro, ale těch peněz rozhodně nebudete litovat! Využití má balzamiko ve studené kuchyni - na saláty, skvělý je třeba v kombinaci s kozím sýrem, ale bývá použit třeba i na zmrzlinu. Ochutnat, nakoupit i shlédnout postup výroby si můžete zde.
Brokolice z Torbole
Torbole je obec sousedící s Riva del Garda. Jednou ze zde pěstovaných plodin je brokolice. Na první pohled nic zvláštního, ale brokolice z Torbole se od té "klasické" zelené dost liší. Našinec při pohledu na zdejší brokolici znejistí. Je to květák, nebo brokolice nebo ještě něco jiného? Barvou má výrazně blíže ke květáku. Tvar jednotlivých růžiček je malinko špičatělší, než má květák. Subjektivně bych ji i chutí spíš řadil k této zelenině. Ke konzumaci jsou určeny nejen růžice, ale i listy.
Kiwi a Kaki
Ač je poloha Trentina na severu Itálie, zdejší podnebí je dostatečně teplé a příznivé pro pěstování kiwi a kaki. Kiwi už bylo na začátku listopadu sklizené, ale velké oranžové plody kaki jsou vidět v zahradách kolem cest i v listopadu. Oranžové plody na stromech, ze kterých již opadalo listí září jak vánoční ozdoby. Konzumuje se buď čerstvé, nebo sušené – jako „kaki křížaly“. Cestou domů se můžete zastavit na statku Maso Giare kde si nejen tyto kaki, ale i klasické křížaly z jablek můžete koupit v jejich vlastní porodejně.
Carne salada – něco pro masožravce
Carne salada je místní specialitou, jejíž tradice sahá až do počátku 16. století. Jde o syrové maso z hovězí kýty, které je na 3 týdny naložené do soli a koření. Sůl z masa (uloženého v nádobách) vytáhne vodu, která k masu uzavře přístup vzduchu a zároveň masu rovnoměrně předává vůni a chuť koření. Carne salada se podává za syrova, nakrájená na tenoučké plátky zakápnuté olivovým olejem nebo lze o něco silnější plátky rychle ogrilovat. Nepatříte-li mezi vegany, byl by hřích ochutnávku této lahůdky vynechat.
Agraria Riva
Návštěvu této prodejny doporučuji nechat na závěr vašeho pobytu u Lago di Garda (za předpokladu, že máte stabilní finanční zázemí ). Nemáte-li čas navštěvovat jednotlivé statky, tato prodejna vám ušetří práci, protože sdružuje lokální producenty potravinářského sortimentu z širokého okolí. Najdete tu pochopitelně všechny výše uvedené dobroty, čerstvé ryby z jezera, skvělé uzenářské výrobky, sýry, vína, pálenky, ovoce a zeleninu jak v čerstvém, tak i konzervovaném či sušeném stavu, pekařské výrobky, těstoviny, sušené houby, kávu, čokolády, koření – prostě všechno, na co si jen vzpomenete. Tady si určitě vyberete a nakoupíte chutné dárky pro sebe i blízké.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nejen výše uvedené kulinářské skvosty můžete ochutnat na již tradičním festivalu Garda con Gusto – který se koná právě na začátku listopadu. Další možností je návštěva některé z výborných místních restaurací. Mě osobně nejvíce chutnalo v Ristorante pizzeria Leon d'Oro.
My jsme byli ubytováni v hotelu Agritur Eden Marone. Leží trochu stranou od města a mírně ve svahu – je z něj pěkný výhled do kraje a částečně i na jezero.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Průzračně čistá voda v jezeře, okolní hory, skvělé jídlo a všude nádherné olivové háje.
Krátké video, pro lepší představu, jak to u Lago di Garda vypadá: