Na běžkách za krásami zimních Jeseníků
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Důležitým centrem běžeckého lyžování je Skřítek, vedle stejnojmenného motorestu při silnici ze Šumperka na Rýmařov, nad obcí Klepáčov. Pro návštěvníky hor je tu k dispozici parkoviště i zastávka autobusové Dopravy a je tu rovněž stanice Horské služby. V okolí je několik upravovaných běžeckých okruhů v délce 3-5 km, turistický okruh kolem zříceniny hradu Rabštejn a východisko lyžařských túr na hlavní hřeben Jeseníků.
Na ten se vydáme od turistického rozcestníku vedle kamenné sošky Skřítka po zelené značce lesní cestou mírně do kopce kolem rozcestníku Nad Skřítkem, odkud již začíná cesta stoupat poněkud ostřeji, vysněženým žlabem společně se žlutou značkou. V tomto asi kilometrovém úseku je třeba dbát zvýšené pozornosti, protože shora přijíždějící lyžaři nemají v poměrně úzkém, často zledovatělém žlabu příliš možnosti k vyhýbání. Po překonání tohoto úseku se dostaneme k rozcestníku Pod Ztracenými kameny, kde se žlutá značka spolu s lyžařskou cestou odpojuje vpravo směrem k bývalé chatě Alfrédka. My pokračujeme po lyžařské cestě vlevo a po vrstevnici obcházíme vrchol Ztracených skal, abychom na závěr vystoupali na hlavní hřeben u Ztracených kamenů. Při hezkém počasí se odtud naskýtají široké výhledy; tyčkové značení dál vede již mírnějším stoupáním až ke skalnímu útvaru Pecny ve výšce 1334 metrů. Tady máme za sebou 450 výškových metrů stoupání a dál již pokračujeme po širokém hřebenu podél tyčkového značení mírným sjezdem až k Jelení studánce. Zde si můžeme odpočinout a posvačit v kamenné ochranné boudě vedle rozcestníku. Dál je možné pokračovat po tyčkovém značení a červené značce vzhůru přes Jelení hřbet, střídavým mírným stoupáním a klesáním kolem Velkého Máje, Kamzičníku a na Vysokou holi, jež je s výškou 1464 druhým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku. Naskýtá se odtud náramný panoramatický pohled jak na vrchol Pradědu, tak okolní hřebeny. Kolem Petrových kamenů pak sjedeme k chatě Ovčárna, kde můžeme využít kyvadlové autobusové Dopravy dolů na parkoviště Hvězda, kde je i zastávka autobusů. Tento přejezd měří asi 15 km.
Pokud se chceme od Jelení studánky vrátit zpět na Skřítek, vyrazíme po tyčkovém značení spolu se žlutou a červenou značkou vpravo dolů směrem k bývalé chatě Alfrédka. Po kratším sjezdu z hřebene se dostaneme na okraj lesa k označenému úseku zvanému „tobogan“, jenž je hodný svého jména. Jízda dolů lesem v něm přináší bohaté zážitky, rozhodně tu nepočítejte s možností širokého „plužení“. Dál už pak v pohodě sjedeme až k základům bývalé chaty Alfrédka, kde je možnost si dát něco teplého do žaludku v místním kiosku. Pokračovat odtud můžeme po zelené i žluté značce k Mravenčímu sedlu a dále pak širokou lyžařskou cestou sjet vpravo pozvolným sjezdem až ke Žlutému potoku. Odtud je to již jen 2,5 km po červené značce na Skřítek. Tento celodenní okruh měří asi 20 km. Zajímavější variantou je sjezd z Mravenčího sedla po zelené značce dolů, lesem směrem na Žďárský Potok, kolem Medvědích skal až k rozcestníku U škaredé jedle. Odtud se ke Skřítku vydáme rovněž po červené značce kolem Podolského potoka. Tato trasa měří sice 23 km, ale přináší delší a rychlejší sjezd a větší romantiku.
Za čím jedeme?
Jeseníky jako nejvyšší moravské hory jsou zároveň druhým nejvyšším pohořím České republiky. Zahrnují oblast Hrubého a Nízkého Jeseníku, Rychlebských hor, Králického Sněžníku a území Zlatohorské a Hanušovické vrchoviny. Centrální oblast Jeseníků tvoří Hrubý Jeseník, který je téměř celý součástí chráněné krajinné oblasti, zahrnující významné přírodní lokality: NPR Praděd s vrcholem 1492 m, NPR Šerák-Keprník a NPR Skřítek.
Na podnebí má vliv nadmořská výška a orientace svahů proti převažujícím západním větrům. K hlavním nástupním místům lyžařských tras po Jeseníkách patří Skřítek, Malá Morávka, Karlov, Červenohorské a Ramzovské sedlo a Staré Město pod Sněžníkem.
Lyžařské trasy jsou na území Hrubého Jeseníku vyznačeny v terénu pásovým značením v barvě červené, modré a zelené s okrajovými pásky oranžové barvy; mimo toto značení je možné při výletech na běžkách využívat i letního turistického značení, od kterého se zimní trasy jen výjimečně odchylují.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Motorest Skřítek e-mail: ubytovaniskritek@jeseniky.com
Tel. +420 608 813 889
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hřeben Ztracených kamenů s panoramatickými výhledy,Jelení hřbet, Ovčárna, zřícenina Rabštejn
Ostatní informace
Doporučené mapy : Zimní turistická a lyžařská mapa JESENÍKY 1 : 50 000,
vyd. SHOCART
Hrubý Jeseník č. 55 1 : 50 000, edice KČT