Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Loštice leží nedaleko Mohelnice, u které je sjezd z rychlostní silnice z Olomouce, případně můžeme dorazit po staré silnici od Litovle (z jihu), je to město, takže není problém s autobusovým spojením a protože je jaro, já sem dojedu tradičně na kole.
Tentokrát na židovské památky, ostatně přiměla mě k tomu minulý týden návštěva v Úsově.
Tardičně v Hotelu U Coufalů chleba s máslem a tvarůžkem a k tomu jednu Plzeň.
Jako i v jiných nekrálovských městech se ve středověku Lošticích usídlila poměrně početná židovská obec. Původní dřevěnou synagogu postavili někde v blízkosti farního kostela, ta vzala za své za třicetileté války. V r. 1651 postavili na původním místě novou dřevěnou stavbu. R. 1727 byla dřevěná stavba rozebrána a střešní části byly použity na krov nové, již zděné synagogy na dnešním místě v nově zřízené židovské čtvrti. Budova pak byla přestavěna v l. 1805-6, četné klasicistní prvky najdeme na budově dodnes. K dalším úpravám došlo r. 1877. K severní části stavby, kde je dnes proluka přiléhal objekt s bytem rabína a synogogálního sluhy. Zřejmě zde byla i rituální lázeň Mikve.
Synagoga byla uzavřena brzy po okupaci r. 1939, vybavení odstraněno. Některé části vybavení se dnes nacházejí v Židovském muzeu v Praze. Pod novějšími malbami se našly i pozůstatky bývalých výmaleb. Sál je kryt tzv. Pruskou klenbou, najdeme tu i zbytky štukové výzdoby. Většina židovského obyvatelstva zahynula za války, po r. 1945 byly stavba různě využívána jako skladiště, ale i hudební škola a muzeum hrnčířství. V k. 1989-90 byla stavba zajištěna staticky a postupně prochází opravou. Od března 2011 je konečně zpřístupněna veřejnosti. Ačkoliv rekonstrukce není zcela hotová, je již stav vhodný k návštěvě. Zajímavé lavice pocházejí z vyhořelé synagogy v Olomouci. Schránky v lavicích bylo možno uzamknout, a tak si majitelé míst mohli nechávat v synagoze i osobní věci.
Velice zajímavý je výklad průvodkyně paní Vlasty Seidlové, která bydlí naproti synagogy ve Ztracené ulici č. 13. Musel jsem si ověřit, nepřeslechl-li jsem její věk – 88let.
Vstupné je dobrovolné , nicméně doporučené 30,- Kč, tel.: 583 455 912, 775 264 206.
Pokud bude chtít návštěvník shlédnout i židovský hřbitov, ten najde na jižní straně Loštic na kopečku nad výpadovkou na Olomouc.