Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Další výlet mě zavede do Lužné u Rakovníka,kde navštívím Muzeum Železnice,kde se koná setkáni parní lokomotivy řady 475 Šlechtična.Cestu uskutečním vlakem z Teplic v Čechách jedu rychlíkem do Chomutova.Odtud pokračuji motoráčkem regionova do Lužné u Rakovníka.Cesta trvá přibližně tři hodiny.
Muzeum Českých drach v Lužné u Rakovníka se již od roku 1999 zabývá udržbou a provozem historických kolejových vozidel .Většinu zajemcu zaujmou parni lokomotivy .Ty jsou hlavním lákadlem muzea.Mezi nejstarší představiteli parnich lokomotiv patří lokomotiva 310.076.K dalším zajímavým představitelem parní éry se řadí provozní lokomotiva 434.1100.Čtyřkolák,která je první lokomotivou vyrobenou v roce 1920 podnikem Škoda Plzen.Zastupcem elitních rychlíkových lokomotiv z meziválečných let je neprovozní stroj 387.043. Mikádo.Také se tu nachází modernější parní lokomotiva řady 498.0,498.1.Albatros z přelomu čtyřicátých a padesátých let.Příslušníkem vrcholu parní trakce je kupříkladu tendrová lokomotiva 477.043 Papoušek.K legendám muzea patří motorový vuz s parním pohonem M.124.001 Komárek z roku 1903,jenž je zapujčen z Narodního Technického Muzea.Kromě parních lokomotiv se ve sbirce muzea nachazeji zastupci trakce motorové .V expozici lze najit Brejlovce T 478.3101,Čmeláka T 669.0001,nebo legendárního ruského Sergeje T679.1600. Jsou tu i motorové vozy M 240.0100.či M262090.Mimo to se tu konal sraz parni lokomotivy řady 475 Šlechtična dorazilo pět lokomotiv z toho čtyři provozuschopné z Plzně ,Děčina Brna a Slovenskejch Vrutek.
Vmuzeu jsem si dal bramborák a pivečko je tu možnost se naobedovat v jidelnim voze
Libilo se mi komplet muzeum v Lužné u Rakovníka ,Za zminku stojí Komárek a plejáda parnich lokomotiv.
Vstupne je 75 korun otevreno je od 9 hodin do 18 hodin
Pro milovníky železnic a všech příznivců je jako stvořeno muzeum v Lužné u Rakovníka. Muzeum jsem navštívil v rámci "Dne železničářů 2007" i s jejich dárkem - jízdenka SONE+ pro 5 osob a toto muzeum jsme navštívili v hojném počtu 11 lidí z různých koutů (Opava, Bruntál, Divnice, Brno, Znojmo, Ždár n.S., Hradec Králové, Pardubic i Praha).
Samotné muzeum se nachází v prostorách bývalé výtopny a činnost muzea se traduje od roku 1997. Je využíváno i aktivně k provozu i opravám historických vozidel, mezi exponáty převládají parní lokomotivy. V samotném areálu je vybudován malý okruh kolejiště o rozchodu 800 mm s možností se svézt. V muzeu uvidíte také nejrůznější předměty z historie železnic, ať už se jedná o mechanika závor, modely a součásti lokomotiv. Ve venkovních prostorách uvidíte také různé druhy vagonů, sněhové frézy, tendry, poštovní vozy a další. V areálu je z jednoho takového vagónu udělán i malý bufet pro malé občerstvení. Určitě zde strávíte nejméně i tři hodiny prohlídkou všeho.
Muzeum najdete snadno - asi nejlepší variantou je jízda vlakem. Muzeum leží na trati Praha - Chomutov, zastávka Lužná u Rakovníka a toto muzeum již spatříte ještě těsně před samotnou zastávkou. A pohled je to úchvatný. U pokladny si samozřejmě můžete zakoupit různé suvenýry, pohlednice, TZ i turistické razítka.
Užitečný odkaz je na domovskou stránku muzea zde
Jedeme navštívit jedno z největších a zřejmě nejlepších železničních muzeí u nás, připomenout si dobu, kdy pára vládla železnicí.
naše putování pak vedlo na hrad Křivoklát, kde jsme se pod hradem dobře najedli i napili
zde se mi líbili exponáty, jejich množství, technický stav i ostatní exponáty - proč si nezapovzpomínat na lepenkové jízdenky (Opava - Ostrava stálo jízdné Kčs 4,-) nebo se podívat na stahovací závory (dodnes fungují i v ostrém provozu, např. v žel. stanici Mladkov), různé modely lokomotiv (ať už to jsou fajfky, či 433 či další)
Otevírací doba muzea je od konce dubna do 31.5. a od září do poloviny října otevřeno SO,NE + svátky a otevřeno je také 28.10., během letních prázdnin pak ÚT-NE, svátky denně od 9:30 do 17:00 A podobně jako v Jaroměři - i po předchozí domluvě je možná návštěva i mimo otevírací dobu.
Cena vstupného dospělý Kč 75,-, děti od 6 do 15 let Kč 45, rodinné vstupné Kč 190, je možné využít i volnou vstupenku z Knihy vstupenek a poukázek vydanou pro roky 2009-2011
Pro aktuálnost návštěvní doby i cen vstupného však doporučuji navštívit jejich domovské stránky, kde jistě najdete další potřební aktuální informace (odkaz v první části)
Ostatní cestopisy zde publikované
Ostatní tipy na výlety zde publikované
zdroj informací a texů v tomto článku byl pořízen ze stránek www.cdmuzeum.cz/muzeum/o-muzeu/-6201