Olomouc – židovský hřbitov
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Překvapivě nepříliš známý olomoucký židovský hřbitov je nedílnou součástí zdejšího centrálního městského hřbitova v Neředíně. Původně byl židovský hřbitov v Olomouci zřízen v dnešních Smetanových sadech, nedaleko někdejšího středověkého židovského pohřebiště. Byl založen v roce 1867 a jeho součástí byla i přízemní márnice s bytem hrobníka. Pohřbívání na tomto hřbitovu bylo ukončeno roku 1900 a pouze malá část náhrobků byla následně přemístěna na nový hřbitov v Neředíně. Ty se dnes nacházejí na bočních stranách hřbitovní plochy. Židovská „sekce“ neředínského hřbitova tak – v podstatě – zůstává jedinou dochovanou židovskou památkou v Olomouci,
V areálu ústředního hřbitova, založeném roku 1900, zaujímá židovské pohřebiště jeho východní část. Celková rozloha židovského hřbitova je 9.040 m2, do roku 1962 však byla dvojnásobná. Součástí židovského hřbitova je – památkově chráněná - novogotická obřadní síň, jejíž průčelí zdobí Davidova hvězda a nezřetelné zbytky hebrejského nápisu. V jejím interiéru se původně nacházely pamětní desky se jmény 1 520 olomouckých židovských obětí II. světové války; ty dnes už ovšem najdete v předsíni modlitebny na Komenského ulici.
Na ploše hřbitova se v současné době tyčí přibližně tisícovka náhrobních kamenů. Jejich rozpětí se pohybuje od velmi prostých stél po okázalé výstavné hrobky. Novodobé náhrobky pocházejí převážně z období první čtvrtiny minulého století a zdobí je německé i české nápisy. Jako materiál se zde střídají tmavá i světlá žula, mramor a umělý kámen. Nejhonosnější hrobky najdete hned vedle obřadní síně.
Na bočních stranách hřbitova stojí Památníky obětí l. světové války, včetně hrobů 48 vojáků, kteří zemřeli ve vojenské nemocnici na Hradisku. Nachází se zde také památkově chráněný kamenný Památník mučedníků nacismu z Olomoucka, slavnostně odhalený 23. října 1949. Hřbitov je ohrazen cihelnou zdí a cesty na něm lemují túje, lípy, břízy a topoly. Celkově lze říci, že olomoucký židovský hřbitov je udržován ve velmi dobrém stavu a určitě stojí za návštěvu.
Na závěr ještě polohové upřesnění pro ty, kteří Olomouc neznají. Komunální hřbitov se nachází ve čtvrti Neředín, na třídě Míru, v západní části města. Židovský hřbitov pak najdete hned za hlavní vstupní bránou vpravo.