město Cheb a Chebský hrad
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Cestu do města Cheb uskutečníme autem. Navštívíme historickou část města, zdejší hrad a muzeum Cheb. Po příjezdu do města auto zaparkujeme na parkovišti ve Školní ulici a dál se vydáme pěšky směrem k náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.
Za čím jedeme?
Město Cheb (Eger) leží na řece Ohři. První historicky doložené zmínky pocházejí z roku 1061. Roku 1146 připadlo CHEBSKO císaři Fridrichu I. Barbarossovi, který zde nechal postavit středověký hrad. Město bylo založeno roku 1204. Cheb patřil střídavě Čechám a Německu a od roku 1322 je součástí českého státu. Dne 25.2.1634 byl v Chebu, v domě za Špalíčkem zavražděn Albrecht z Valdštejna. I přesto že byl Cheb součástí Zemí Koruny České, nespokojila se většina místního obyvatelstva po skončení první světové války s nově vzniklým Československem a žádala v rámci Deutchböhmen odtržení, plány se ale nepodařilo zrealizovat po příchodu italských legionářů v roce 1919. Během první republiky se počet českého obyvatelstva značně zvýšil. Protičeské nálady německého obyvatelstva se od roku 1933 zvyšovaly a v roce 1938 vyvrcholily. 3.října 1938 po triumfálním příjezdu Adolfa Hitlera na zaplněné chebské náměstí tady korunoval podepsání Minichovské dohody odchodem obyvatel českého původu a antifašistů z města a připojené Sudet k Třetí říši. Po roce 1945 byla většina Němců vysídlena. V Chebu najdeme mnoho památek a památníků. Za zmínku stojí např. gotický Kostel sv. Mikuláše, který byl z původní románské stavby z roku 1220 goticky přestavěn na trojlodní halu v letech 1456 – 1476. Poškozené vrcholky věží byly barokně přestavěny roku 1746. Dále je zde bývalý Františkánský klášter, gotická stavba s kostelem Nanebevzetí Panny Marie s křížovou chodbou ze 13. - 14. století nebo další kostely sv. Kláry, sv. Václava, evangelický kostel Pokoje a další památky. Ještě se zmíním o Špalíčku, který najdeme na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Je to malebná skupina 11 středověkých kupeckých domů rozdělených Kramářovou uličkou. Špalíček vyrůstal od 13. Století na místě kramářských bud a mastných krámů. Podle nejstaršího zobrazení z roku 1472 je půdorys těchto dvou bloků zachován dodnes. Zbořena byla třetí řada domů, která stála na západní straně náměstí. 25.2. 1634 byl v Chebu v Pachlebově domě zavražděn Albrecht z Valdštejna.
My se vydáme z náměstí na Chebský hrad, který byl vystavěn kolen roku 1180 v románském slohu císařem Fridrichem Barbarossou na místě slovanského hradiště z 9. století. Patří k řadě štaufských falcí budovaných v Alsasku a Porýní. Jádro císařského falce tvoří hradní palác s pětidílnými arkádovými okny. Dominantu tvoří románská Černá věž, vystavěná z černých bosanových kvádrů, těžených v nedaleké Komorní Hůrce. Výška věže je 18,5m a síla zdiva dosahuje 3m. Nejcennější stavbou je však jednopatrová kaple sv. Erharda a Uršuly, postavena na počátku 13.století za vlády Friedricha II. První patro je ve slohu románském a druhé v ranně gotickém. Na konci 17.století vzniklo dodnes zachovalé cihlové barokní opevnění spolu s kasematami, dvěma novými baštami mezi kterými byl vyhlouben velký příkop s dnešním dřevěným mostem. Chebský hrad sloužil jako občasné sídlo evropských panovníků. Sešli se zde např. Přemysl Otakar I. s Filipem Švábským roku 1206. Pobýval tu Rudolf Harsburský roku 1285, císař Karel IV. zde pobýval v letech 1348, 1358, 1370, 1372, 1375, 1376. Václav IV. Tu pobýval čtyřikrát a jeho bratr Zikmund se tu účastnil jednání s husitskou delegací 26.5 1431. Posledním panovníkem, který zde pobýval, byl Jiřík z Poděbrad. Posledním dějištěm významné politické události se stal 25.2.1634 při večeři v „Kuchellhausu“ byli povražděni Valdštejnovi věrní důstojníci Illow, Kinský, Trčka a rytmistr Neumann. V jihovýchodní části kasemat je k vidění archeologická expozice z výzkumů na CHEBsku přístupná od roku 1986.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Dobrý oběd za rozumnou cenu jsme si dali v restauraci Děravý kotel v Židovské ulici, otevřeno mají denně od 10-03 hodin.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Město s náměstím Krále Jiřího z Poděbrad a Špalíčkem je opravdu nádherné. Hrad pěkný, určitě stojí za návštěvu.
Ostatní informace
Chebský hrad má otevřeno v dubnu, květnu a září mimo pondělí od 9 – 17 hodin, červen mimo pondělí od 9 – 18 hodin, červenec a srpen denně 9 – 18 hodin, říjen a listopad mimo pondělí 9 – 16 hodin. Počítejte s polední přestávkou od 12 – 13 hodin. Vstupné je 40 kč.
Muzeu Cheb má otevřeno celý rok mimo pondělí od 9 – 17 hodin. Od listopadu bude zavřeno i v úterý. Polední přestávka je od 12,30 – 13 hodin. Vstupné je 60 kč.
Je možno využít kombinované vstupné do muzea a hradu za 70kč.