Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Naše společná cesta začíná na silnici E49 Písek - Budějovice. Po příjezdu do Budějovic se držíme na hlavní silnici. Kruhový objezd projedeme "rovně" a jedeme neustále přímým směrem. Za čerpací stanicí odbočíme doleva a na třetím semaforu odbočíme Doprava. zde se nachází cíl naší cesty.
Jdeme se podívat do muzea konězpřežky, jednoho z nejmenších muzeí v Čechách.
Cestou jsme nevyužili žádné ubytovací ani stravovací zařízení.
Je zde pěkná ukázka vývoje, jak systému kolejí, tak i vozů.
Otevírací doba
Květen až září
Út – Ne 9:00 – 12:30, 13:00-17:00
Vstupné
Dospělý 60 Kč
Děti 30 Kč
Rodinné 100 Kč
Sezónní objekt je otevřen od května do září, svátky, út-ne: 9 - 17 hodin
Národní kulturní památka s expozicí historie koněspřežky - Památky Koněspřežní železnice na území města České Budějovice
V letech 1825 - 1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. Jednalo se o nejstarší a ve své době i nejdelší železnici na evropském kontinentu.
Mezi nejvýznamnější dochované památky této železnice patří na českém území strážní domek č.1, v Mánesově ulici z roku 1828. Můžete se zde seznámit s obecným historickým exkursem kolem provozu koňky v jižních Čechách a několika artefakty, které se ho týkaly. Dvojrozměrné plátěné prezentace zachycují ve fotografiích, kresbách a textech veškeré stavební památky na území města, ke kterým patří zájezdní hostinec Zelená Ratolest, Mlýnský potok, Nisslův dům, kde měla sídlo budějovická kancelář železniční společnosti a pokladna pro osobní Dopravu, hostinec U Černé růže a sklad soli v České ulici. Tudy vedly koleje a pokračovaly ulicí Radniční a Biskupskou až k již zmiňovanému strážnímu domku na Lineckém předměstí.
Prohlídka je doplněna o dokumentární a hrané filmy z historie koněspřežky.