Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
Na pěkný výlet vlakem jsme se tentokrát vypravili do Českého a Polského Těšína. Český Těšín vznikl po rozdělení původního Těšína. Jeho historické jádro s mnoha historickými památkami rozkládající se na pravém břehu řeky, dnes leží na území Polska. Těšín vznikl jako podhradí původně dřevěného hradu na Zámeckém vrchu, vybudovaného na místě keltského a slovanského hradiště. Těšín a Těšínské Slezsko byly zpočátku součástí Opolského knížectví, a to do roku 1282, kdy se oddělilly. Po 1. světové válce v roce 1920 byl Těšín rozdělen mezi Polsko a Československo. Historická část města dnes patří do Polského Těšína. Do Českého Těšína připadlo předměstí při železniční stanici. Nově vybudované centrum, budované ve 20. letech 20. stol. je zajímavým dokladem meziválečné moderní architektury. Z Českého Těšína dnes volně přejdete po mostě přes řeku Olši do centra Polského Těšína.
Mezi nejvýznamnější památky Českého Těšína patří novogotický římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova z 90. let 19. století, někdejší kostel Slezské evangelické církve augsburského vyznání - Na Nivách, někdejší kostel Německé evangelické církve z roku 1927, původní kostel Českobratrské církve evangelické z roku 1928. Nejstarší dochovaný objekt Českého Těšína je empírový dům v Masarykových sadech. Nedaleko stojí polychromová barokní socha sv. Jana Nepomuckého z 18. stol. a cihlová kaplička sv. Terezie. K historickým objektům patří i novoklasicistní budova Muzea Těšínska v Hlavní ulici, čtyřetážová budova gymnazia ve Frýdecké ulici. Další hodnotnou stavbou je budova nádraží z roku 1889, novorenesanční radnice. Při procházce městem zde možno obdivovat spoustu dalších historických památek. V parčíku u tržnice rostou tři památné stromy, dva buky červené, staré asi 150 let, vysoké 21 a 22 metrů, s kameny o obvodu 283 a 286 cm a líska turecká 130 let stará, vysoká 20 metrů s obvodem 339 cm. Na katastru města roste dalších 11 památných stromů. Dnes je město důležitou dopravní křižovatkou, působí tu české a polské gymnázium, Církevní střední škola Slezské diakonie, Obchodní akademie, SŠ hotelová a obchodně podnikatelská SŠ zemědělská, atd. Ve městě působí Těšínské divadlo, galerie Půda, minigalerie Na Plotě, kulturní a společenské středisko Střelnice, Klub mladých, Filadelfia, Klub přátel výtvarného umění. Zajímavá je i knihovna Těšínského muzea Těšínska. Ve městě probíhá po celý rok řada kulturních a společenských akcí. Po prohlídce města pokračujeme přes most nad Olší do Polského Těšína - města v jižním Polsku, ležícího na druhé straně hranice s ČR. Tržnice v Polském Těšíně patří k nejoblíbenějším cílům nejen Čechů, také obyvatel severní Moravy, Olomouckého kraje. Malá těšínská burza je přímo u hranic, Velká Těšínská burza se nachází blíže centra města. Dále své nákupy můžete udělat ve spoustě samostatných obchodů. Polský Těšín je dobrou volbou pro nákupy textilu, obuvi, nábytku i potravin. Dalším oblíbeným místem pro nákupy je v Polsku například Kudowa zdroj, Katowice. Nejlépe na nákupy do Polska je se vypravit především před vánocemi. Polský Těšín zaujme kromě obchodů i množstvím starobylých památek. Za vidění stojí např. Rotunda sv. Mikuláše v románském slohu, Šeršníkovo muzeum, Studna tří bratří, novobarokní budova Německého divadla se secesním interiérem, atd. Polský Těšín je město s hradem na výšině nad pravým břehem řeky Olše. Nejčastěji navštěvovaným místem je Zámecký vrch s palácem založený roku 1840. Zaujme zde i 11 metrů vysoká románská rotunda sv. Mikuláše - nejcennější památka Těšínského Slezska z 11. století, kousek nad ní stojí dominanta parku 29 merová Piastovská věž ze 14. století, odkud uvidíte řeku a celé dvojměstí až do Beskyd. V mnoha restauracích lze ochtnat výborná jídla regionální kuchyně.
Svačinu jsme měli sebou do vlaku, oběd jsme si dali v restauraci v Českém Těšíně.
Česká Těšín i Polský Těšín jsou pěkné a zajímavé města se spoustou pěkných památek.
Do Těšína se dostanete tak, že přijedete vlakem, autobusem, autem pěšky, směrem k řece Olši přes most Svobody nebo přes most Družby z Českého do Polského Těšína.