Z Víťovy rozhledny jedeme do Úštěku. Téměř na trase je zřícenina zvonice, kterou si nechci nechat ujít.
Za čím jedeme?
To vše se nachází ve východní části CHKO České středohoří. Pokud se jede z Verneřic na jih, tak zhruba po 2 km jsme na západním okraji obce. Do jejího středu se musí odbočit vlevo. Zvonice je až na jejím konci.
Je to malá vesnice, která leží na na Mukařovském hřebenu. Podnebí je zde hodně studené – dlouho zde leží sníh, jsou zde mlhy, fouká tu vítr, častá krupobití zde ničí úrodu. Pěstuje se zde hlavně oves a žito.
První písemná zmínka je z r. 1352. Život zde však existoval pravděpodobně dávno před tím. Při přestavbě kostela r. 1754 se údajně nalezl kámen s letopočtem 1000. Prokazatelně zde farní kostel se zvonicí stál již před r. 1379. Během třicetileté války byly ves i kostel zničeny. Zvonice,která stála asi o 45 metrů dál, snad zázrakem přežila. Od r. 1656 obec patřila pod faru ve Valkeřicích. Nového kostela se věřící dočkali až r. 1754, kdy ho zde nechal postavit hrabě Špork v pozdně barokním slohu a zasvětil ho sv. Františku Serafínskému. Farním kostelem se stal však až po r. 1786. R. 1982 byl zbourán.
Do dnešní doby se zachovalo pouze torzo zvonice, která je zapsána společně se hřbitovem a ohradní zdí v seznamu kulturních památek. Byla to mohutná podsklepená hranolová věž o čtyřech podlažích. Pod zvonicí byla klenutá márnice. I když se jednalo o kulturní památku, její stav nikdo neřešil, až se r. 2002 její východní část zřítila. Západní část byla až r. 2009 stavebně zajištěna.
Obcí procházela dnes již zrušená železniční trať Velké Březno – Verneřice – Úštěk.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V této obci žádné občerstvení nehledejte. Dali jsme si ho až o něco později v Úštěku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Někdo řekne, že to není nic moc. Já však takové zříceniny navštěvuji ráda a líbí se mi. Navíc to před zřícením byl prý doslova unikát.