Cieszyn - Zámecký vrch
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Na druhém břehu řeky Olše na polském území se rozkládá starobylé město Cieszyn, který byl dříve součástí spojeného Těšína. Jeho nejstarší částí je tzv. Zámecký vrch. Podle legendy mělo být město založeno na místě setkání tří bratří Bolka, Leška a Těška, což byli synové knížete Leška. Toto místo později dostalo název Studna tří bratří. Ve skutečnosti bylo základem města právě hradiště na zámeckém vrchu, kde při archeologickém výzkumu byly odkryty počátky osídlení již z doby 6. – 5. stol. př. n. l. Ještě starší osídlení bylo v nedaleké Chotěbuzi na hradišti Podbora, kterému se také říkalo Starý Těšín. V tomto hradišti dnes probíhá rozsáhlá rekonstrukce.
Zámecký vrch se stal administrativním, hospodářským a náboženským centrem v 11. století, kdy byla postavena románská rotunda sv. Mikuláše, která je jednou z nejvýznamnějších stavebních památek Polska.
První těšínský vévoda Měšek I., zakladatel Piastovské dynastie zde vytvořil samostatné vévodství. Pak začala výstavba na zámeckém vrchu. Jeho syn Kazimír I. a vnuk Přemysl I. Nošák započali s výstavbou honosného gotického hradu, který měl 2 části dolní a horní. Dnes se zachovala pouze Piastovská věž s erby a jedna obranná bašta. Věž plnila několik funkcí – obrannou, obytnou, strážní a také jako vězení. Postupně se hrad přestavoval na zámek, pak chátral, až byl v roce 1659 zničen a rozebrán. Z horní části zůstala jen věž a rotunda. Na troskách dolního zámku pak Habsburkové postavili v letech 1838 – 1840 reprezentační klasicistní lovecký zámeček s parkem, který se dochoval dodnes.
Do Cieszyna se můžete dostat přímo autem nebo na kole, ale také vlakem do Českého Těšína a pak pěšky přes Olši po mostě. Zámecký vrch je hned za řekou.