Kamenný vrch – Mirkova věž
Na četných webech se můžeme dočíst o krásných výhledech z Kamenného vrchu, nebo jak říkáme Kamence. 964 m (čerstvý údaj 2019) vysoká hora byla v časech, když blízké Hraběšice byl vedeny jako součást Šumperka vlastně nejvyšší horou našeho bydliště. Teď se musíme spokojit s poněkud nižšími Městskými skálami, respektive vrcholem Nad Skalami (688 m).
Když si ale spočítáme, že díky přímé vzdálenosti asi 7 km od centra města k vrcholu, pořád je pro nás Kamenec dosti přitažlivou horou. Nehledě k tomu, že v Hraběšicích má beztak spousta šumperáků chalupy.
O samotný vrchol se sice Hraběšice dělí s Novým Malínem, to už je ale podružné.
Jak je naznačeno v úvodu, Kamenec poskytuje údajně skvělé výhledy. To možná platilo v dobách, když tu bylo vykáceno. Bohužel tok času a růst stromů se těžko dá zastavit, takže zmíněná vyhlídka dávno vzala za své. Vrchol sice zdobí zajímavá fylitová skála s pěkně prohýbanými vrstvami a krásně vyvedenými čočkami křemene. Bohužel skalisko není nijak vysoké (tak max. Do 5–6 m.
Nicméně letos zjara se zřejmě někomu zželelo výhleduchtivých turistů a k velké radosti nejen autorově zhotovil víceméně svépomocí vyhlídkovou věžičku na skalním podkladu.
Nejedná se o dokonalou rozhlednu, spíše takový otevřený posed, trošku připomíná vyhlídku, jako bývala na Velké Deštné. Podle materiálu určitě na dílo přispěl nějaký okolní lesník. Kamenec leží na území CHKO Jeseníky, ale vcelku bych pochyboval, že správa má o stavbě nějaké ponětí. Vyhlídka je spíš dočasná, těžkou usoudit, jak dlouho může vydržet na poměrně exponovaném místě. Svou výškou je již značně exponovaný i sám Kamenný vrch není nijak příliš obklopen okolními vrchy, takže přitahuje různé povětří, blesky, sníh i déšť.
Výška plošiny je nějakých 6 m (odhadem, žebřík má 20 šprušlí). Podlaha nijak zvlášť nepřevyšuje okolní porost, nicméně výhled je téměř kruhový (výhledu k jihu už pár vyšších stromů brání).
Přesto jistě každého kdo sem vyleze potěší zejména pohledy ve směru od západu směrem k severovýchodu. Obsáhne tak obzor od Orlických hor (Bukovohorská hornatina), Králický Sněžník v celé parádě, velká část hlavních vrcholů Hrubého Jeseníku (seznam by dal za celý článek, jen výběr: Vozka, Červená hora, Mravenečník, Dlouhé Stráně, Praděd, Břidličná).
Nižší partie jsou zakryté lesy, nicméně mezi stromy jsem našel Velký Roudný, a takový dlouhý táhlý kopec bez vrcholu by měla být Slunečná, což je nejvyšší hora N9zkého Jeseníku.
V blízkosti se šplhá k vrcholu jakási vesnice, to bude Dobřečov a jeho Špičák.
Dobře jsou viditelné větrné elektrárny nad Šternberkem, takže to silo musí být to město.
A v rovině Hané se ztrácí oparu značně velká aglomerace což nemůže být nic jiného než Olomouc.
Podle cedulky je vyhlídka dílem nějakého Mirka, takže díky.
Video vzniklo díky projektu Jesenickénávraty.cz.