Na expozici hradu Brumova v jeho sklepení
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jeden z nejstarších hradů u nás jsme navštívili ve valašském Brumově. Dlouho z něho byla jen zřícenina zarostlá lesem. Královský hrad z 1. poloviny 13. století byl vybudován jako pevnost, která střežila významnou cestu Vlárským průsmykem do Uher v minulém století. V areálu hradu byla i honosně zdobená kaple a palác. V letech 1826 - 27 byl hrad definitivně opuštěn a zdivo rozebráno na stavební materiál. Roku 1888 se hodil tento stavební materiál ke stavbě pivovarských sklepů. V letech 1927 - 82 probíhal velký archeologický výzkum, začaly opravy hradního areálu. Počátkem 90. let 20. století se opravy zastavily, oběkt začal chátrat. Od konce roku 1995 se práce na obnově hradu znovu rozběhly. Nárustem válečných událostí a po rozsáhlých požárech, po dlouhodobé rekonstrukci byl roku 2000 opět hrad zpřístupněn. Pro kulturní účely byl vyhrazen dolní hrad. Horní hrad zůstal zachován v suterénu a části přízemí byla umístěna stálá expozice o osudech místa. Dnes se zde projdete rozsáhlým sklepením, v nadzemní části vidíte dvě zachovalé bašty, ze kterých je rozhled na přilehlé rybníky v Hložeckém údolí i nádhernou okolní krajinu Valašska také vrcholky Bílých Karpat.
Za čím jedeme?
V podzemní části si ve stálé expozici prohlédnete něco o historii hradu, několik textových panelů, model hradu, jak vypadal v 17. století, repliky zbraní středověkých obránců hradu, prapory a znaky šlechticů, kteří hrad obývali. Dále jsou zde zlomky keramiky a železných předmětů, v lapidáriu jsou vystavěny části stavebních kamenných prvků, ukázka rytířského brnění. Nejcennější je pozdně románský půlkruhový tympanon z bývalé kaple s obloučkovým vlysem, součást portálu z 2. čtvrtiny 13. století. Po archeologickém průzkumu byla objevena a odkryta studna do hloubky 9,5 metru, byly odkryty původní dlažby, hradby, zdi a sklepní prostory. Z interiérů hradu se dochovalo rozsáhlé sklepení jižního paláce, ve sklepních místnostech vás zaujme expozice nalezeného archeologického materiálu. Krátkodobé výstavy vás seznámí s životem na jihovýchodním Valašsku. Prohlédnete si také dochované zbytky hradeb, dvou bašt, hranatá bašta je dnes zastřešená, barokní bastiony okolo spodního nádvoří jsou obestavěny malým zdivem.
Tajná chodba, která podle pověsti měla spojovat Valašské Klobouky s nedalekým brumovským hradem, zůstla jen legendou. Podle průzkumu podzemí byly zaměřeny jen cenné klenuté sklepy v místech, kde dřív stával pivovar. V travnaté části před horním hradem vidíte studnu a maketu děla, jinak jsou zde rozmístěny lavičky z klád stromů. Prostor spodního hradu je částečně přebudován na malý amfiteátr s pódiem, využívá se k pořádání zábavných akcí a koncertů, a tak hrad po celou sezónu ožívá.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se v restauraci Topas na sídlišti Družba, dobže zde vaří, další možnost je restaurace Pod hradem, stojí na náměstí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Máme rádi staré zříceniny a zdejší expozice podzemí se nám moc líbila, jen mohlo být lepší počasí kvůli pěknějším výhledům do okolí. Zdejší romantická zřícenina hradu Bumov je vyhledávaným cílem turistů.
Ostatní informace
Po celou sezónu můžete na hradě Brumov navštívit některou ze zde pořádaných akcí, a vydat se za zábavou na romantickou zříceninu. Akce, které zde uvidíte - například: Středověký trh, dobývání hradu, Hradní tóny, Brumovský semafor, divadelní představení a další akce a koncerty. Na hradě jsou pořádány i svatební obřady, otevřeno je zde od úterý do neděle, od 9 do 17 hodin, i o státních svátcích.