Loading...

Litovelské Pomoraví trošku jinak aneb z hanácké metropole do podhůří Jeseníků (Křelov – Šumperk)

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Za kulturou Za sportem Do přírody Na kole

Kam a jak jedeme?

Rád bych jako tip na - z důvodu výskytu komárů nejlépe Jarní nebo podzimní - výlet na kolech doporučil trasu, kterou mám sice různými směry a v nejrůznějších kombinacích projetou mnohokrát, ale v této podobě jsem ji poprvé jel během prázdnin roku 2007. Počasí vyšlo dokonale, nebylo zrovna co dělat a maminka mé kolegyně se právě chystala prodat její rodný dům v Křelově u Olomouce. Ta tedy posmutněle trávila svou téměř poslední (protože baráček se nakonec udal až v roce 2009) dovolenou ve zdech, kde vyrůstala a já se vydal vlakem do Olomouce s tím, že si na kole projedu město, pak ji vyzvednu a společně se kolmo vydáme do Šumperka. A přes první větu mě na této zajímavé cestě čekalo několik poprvé. Vrátím se tedy časovou smyčkou zpět a projedeme si – již téměř v retro stylu – Litovelské Pomoraví zase trošku jinak.

Po příjezdu do Křelova jsem do sebe hodil ochlazovacího panáka slivovice a poprvé si prohlédl malý domeček, ve kterém Markéta vyrůstala. Tenkrát stál ještě na okraji obce, dnes už je díky stavebnímu boomu v těchto příměstských satelitech situace trošku jiná. A pak nastal čas vyrazit. Nejprve ke kapličce, za kterou se nachází poškozený smírčí kříž, který si tímto poprvé vyfotím. A křelovská poprvé pro mě zdaleka nekončí, protože před nedávnem byl zpřístupněn zdejší Fort XVII. A ten je vlastně i hlavním důvodem, proč jsem se do Křelova vypravil. Koneckonců tento vojenský objekt zpopularizoval ve stejném roce (5. srpna 2007) fotograf Jan Saudek, který zde – s 218 účastníky – nafotil velký skupinový akt, který údajně později vydražil asi za 90 tisíc korun (nic moc, že … dělá to jen něco přes čtyři stovky na jednoho naháče).

Za čím jedeme?

V každém případě se jedná o polygonální – v tomto případě pětiúhelníkový - permanentní fort, vybudovaný v letech 1850 až 1854 podle projektu Julia von Wurmb. Patří tedy do nejstarší čtveřice olomouckých cihelných pevnůstek, ale nejpodobnější prý je pevnostem v Krakově. Současně je však Fort XVII. považován také za jednu z nejzachovalejších součástí císařského systému opevnění Olomouce. Hlavním obranným těžištěm zde je mohutný zemní val, na němž byla rozmístěna těžká dělostřelecká výzbroj. Ve vnitřní části se nachází kasemata pro úkryt obránců a sklad zásob. V centru fortu najdeme středový podkovovitý reduit, uzavřený malým nádvořím a plochou zadní stěnou; ten sloužil jako ubytovací zařízení a poslední místo odporu. Výstavba křelovské pevnosti svého času stála údajně téměř 300 tisíc zlatých.

Foto: markyz63

V současné době si můžete v křelovském Fort XVII. prohlédnout muzeum se stálou expozicí o historii fortové pevnosti a sbírkou militárií nebo navštívit hostinec Citadela. Ten je umístěn v reduitu pevnosti a otevírá se převážně na společenské a firemní akce, svatby a hostiny. V přilehlých sálech se pak pořádají koncerty (např. rok 2014 startují v březnu Krausberry), divadelní představení a školení. Tehdy ovšem vše teprve začínalo a mě nikdo nebránil v tom, abych si areál Fortu XVII., který se přímo nabízí pro pořádání historických bitev a jarmarků, řádně prohlédl. A celkem jsem si toho užil, včetně výstupu na „hradby“ i prozkoumání části interiéru pevnosti. Třešničkou na dortu byl volně přístupný německý polopásový transportér OT 810. Hned si vzpomenu na kamaráda Jirku a švagra Petra, kteří mají k záležitostem armády tak nějak blíže než já, který jsem duší pacifista. Základní vojenskou službu jsem však přitom absolvoval déle než oni dva dohromady, hlavně proto, že Jirka má modrou.

Opouštíme pevnost a vydáváme se pod vedením Markéty, která tady má poctivě projeté všechny polní cesty i každou možnou zkratku, k obci Příkazy. Tady nás čeká krátká zastávka u zdejší kaple sv. Cyrila a Metoděje. Jedná se o zajímavou novodobou stavbu z roku 1926. Kapli vybudoval místní stavitel Josef Brach podle projektu arch. Eduarda Gőttlichera z Brna a nejvíce připomíná románskou rotundu se dvěma apsidami. Možná trochu i zrcadlové kompozice Santiniho, ale v každém případě její podobu významně ocenil minimálně tehdejší papež Pius XI. Naší další zastávkou se pak stává obec Náklo, respektive zdejší kostel sv. Jiří. Velmi zajímavá stavba ve své podobě spojuje podobu raně středověkého opevněného sídla s prvky renesance i baroka. Uvedené doplňuje vstupní brána v podobě lurdské jeskyně z mořských korálů. Místo nepříliš známé, ale o to pozoruhodnější.

Kolem vodní plochy nádrže Náklo, kde bylo kupodivu jen pár lidí a jedna otevřená občerstvovna pokračujeme směrem na Střeň. Před obcí ovšem odbočíme doleva a čeká nás klasická etapa CHKO Litovelské Pomoraví do Litovle. Tedy trasa, kterou my chlapci a dívky, co spolu hovoříme, známe všichni – a hodně důvěrně. A přesto – nebo možná právě proto – se sem rádi - a pokud možno každoročně - vracíme. V Litovli se tentokrát ale nijak zvlášť nezdržujeme. V podstatě se jen na chvíli zastavíme na náměstí, kterému dominuje morový sloup z roku 1724 a hlavně nejvyšší radniční věž na řece Moravě (72 m), dáme jedno pivo, projedeme se po nejstarším kamenném mostu na Moravě (Svatojánský most ze 16. století je současně třetím nejstarším v ČR) a historickou Litovel opustíme.

Přece jen nás tlačí čas a před námi je ještě několik desítek kilometrů v sedle. Navíc je potřeba počítat s nějakou tou povinnou občerstvovací a kuřáckou přestávkou, takže – v čase takřka rekordním – rychle projedeme přes Nové Zámky, Moravičany, Mohelnici a Dolní Studénky domů. A protože jsem si před cílem ještě tradičně nafotil oblíbený dolnostudénský renesanční náhrobek, vím, že slunce bylo při našem příjezdu ještě relativně vysoko. O to více času zbylo na regeneraci sil a tradiční tiskovku na Koupáku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Během trasy se nabízí možností stravování dost a dost. My jsme se však spokojili s energetickými bombami z vlastních zásob (např. tatranka, fidorka, sušené brusinky) a občasnými zastávkami na pivo a jednu polévku. Koneckonců je známo, že s plným břichem se špatně šlape.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: markyz63

Když vynechám fakt, že Litovelské Pomoraví se nám líbí vždy, tak musím vyzvednout křelovský Fort XVII. a kostel sv. Jiří v Náklu. V každém případě se však jednalo o velmi příjemný - byť téměř stokilometrový - celodenní výlet v důvěrně známém prostředí, Nelze než doporučit.

Ostatní informace

Během popisované cesty jsme vstupné nikde neplatili a veškeré náklady tvořila jízdenka na vlak pro člověka a kolo ze Šumperka do Olomouce a nějaké ty poživatiny a tekutiny. Zájemci o návštěvu muzea v křelovském Fortu XVII. dnes za vstupné zaplatí 80,- Kč (slevněné 60,- Kč). Je třeba si ovšem dopředu zjistit, neprobíhá-li zde nějaká soukromá akce (např. svatba), to zůstává pevnůstka pro běžného turistu uzavřena.

Poslední aktualizace: 18.1.2014
Litovelské Pomoraví trošku jinak aneb z hanácké metropole do podhůří Jeseníků (Křelov – Šumperk) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Litovelské Pomoraví trošku jinak aneb z hanácké metropole do podhůří Jeseníků (Křelov – Šumperk)

Křelov Fort XVII. – Restaurant Citadela
Křelov Fort XVII. – Restaurant Citadela
Cyklo bar - hospůdka
Že Olomouc býval významným pevnostním městem, není žádné velké tajemství.…
0.3km
více »
Křelov – Břuchotín (okr. OL) - kostel sv. Jiljí
Křelov – Břuchotín (okr. OL) - kostel sv. Jiljí
Kostel
Hanácká dvojobec Křelov – Břuchotín se svou hranicí již dotýká města…
0.8km
více »
Křelov – smírčí kříž
Křelov – smírčí kříž
Kříž
Další z relativně početné řady „hanáckých“ smírčích křížů naleznete takřka…
0.8km
více »
Křelov – kaple Nanebevzetí Panny Marie
Křelov – kaple Nanebevzetí Panny Marie
Kaple
Jednou z historických památek na území Křelova je barokní Kaplička…
0.8km
více »
Křelov-Břuchotín
Křelov-Břuchotín
Vesnice
Obec Křelov-Břuchotín vznikla v roce 1960 spojením dvou samostatných obcí…
0.9km
více »
Křelov – Pomník padlých
Křelov – Pomník padlých
Pomník
Na webu ministerstva obrany se ve stručném popisu uvádí, že hlavní dominantu pomníku tvoří ženská postava s vavřínovým věncem a…
0.9km
více »
Křelov
Křelov
Místní část
Křelov je místní část obce Křelov-Břuchotín, ležící západně od Olomouce. K vidění je zde moderní kostel svatého Jiljí, kaplička,…
1km
více »
Vojnice – U Lipek
Vojnice – U Lipek
Turistická trasa
Jak každý turista dobře ví, i cesta může být cíl. Vždyť ubírá-li se poutník krajinou, již ta mu může přinést spoustu zážitků z…
1.5km
více »
Olomoucká pevnost – Fort XX  (Křelov - Břuchotín – Del Fuego)
Olomoucká pevnost – Fort XX (Křelov - Břuchotín – Del Fuego)
Pevnost, opevnění
Křelovský Fort XX je nejen pozoruhodnou historickou fortifikační památkou,…
2km
více »
Olomouc – Neředín – Letecké muzeum Olomouc
Olomouc – Neředín – Letecké muzeum Olomouc
Muzeum
Různých technických muzeí u nás ve 21. století vyrostlo jako oněch lesních…
2.3km
více »
Letadla a Mercedesy aneb technická muzea Olomoucka (Letecké muzeum OL a muzeum U veterána Slatinice)
Letadla a Mercedesy aneb technická muzea Olomoucka (Letecké muzeum OL a muzeum U veterána Slatinice)
Tipy na výlet
V rámci mých povinných - a pravidelně se opakujících - cest do Olomouce se…
2.3km
více »
Olomouc - Ústřední hřbitov Neředín
Olomouc - Ústřední hřbitov Neředín
Hřbitov
Na místa posledního odpočinku mnohých měst můžeme dnes bez uzardění…
2.6km
více »
Olomouc (Neředín) - smírčí kříž
Olomouc (Neředín) - smírčí kříž
Kříž
Jeden z „hanáckých“ smírčích křížů najdeme i přímo na území stotisícové…
2.8km
více »
Olomouc – židovský hřbitov
Olomouc – židovský hřbitov
Hřbitov
Překvapivě nepříliš známý olomoucký židovský hřbitov je nedílnou součástí…
2.8km
více »
Olomouc-Neředín-drobné památky
Olomouc-Neředín-drobné památky
Drobné památky
  Neředín, něm.Neretein, obec s 9747(2005) obyvateli, od r.1919 městská č…
2.8km
více »
Topolany
Topolany
Místní část
Topolany jsou malá osada, jež byla připojena k Olomouci jako její mí…
2.9km
více »
Olomouc-Topolany-drobné památky
Olomouc-Topolany-drobné památky
Drobné památky
Topolany, něm. Topolan , obec s 317(2005) obyvateli, od r. 1975 městská…
3km
více »
Olomouc – Řepčín - kaple sv. Isidora
Olomouc – Řepčín - kaple sv. Isidora
Kaple
Nejstarší památkou olomoucké městské části Řepčín je barokní kaple sv. Isidora, která byla ta…
3.1km
více »
Do Pomoraví přes Sluňákov
Do Pomoraví přes Sluňákov
Tipy na výlet
Není nikde psáno, že se musí daná akce pořádat stejným stylem, j…
3.6km
více »
Olomouc – Fort Tafelberg (pevnost Tabulový vrch)
Olomouc – Fort Tafelberg (pevnost Tabulový vrch)
Pevnost, opevnění
Olomoucká pevnost a soustava fortů se pomalu, ale jistě, stává oblíbenou…
4.3km
více »
Olomouc - trochu historie
Olomouc - trochu historie
Město
Olomouc je hlavní město Olomouckého kraje, 6. největší město ČR. Rozkládá se na soutoku řeky Moravy s Bystřicí. Střed města je v…
4.3km
více »
Olomouc
Olomouc
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. O…
4.8km
více »
Olomouc-kašny, fontány a gejzíry
Olomouc-kašny, fontány a gejzíry
Drobné památky
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit…
4.8km
více »
Olomouc-Horní náměstí a okolí-drobné památky
Olomouc-Horní náměstí a okolí-drobné památky
Drobné památky
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla…
4.8km
více »
Olomouc-Michalské návrší-kaple sv.Jana Sarkandra a Jezuitský konvikt
Olomouc-Michalské návrší-kaple sv.Jana Sarkandra a Jezuitský konvikt
Drobné památky
Na nejvyšším olomouckém vrcholu, Michalském návrší najdete kromě památek kolem Žerotínského náměstí a kostela sv. Michala, také…
5km
více »
Olomouc-Dolní náměstí a okolí
Olomouc-Dolní náměstí a okolí
Drobné památky
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým n…
5km
více »
Botanická zahrada Olomouc – Bezručovy sady
Botanická zahrada Olomouc – Bezručovy sady
Botanická zahrada
  Historické jádro Olomouce je téměř z poloviny obklopeno zelení …
5.1km
více »
Turistická známka č. 1399 - Přemyslovský palác a Dóm sv. Václava Olomouc
Turistická známka č. 1399 - Přemyslovský palác a Dóm sv. Václava Olomouc
Turistická známka
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní…
5.4km
více »
Olomouc, Katedrála (Dóm) sv. Václava
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Olomouc, Katedrála (Dóm) sv. Václava
Kostel
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra…
5.4km
více »
zavřít reklamu