Libštejn
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Romantická hradní zřícenina, stojící na skalnatém návrší nad řekou Berounkou je dostupná jak po vodě, tak i po souši. Pěšky se lze k hradní zřícenině dostat buďto po červené turistické značce, která vede kolem řeky, nebo po značce zelené. Ta je absolutně ideální pro návštěvu hradu hlavně pro rodiny s malými dětmi a kočárky. Zeleně značená trasa křižuje u osady Zavadilka silnici 232, spojující Liblín s Břasy. U této komunikace je malé parkoviště s informační tabulí o historii hradu. Trasa dlouhá asi 1,5 kilometru vede po celkem dobře udržované lesní cestě.
Za čím jedeme?
Hrad Libštejn byl postaven v polovině 14. století Oldřichem Tistem z Hedčan. Hradní areál tvořily dvě věže, mezi nimiž bylo nádvoří s vysokými zdmi, ke kterým přiléhal hradní palác. Stavební poloha hradu však nebyla moc ideální. Ač stojí na skalisku nad řekou, obklopují ho tři vysoké kopce. S rozvojem dělostřelecké techniky v dobách husitských tak bylo potřeba zvýšit obranyschopnost objektu přístavbou dvou předsunutých bašt. Po husitských válkách, kdy hrad patřil Kolovratům zde bylo vyhlášené vězení, kde si svůj trest odpykávalo až 50 odsouzených. Posledními majiteli, kteří hrad obývali byli Valdštejnové. Ti se z něj odstěhovali do pohodlnějších sídel v druhé polovině 16. století a hrad začal rychle chátrat. Od roku 1590 je uváděn jako pustý.
Do dnešních dní se z hradu nejlépe zachovala severní věž, k vidění jsou i zbytky hradebních zdí, obytného paláce a obranných bašt.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo u vstupu do hradu je krásně udržované místo s ohništem a lavičkami. Kdo si s sebou vezme něco na opečení klidně si to na ohništi, u kterého bylo připravené i dřevo, může udělat.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná příroda v okolí řeky Berounky a do ní usazená romantická zřícenina středověkého hradu.
Ostatní informace
Hrad je celoročně volně přístupný, v zimě samozřejmě se zvýšenou opatrností.