Loading...

Na Prostřední skálu

Tipy na výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Na předposlední neděli letošního záři nám hodní a zkušení meteorologové přislíbili pěkné počasí a protože bylo více než jasné, že nám můj zdravotní stav později už žádnou akci nedovolí, naplánoval jsem předčasné loučení se sezónou. V podstatě jsem pouze velmi silně okleštil plánovaný výlet, který jsem chtěl – ve formě celodenní podzimní výpravy – původně letos stejně uskutečnit. V rámci nutné úspory času i sil začínáme jako autoturisté a necháme se dcerou odvézt na Traťovku. Jedná se o sedlo v Hraběšické hornatině a místo, kde dříve stávala rekreační chata ČD. Ta sice již dávno – tedy v 90. letech minulého stoetí – vyhořela (škoda jí) a nebyla už obnovena, ale moje choť zde pár pobytů s rodiči – coby malé robátko i větší robka - prožila a dokonce i naše děti této možnosti minimálně jednou využili. Tímto rafinovaným trikem rychle vystoupáme nad známou osadu Hraběšice do nadmořské výšky 619 metrů a dál pokračujeme už po svých.

Foto: markyz63

Vyrážíme tedy po žluté TZ k rozcestníku Nad Hraběšicem, ke kterému to máme asi 1,5 kilometru. Bohužel hned zjišťujeme, že milí meteorologové se ve svých předpovědích opět zmýlili a jestliže nad autem jsme ještě měli polojasno, teď se již silně zatáhlo. Kvůli výhledům do KRAJINY a focení je to – samozřejmě – škoda, ale hlavně že neprší, protože na tuto eventualitu jsme se nepřipravili. Za chvíli tedy dorazíme nad Hraběšice a stejnojmenný rozcestník nám prozradí, že původně se jednalo o hornickou a dřevařskou osadu, založenou v roce 1569. A nás čeká dalšího 1,5 kilometru, tentokrát ovšem – na doporučení Tří sester - měníme barvu a kráčíme po zelené. Vzhledem k počasů rezignuji na dokumentování okolní krajiny a při fotografování se věnuji raději nejedlým houbám a nemocným stromům. Zelená TZ nás zavede až k rozcestníku Prostřední skála – sedlo. V této chvíli se nacházíme ve výšce 688 m.n.m.

Za čím jedeme?

Nastává chvíle, kdy opouštíme turistické značení a po jasně viditelné neznačené pěšině se vydáváme k vrcholu, tedy k Prostřední skále. Zajímavostí tohoto - asi sedmimetrového – mrazového srubu a vrcholu ve skupině Petrovského vrchu v Hraběšické vrchovině je již jeho nadmořská výška, která bývá uváděna 719 nebo 723 metrů a také fakt, že se v okolí – navzdory jménu Prostřední - již nenachází žádná skála Přední a Zadní nebo Levá a Pravá. Křemencová skála poskytuje i nějaké – bohužel dosti omezené – výhledy. Skalka je to ovšem celkem pěkná, takže krátká přestávka na malou svačinku a pořízení fotodokumentace je milou povinností.

Po návratu do sedla pokračujeme po zelené na Příčnou stráň, ke které to máme asi dva kilometry. Tady by se i nějaké výhledy nafotit daly, ale počasí je stále nějaké jiné, než jaké nám ukazovala televizní obrazovka. Vyzkoušíme si alespoň pohodlí zdejšího odpočívadla a zjistíme tak že minimálně jedna jeho třetina počítá s tím, že délka nohou Adriany Sklenaříkové je slabým průměrem. I já si málem natáhl svalovinu a tak raději pílíme dál. Některé mráčky už totiž působí hodně temně. Ale možná je to jen tím, že teď míříme na 1,5 kilometru vzdálené Černé pole

Nikoho jistě nepřekvapí, že přímo úměrně k blížícímu se konci výletu se začíná lepšit počasí (slibované krásně se udělá hned po našem návratu domů). Nás zatím čeká prohlídka prosperity soukromých podnikatelů v okolí Vikýřovic. Potkáme se s EKO farmou p. Šimka, která mě celkem upoutala výstražnými tabulemi v korunách stromů (asi pro případnou ataku ze strany lidoopů) a firmou AQUA-DAHO, která se zabývá pěstováním a prodejem akvarijních rostlin. A najednou stojíme u rozcestníku Černé pole a před námi je poslední úsek (půlkilometr a kousek), který nás dovede po společné trase zelené, žluté a Šumperského psaníčka k „hlavnímu nádraží“ ve Vikýřovicích (skutečně, okresní Město Šumperk na nádraží jedno, obec Vikýřovice s – přibližně – 2,5 tisíci obyvateli nádraží v podobě vlakových zastávek tři). Tím máme splněno a domů se za chvíli vezeme opět autem jako páni. O patnáct minut později obloha zmodrá a slunce se rozzáří …

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

My jsme pouze lehce posvačili přímo na vrcholu Prostřední skály, ale pro přespolní je ve Vikýřovicích nachystáno několik podniků, určených k nasycení i napojení uondaného turisty. Další možnosti nabízí okresní Město Šumperk.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Když budu mluvit jen za sebe, tak mně se nejvíce líbil už samotný fakt možnosti volného pohybu v přírodě. Nelíbilo se mi, že to bylo letos naposledy a že moc nevyšlo počasí. Martina byla ráda, že jsem délku pochodu určil z mapy přesně a že jsem ji zvládl. V každém případě většína trasy nijak zvláště atraktivní není. Za slunečného počasí bych ale možná mluvil jinak a navíc by tento výlet byl pouze součástí většího celku.

Ostatní informace

Pokud nebudeme počítat případné náklady na Dopravu, svačinu a případnou návštěvu občerstvovny, tak to mám - řečeno slovy známé televizní reklamy - zadarmo.

Poslední aktualizace: 28.10.2013
Na Prostřední skálu na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Na Prostřední skálu

Anenská studánka u Petrova
Anenská studánka u Petrova
Pramen
Studánka na západním svahu Petrovského vrchu v pramenné oblasti mezi Petrovským vrchem…
0.4km
více »
Prostřední skála
Prostřední skála
Vrchol
Prostřední skála je vrcholem ve skupině Petrovského vrchu v Hraběšické vrchovině. Jak název napovídá, najdeme tu nějakou skalku. Skutečně na vrcholu…
0.6km
více »
Pod Petrovským vrchem
Pod Petrovským vrchem
Skalní útvar
Východní část Hanušovické vrchoviny, která z jihu tvoří podhůří Hrubého…
0.8km
více »
Petrovský vrch
Petrovský vrch
Vrchol
  Petrovský vrch (778 m) je se svým okolím výrazným vrcholem Hrab…
0.9km
více »
Petrovská studánka
Petrovská studánka
Studánka
Petrovská studánka vlastně svým jménem poukazuje na svůj vztah k naučné stezce „Petrovské studánky“. Najdeme ji nedaleko zastavení naučné stezky č. 4…
1km
více »
Petrovská vyhlídka
Petrovská vyhlídka
Vyhlídka
Novou zastávkou, vlastně trošku mimo téma na okruhu Petrovských studánek je nové vyhlídkové místo. Původně vznikla naučná stezka Petrovské studánky j…
1.2km
více »
Pod Prostřední skálou
Pod Prostřední skálou
Cestopisy
Původně to měla být trasa, ale protože mapy zase nějak nefungují, tak je z…
1.4km
více »
Studánka U Huberta – Petrov nad Desnou
Studánka U Huberta – Petrov nad Desnou
Studánka
Soustava studánek ve svazích mezi Petrovským a Prostředním vrchem v…
1.9km
více »
Hraběšice – Letní osvěžovna ve Skiparku
Hraběšice – Letní osvěžovna ve Skiparku
Cyklo bar - hospůdka
Ačkoliv si hospůdka v Hraběšicích vydobyla celkem solidní pověst a dá…
1.9km
více »
Petrov nad Desnou – Petrovský rybník
Petrov nad Desnou – Petrovský rybník
Rybník
Rybník u silnice č. 11 v Petrově nemá nijak dlouhou historii, vznikl v…
2km
více »
Hraběšice – Pod Kamencem
Hraběšice – Pod Kamencem
Cyklo bar - hospůdka
Hospůdka takřka kultovní. Ač se jedná o moderně vyhlížející penzion s…
2km
více »
Hraběšice – interiér kostela sv. Filipa a sv. Jakuba
Hraběšice – interiér kostela sv. Filipa a sv. Jakuba
Zajímavost
Většina kostelů ve městech i na vesnicích má pro procházejícího výletníka a turistu určitou přitažlivost, zvláště pokud je dotyčný z…
2.1km
více »
Hraběšice (u Šumperka) - kostel sv. Filipa a sv. Jakuba
Hraběšice (u Šumperka) - kostel sv. Filipa a sv. Jakuba
Kostel
Hraběšický kostelík byl postaven v letech 1818 až 1825 a většinou bývá…
2.1km
více »
Předjarní Petrovské studánky v barvě modrožluté
Předjarní Petrovské studánky v barvě modrožluté
Cestopisy
Poslední odpoledne první poloviny…
2.2km
více »
Petrov nad Desnou - kaple sv. Rocha
Petrov nad Desnou - kaple sv. Rocha
Kaple
Petrov nad Desnou je vesnice na Šumpersku, ležící v podhůří Jeseníků na…
2.7km
více »
Petrovské studánky
Petrovské studánky
Tipy na výlet
Start putování je u petrovské školy, můžeme sem dojet autobusem, nebo…
2.9km
více »
Za květenou podél Rudoltického potoka (Sobotín–Rudoltice - Traťovka – Hraběšice - Krásné)
Za květenou podél Rudoltického potoka (Sobotín–Rudoltice - Traťovka – Hraběšice - Krásné)
Trasa
Tato trasa patří k oblíbeným cyklistickým vyjížďkám milovníků bicyklů ze…
3km
více »
Sobotín - mauzoleum Kleinů
Sobotín - mauzoleum Kleinů
Hřbitov
Až nepatřičně ve zdejší oblasti působí rodinné Mauzoleum rodiny Kleinů v…
3.1km
více »
Rapotín
Rapotín
Vesnice
Rapotín je velkou podhorskou obcí s 3060 obyvateli a najdeme ji v…
3.1km
více »
Sobotín - kostel sv. Vavřince
Sobotín - kostel sv. Vavřince
Kostel
Kostel sv. Vavřince je pozdně renesanční stavba z r. 1605, barokní úpravy na konci 18. století a r. 1845, v r. 1974 celková…
3.1km
více »
zavřít reklamu