Modlivý důl u Svojkova
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody • Se psem
Kam a jak jedeme?
Modlivý důl se nachází v severní části Ralské pahorkatiny u obce Svojkov na Českolipsku. Romantické údolí svírá ze severní strany kopec Slavíček (535 m n. m), z jižní strany Svojkovské skály. Údolí od svého ústí u penzionu Zámeček ke skalní kapli má délku 550 metrů a je i díky pozvolnému stoupání vhodné pro nenáročnou procházku.
Za čím jedeme?
Modlivý důl (dříve Betgraben) se původně jmenoval Smolný důl (dříve Pechgraben) podle uhlířů, kteří tu měli smolné a dehtářské pece, ve kterých vařili kolomaz. Pálili zde také dřevěné uhlí.
Koncem 17. století lidé našli v údolí zabitého mladíka a začali se místu ze strachu vyhýbat. V roce 1704 na místě neštěstí čeledín ze statku pověsil na strom malý obrázek Panny Marie a Ježíše. V roce 1760 pomocník sládka ze svojkovského pivovaru Metzer pověsil tamtéž nový svatý obrázek, který již byl vysvěcený. V roce 1772 hraběnka Czerwelli ze Svojkova nechala postavit na konci dolu dřevěnou kapli a vykácet k ní přístupovou cestu. Do kaple umístila svatý obrázek. Ještě téhož roku se ke kapli vydalo první procesí za odvrácení cholery a hladomoru. Procesí se v dalších letech opakovala.
Koncem 18. století hraběnka Alžběta Kinská pověřila zedníka Josefa Sachera ze Svojkova vytesáním nové kaple ve skále. V roce 1836 ji sloupský sochař Antonín Wagner ozdobil novogotickým portálem. Do kaple, která bývala i Božím hrobem, byl umístěn obraz Panny Marie od malířky Eugenie Hauptmannové – Sommerové z České Lípy. V roce 1903 kaple získala díky hraběnce Kinské podobu Lurdské jeskyně. Od roku 2001 je součástí oltáře nová socha Panny Marie. Skalní kaple je kulturní památkou České republiky.
V 19. století Josef Max starší ze Sloupu vytesal ve skále vlevo nad kaplí oratorium (výklenek s plastikou ukřižování). Vede k němu dřevěné schodiště. Plastiku již neuvidíte, nedochovala se.
Od druhé poloviny 19. století přiváděla věřící ke kapli křížová cesta. Postupem času jednotlivá zastavení chátrala, proto je v roce 1973 místní uschovali do nedaleké kaple svatého Václava. V roce 2016 křížovou cestu obnovily Lesy České republiky, s. p. K obnově použily kopie obrazů původních zastavení. Začátek křížové cesty oznamuje dřevěný kříž. Nedaleko nad ním vpravo je upravený Pramen u Strážce.
Téměř po dvě staletí byl Modlivý důl proslulý široko daleko, procházela jím četná procesí. Pomodlit se přijížděl i sám císař Ferdinand I. Dobrotivý, který měl v letech 1851 až 1874 v nedalekých Zákupech svoje sídlo. Věhlas dolu pohasl po 2. světové válce, kdy důl začal pustnout.
K obnovení mariánského kultu a poutí došlo v Modlivém dole v roce 1996. Každoročně 1. května se zde koná mše na zahájení mariánského měsíce.
Nejsnadnější přístup do Modlivého dolu je od zmíněného penzionu Zámeček ve Svojkově. Dolem vás povede červená a zelená turistická značka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Potěšit žaludek můžete u vstupu do Modlivého dolu v penzionu Zámeček nebo naproti v rychlém občerstvení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Modlivý důl je příjemným místem k procházce zvláště v horkém létě. Na konci údolí si můžete posedět a odpočinout na lavičkách u skalní kaple zasvěcené Panně Marii Lurdské.
Ostatní informace
Naproti penzionu Zámeček se nachází odstavná plocha. Parkování na ní je zdarma. Ani vstup do údolí není zpoplatněn. U kříže na začátku křížové cesty je možné odbočit vpravo po místním značení do Svojkovských skal s několika vyhlídkovými místy.