Návštěva hradu Seeberg
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Hrad Ostroh (Seeberg je původní německé jméno ) stál na ostrohu nad nějakým už dávno zaniklým jezerem, jehož zbytkem je snad rybničnatá pláň, bažiny a rašeliniště mezi Ohří u Pomezné (dnes přehradní jezero Skalka), Františkovými Lázněmi a Nebanicemi.) Osada je součástí obce Poustka (asi 160 obyvatel) a pro nás, obyvatele lázeňského městečka to byl konec světa.
Geograficky patří celá oblast Ašského výběžku do Sudet a ne každá obec měla to štěstí, že na jejím území pramenila léčivá voda. V šedesátých letech byl(a?) Aš hrůzostrašné město a jediné pozitivum pro nás mladé kluky byla textilka a její učiliště plné krásných holek... Vesnice mimo hlavní silnici byly sice obydlené, ale neudržované, jejich obyvatelé byli buráci čitelní na první pohled.
Ještě v sedmdesátých letech byl hrad Ostroh v podstatě odsouzený k zániku a nedaleko Františkových Lázní by přibyla další zřícenina. Našlo se naštěstí pár lidí, kteří se pustili do jeho záchrany a světe div se, v polovině osmdesátých let vzalo hrad pod svá křídla františkolázeňské městské muzeum pod osvíceným vedením PhDr. Pavla Stříbrného.
Nově otevřená a nádherně zrekonstruovaná stavba byla pro veřejnost otevřená v roce 1990 a my můžeme alespoň na fotkách zhlédnout nejen hrázděné budovy (za vrcholné období hrázděných dřevostaveb, resp. staveb s hrázděnou konstrukcí, považujeme 18. a počátek 19. století.), ale v příštím článku také neméně parádní výstavní expozice uvnitř.
Předpokládá se, že Seeberg byl postaven již někdy na začátku 13. století. První písemná zmínka však pochází až z roku 1322, kdy se stal součástí majetku, který Chebští zastavili králi Janu Lucemburskému. Hrad Seeberg patřil městu Cheb od jeho vzniku až do roku 1434, kdy byl císařem Zikmundem Lucemburským darován kancléři Kašparu Šlikovi. Šlik neměl dostatek financí na udržování hradu, a ten tak velmi zpustl.
V roce 1461 ho odkupuje ve velmi špatném stavu radní z Chebu Kašpar Juncker. Po jeho smrti se stávají majiteli bratři z Neuberga, Konrád a Jošt. Během této doby byl hrad silně poškozen v dlouholeté válce Neubergů s Jorgem z Zedtwitz, který obýval blízký hrad Liebenstein (Libá). V roce 1648 byl hrad dobyt, vykraden a vypálen Švédy pod velením generála Königsmarka. V té době ho vlastnil Vít Dětřich ze Steinheimu, který ho poté nechal opět opravit.
V roce 1703 se stal Seeberg opět majetkem města Chebu, a do jeho vlastnictví patří dodnes. V průběhu času hrad několikrát zpustl a patrně kvůli nedostatku peněz byl opravován na etapy. Úpravy J. Pröckla (které hradilo město Cheb) z let 1905-1915 zachránily hrad před úplným zničením, avšak po druhé světové válce zůstal hrad Seeberg opět sám a bez jakékoliv pomoci.
Kdyby se jeho rekonstrukce neujalo v 70. letech 20. století Městské muzeum ve Františkových Lázních, hrad by dnes pravděpodobně již nestál. V roce 1990 byl Seeberg slavnostně otevřen veřejnosti. Jeho současný stav je velmi dobrý, a je turistickým lákadlem nejen pro české, ale i německé turisty. V roce 2007 byla zprovozněna naučná stezka „Okolí hradu Seeberg“. Zahrnuje například okolní mlýn, kostel sv. Wolfganga, mlýn, kapličku či Kachní rybník.
Nebylo lehké vybrat pár obrázků ze třicítky záběrů exteriéru tohoto krásně opraveného hradu a kdo se chce podívat na další, může navštívit galerii Picasa, kde je zbytek.
Neméně nádherné je to uvnitř - tam se podíváme příště! Hezký den!
Za čím jedeme?
Hrad Seeberg, kulturní památka, muzeum, expozice historického nábytku, porcelánu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Hradní hospoda, nenavštívili jsme. V diskusi na blog idnes se doporučuje skvělá restaurace v penzionu naproti hradu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pouze líbilo a dá se říci, že skoro všechno. Jen přístupová silnička z Poustky je příliš úzká, je nutno jet pomalu a míjet se s protijedoucím aute pomalu.
Ostatní informace
Ceny se dozvíte na oficiálních webových stránkách.