Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Jelikož naše rodina má židovské předky, každý rok objíždíme kouty České republiky a navštěvujeme židovské památky. Letos v létě jsme se vydali do Liberce, kde se nacházejí dvě významné památky, jednou je liberecká židovská synagoga a tou druhou Památník obětem šoa.
Židovská synagoga Liberec
Nejdříve jsme navštívili Židovskou synagogu Liberec, jenž stojí na místě Bývalé židovské synagogy z roku 1889, která byla jednou z největších židovských synagog vůbec. Tenkrát šlo o budovu v novorenesančním stylu, kterou potkal nemilý osud. V roce 1938 totiž byla synagoga během takzvané „Křišťálové noci“ vypálena.
Nová budova stojí v Liberci od roku 2001. Jedná se však o prostory Státní vědecké knihovny, jejíž součástí je právě nynější židovská synagoga.
Za vstup do budovy jsme zaplatili 30 Kč za dospělého a 15 Kč za dítě. Pokud byste do Židovské synagogy Liberec chtěli také zavítat, můžete tak učinit v průběhu celého roku vždy v úterý, čtvrtek nebo neděli.
Památník obětem šoa
Druhou naší zastávkou byl Památník obětem šoa. O co se jedná? O místo, jež je věnováno libereckým Židům, kteří zemřeli v průběhu druhé světové války.
Dříve, přesněji od roku 1900, sloužil jako obřadní síň u židovského hřbitova, tento účel však přestal plnit od druhé světové války, kdy byla vyhlazena valná část zdejší židovské populace, jednalo se téměř o 1 700 lidí. Od této doby až do roku 1989 obřadní síň chátrala, poté v ní vedení židovské obce zřídilo dnešní Památník obětem šoa.
Chcete navštívit i další památky, tak se v Liberci ubytujte
Pokud chcete kromě židovských památek navštívit i další památky a toto severočeské město si celkově prohlédnout ze všech úhlů, pak si zjistěte, jaké ubytování Liberec nabízí, a svůj výlet si o pár dní prodlužte.
Židovská synagoga Liberec
Památník obětem šoa
Možnost nákupu v obchodních centrech, možnost širokého výberu restaurací
Židovská synagoga Liberec: 30,- dospělý, 15,- dítě
MHD: 20,- jízda, přestup
strava: 300,-/den průměrně