Jedeme z Dolních Počernic do Plzně. Neustále se však zdržujeme v oblasti na jihovýchod od Prahy. Kromě rozhleden Vinice a Skalka je tu řada dalších zajímavostí, které chceme při našem výletu ještě navštívit. Mezi ně patří právě i Louňovice a jejich kamenický skanzen.
Za čím jedeme?
Do Louňovic je to z centra Prahy asi 30 km. Říčany jsou 9 km na západ.
První písemná zmínka o obci je z r. 1407. I když je to poměrně malá obec, dá se říct, že je slavná. Právě odtud, resp z nedalekého lomu Kaménka pochází žulový základní kámen Národního divadla v Praze. Původní jím měl být kámen z hory Říp, jenže ho nešlo opracovat do požadovaných rozměrů. Právě kámen z Louňovic vyhovoval požadavkům dle projektu, byl do něj vytesán prostor na schránku a byl opatřen silným víkem s nápisem „Národ sobě 1868“.
To byl asi hlavní důvod, proč byl na návsi v Louňovicích pod širým nebem vybudován kamenický skanzen. Byl otevřen r. 2007, kdy obec slavila 600. výročí od první písemné zmínky o obci. Některé exponáty darovali sami občané obce, některé zapůjčilo Muzeum Vysočiny v Jihlavě, které převzalo odbornou záštitu. Je to v podstatě malý parčík. Jsou zde typické kamenické prvky, které se zde vyráběly, jako např plotový sloupek, okapový žlab, silniční patník, obrubník, mezník, parapet, žlab, koule, závaží, část podstavce pomníku, žulový náhrobek, ostění okna, úlomek mlecího kamene, stůl z mlecího kamene s lavicemi, tarasy, kamenem obložená studna a různé typy dlažby. Řadu těchto výrobků je možno vidět např. i v zahradách zdejších rodinných domků. Skanzen doplňují čtyři informační tabule, kde si můžete přečíst řadu informací o kamenících v Louňovicích, o způsobu opracování kamene i používaném nářadí. Jedna tabule je věnována i základním kamenům Národní divadla a vlastně i jeho založení.
Ve stejné době jako skanzen byla v obci otevřena naučná stezka Historií Louňovic. Trasa je 6,3 km dlouhá, je na ní 8 zastavení. Lze ji zkrátit na 2 km, když se nepůjde k 5. zastavení. Začíná na historické Dolní návsi. Na informačních tabulích se dozvíte informace o historii a vývoji konkrétních lokalit v obci, o okolí, o historických údajích a historickém vývoji. Jsou zde popsány památky a významnější objekty v okolí. Můžete si prohlédnout mapky, historické i současné fotografie.
Přes Louňovice vede 22 km dlouhá okružní naučná stezka Po stopách kameníků. Začíná i končí u louňovického kamenického skanzenu. Spojuje obce Louňovice, Struhařov, Svojetice, Srbín, Mukařov a Žernovku. Na trase je 13 zastavení a má za úkol seznámit turisty s tradiční kamenickou minulostí regionu, ale také se zajímavými místy. Stezka má tvar osmičky, lze ji tedy rozdělit na dva samostatné okruhy - dlouhý 14 km (zastavení 1–6) a 10 km (zastavení 6 - 13). Část její trasy prochází národní přírodní rezervací Voděradské bučiny, která je na jihovýchod od obce. Od r 1955 je národní přírodní rezervací. Jsou zde chráněné listnaté lesy, převážně bukové, kde se vyskytuje dub a ojediněle bříza, lípa a osika. Je zde i řada chráněných bylin, vyskytuje se zde i větší množství různých druhů ptáků a zvěře. Právě v této rezervaci v lomu Kaménka se těžil od pol. 19. do poč. 20. století kvalitní žulový kámen. Trasa vede po lesních a polních pěšinách, někdy i asfaltkách, převážně mine frekventované silnice. Cestou několikrát potká autobusovou zastávku, takže je možno si výlet rozdělit na kratší úseky. Stezka nemá vlastní značení, takže si chce předem stáhnout mapku (http://www.stezky.info/fotogalerie/po-stopach-kameniku/planek-po-stopach-kameniku.jpg) nebo si na každém zastavení přesně prohlédnout další trasu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se zde dlouho nezdrželi. Na návsi, hned vedle skanzenu byla otevřená restaurace.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je to hezká myšlenka udělat takový skanzen v místech, odkud je základní kámen našeho Národního divadla. Moc hezké připomenutí našich dějin a seznámení naší nejmladší generace s touto historií a samozřejmě i s tím, k čemu se dříve a vlastně i nyní kámen používá.
Ostatní informace
Na jihovýchod od obce je národní přírodní rezervace Voděradské bučiny, kde je 11 km dlouhá stejnojmenná okružní naučná stezka. Vede zalesněným údolím okolo rybníků. Je na ní 9 zastavení, kde se seznámíte s informacemi o životě v lese, zde rostoucích dřevinách a geologii. Dostanete se na ni z Louňovic po naučné stezce Po stopách kameníků – stezky se křižují po 1,7 km na rozcestí Lom Kaménka s kovárnou.
Pokud si chcete ušetřit kilometry, nechá se dojet autem asi až k Jevanskému rybníku – turistické rozcestí Jevanský rybník. Oficiální parkoviště je však v obci u zastávky autobusu – naturistické rozcestí je to pak ještě ¾ km.