Legiovlak v Českém Těšíně
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Z internetu jsem se dozvěděla, že od pátku do úterý (16.-22.9.2016) bude na nádraží v Českém Těšíně pojízdné muzeum o československých legiích. Tuto unikátní expozici zprostředkovala Československá obec legionářská spolu s Nadačním fondem legie 100 a svou pouť Legiovlak ukončí v roce 2020. V sobotu jsem se vydala do Těšína, i když trochu deštivého, ale nelitovala jsem. Výstava je moc hezky udělána, je zcela zdarma a každou hodinu si můžete vyslechnout opravdu zasvěcený výklad. Projekt vlaku byl zahájen v r. 2014 a svou pouť po naší republice začal v květnu r. 2015. Legiovlak má celkem 13 vagónů, ve kterých je názorně ukázáno jak naši legionáři bojovali a žili.
Vlak je replikou legionářského ešalonu (pojízdná kasárna) z let 1918-20, protože v Rusku byl jiný rozchod kolejí a exponáty jsou vystaveny v 11 historických zakoupených vagónech a dva jsou zapůjčeny (ČD a Nadace M.R.Štefánika a KHT Zvolen). První vůz (zelený) je obytný, tam se neprovádí. Dalším vozem je filmové studio, kde se promítá asi dvacetiminutový film o vzniku legií, připomíná místa jejích bojů i o strastiplné cestě legionářů z bojů I. světové války do svobodné Česko-slovenské republiky. Prvním vagónem, kde začíná výklad je Těpluška, který sloužil jako domov legionářů. Ve štábním voze jsou k vidění uniformy francouzských a italských legionářů, na panelech se seznámíte s bitvami např. u Bachmače nebo Zborova a prohlédnete si spoustu dobových fotografií.
Postupujeme do sanitárního vagónu (pojízdné nemocnice), zde opět fotografie a zdravotnické předměty, které se v té době používaly. A již přecházíme do vozu Polní pošty československých vojsk - zde je např. dopis psaný na březové kůře a známky, které byly vydávány. Na jednom z panelů jsou uvedena místa válečných hrobů a pietních míst našich legionářů. Na plošinovém voze jsou snad kamna z kuchyně, ale vzhledem k dešti je částečně zakrytý plachtou. Ve voze oprávářská dílna je ukázka, co vše si legionáři na své cestě vyráběli nrbo opravovali sami a nebylo toho málo. V krejčovské dílně pak opravovali uniformy a boty a jsou zde ukázky uniforem - letní, zimní.
V dalším voze je prodejna s různými předměty, pohledy a knihami vztahujícími se k legiím a turisté si mohou dát do turistického deníčku až čtyři různá razítka. Děláme jen krátkou zastávku u obrněného automobilu umístěného na plošinovém voze a jsme v posledním improvizovaném obrněném vagónu. Tím naše exkurze do dějin končí. Jen ještě kolika vozy legie v Rusku disponovaly - 531 osobních a 10.287 nákladních vozů bylo uspořádáno ve 259 vlacích, v tomto počtu není uvedeno 27 vlaků zdravotních a evakuačních a další vlaky spojeneckých vojsk. Pokud se tento vlak objeví ve vašem městě nebo okolí, rozhodně si jeho prohlídku nenechte ujít.