Kam a jak jedeme?
Jsme na dovolené na Broumovsku. Máme rádi přírodu, ale zajímáme se i o architekturu. I když kostel v této obci patří do Broumovské skupiny kostelů, od ostatních se liší. Nestavěli ho otec a syn Dientzenhoferovi.
Za čím jedeme?
Obec se rozkládá asi 5 km na jih od
Broumova v mírně zvlněné krajině, kde před 350 miliony let bylo velké jezero. Obcí protéká Martínovský potok, který pramení v Broumovských stěnách.
Podle archeologických nálezů se zde ve starší době kamenné zdržovali lovci. Během raného středověku osídlená nebyla. Ve 13. století benediktini z břevnovského kláštera osídlovali úrodné roviny kolem řeky Stěnavy a jejích přítoků. Tak byly zakládány dlouhé lánové vsi, mezi nimi i Martinsdorf (současné Martínkovice). Stěhovali se sem převážně němečtí zemědělci a řemeslníci.
První písemná zmínka o obci je z r. 1255 v souvislosti s obchodní stezkou z
Broumova do Kladska, další až z r. 1320. Zemědělství a drobná řemeslná výroba zdejší obyvatelstvo živilo po několik dalších století. Obec se i přes robotní povinnosti rozvíjela, r 1677 byly 2. největší vesnicí z 19 vesnic broumovského panství. Byl zde i velký panský dvůr s ovčínem pro 300 ovcí. Až r. 1848 je osvobodil z poddanství. Právě z té doby se dochovalo v obci několik statků, které jsou svým uspořádáním a členěním fasád typické pro tuto oblast. Zvlášť výjimečné jsou štíty.
Během 17. a 18. století budovali na Broumovsku bohatí benediktini církevní stavby, z nichž některé i dnes patří k architektonickým skvostům. Mezi ně patří i
kostel sv. Jiří a sv. Martina, který byl postaven na kopci nad soutokem Martínkovského potoka a řeky Stěnavy na severovýchodním okraji obce. Když se jede od
Broumova, tak jen kousek za odbočkou do obce odbočuje vlevo do kopečka prašná cesta. Je sice označena směrovkou, ale malou a nenápadnou, kterou jsme samozřejmě přehlédli. Navíc cesta směřuje jakoby zpátky, takže není moc vidět. Ani kostel z tohoto pohledu jsme neviděli. Důležitým poznávacím znamením může být malá dřevěná čekárna u autobusové zastávky téměř právě na té odbočce.
Již r. 1384 byl zdejší dřevěný kostel uváděn jako farní. R. 1650 byla k němu přistavěna zděná věž. Ta jediná se zachovala při stavbě nového kostela v letech 1692-1698. Je ukázkou raně barokní architektury severoitalské provenience. Toto je jediný z
Broumovské skupiny kostelů, který byl postaven podle projektu Martina Allia. Na hlavním oltáři jsou monumentální sochy sv. Vavřince a Štěpána z doby okolo r. 1700. Zachovala se i stropní barokní výmalba. Jednomanuálové varhany se 744 píšťalami postavil v letech 1769-1771 broumovský varhanář a využívaly se při bohoslužbách až do 70. let 20. století. Opraveny byly r. 2010. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Ve 2. pol. 19. století byla postavena na místě bývalého mlýna textilka. V r. 1875 k ní přibyla přádelna, tkalcovna a sukárna. Tkal se zde damašek, později i hedvábí na výrobu padáků. Po válce sem byl dosazen národní správce. Němečtí obyvatelé byli vystěhováni, z vnitrozemí se sem stěhovali zájemci o zemědělské usedlosti, živnosti i domky. Začínala se budovat česká vesnice a začal se zde rozvíjet i kulturní život. Jen provoz textilky byl od r. 1963 postupně likvidován, až byl r. 1995 zcela ukončen. Dnes je objekt uzavřený a nevyužívaný, stejně jako malá továrna na výrobu nudlí, kde se po válce vyráběla nějaký čas kružidla.
Mezi další památky v obci patří barokní fara z r. 1690. Prý byla propojena podzemní chodbou s nedalekým hostincem. V 19. století byla z vnější strany hřbitovní zdi vybudována křížová cesta. Byla tvořena kamennými kapličkami s obrázky namalovanými na plechu. Kapličky se zachovali, obrázky jsou však pouze na dvou zastaveních.
Za zmínku stojí ještě kaplička sv. Anny s křížovou cestou na druhém konci obce . Oboje bylo postaveno současně r. 1798 a také r. 1999 současně obnoveno a vysvěceno. R. 2011 byla jednotlivá zastavení doplněna obrázky od zdejšího občana Přemysla Volfa.
Přes řeku Stěnavu je postaven zajímavý raně barokní most, který prý má půdorys ve tvaru řeckého kříže.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se tu dlouho nezdrželi, jen jsme se zajeli podívat ke kostelu, kde jsme si prošli křížovou cestu i hřbitov a tím si kostel obešli. Obcí jsme projeli, zdálo se, že je tam snad nějaká možnost ubytování, ale hospůdku jsme neviděli. Jen obchod byl v centru. Na jídlo není problém zajet do
Broumova.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kostel je hezký, velký i vysoký. Podle odborníků prý patří mezi nejhodnotnější a nejzajímavější venkovské raně barokní kostely u nás. Zajímavá je vstupní brána na hřbitov, která je situovaná mezi dvě malé márnice. Na sever od brány je i barokní fara s pozdně barokním upraveným průčelím. Kostel byl před časem nabílen, takže na první pohled vypadá naprosto skvěle, bohužel věž ze vstupní strany už tak hezky nevypadá. Vše ostatní se snad někdy nějaké opravy dočká.
Ostatní informace
Obcí vede několik
cyklotras. Jedna vede podle řeky Stěnavy z
Broumova do Polska a obcí projíždí v její severní části. Další cyklotrasa vede také z
Broumova, ale do střední části obce a opět dál do Polska. Třetí cyklotrasa prochází obcí do podhůří Broumovských stěn, které se po okraji nechají na kole objet.
Poslední aktualizace: 31.7.2018
Martínkovice - kostel sv. Jiří a sv. Martina na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Martínkovice - kostel sv. Jiří a sv. Martina
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!