Nově otevřený geopark v botanické zahradě PřF UK, Albertov aneb i v Praze se dá na výlet
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Nově otevřený geopark v Botanické zahradě přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se nachází, jak už název napovídá, v Botanické zahradě umístěné mezi Karlovým náměstím a Albertovem na křižovatce ulic Na Slupi a Botanické. Výhodou rozhodně je, že pro pražské se jedná o možnost navštívit zajímavou lokalitu a přitom nemuset cestovat daleko za Prahu, respektive zůstat přímo v centru Prahy.
Geopark se nachází na souřadnicích 50°4'17.363"N, 14°25'21.036"E pro ty z Vás, kteří preferují hledání přes GPS. Případně se do geoparku dá dostat snadno tramvají číslo 18 a 24, pokud vystoupíte na zastávce Botanická. Pokud pojedete směr Karlovo náměstí, zastávka je přímo u vchodu do Botanické zahrady, kde se geopark nachází. V případě cesty směrem Albertov, je potřeba pak přejít silnici ke stanici Policie ČR a pak ještě jednu ulici k zahradě. Tak či tak, zahrada je snadno viditelná.
Když do zahrady vstoupíte hlavní branou, vydáte se po hlavní cestě až do míst, kde se u budovy po levé straně stáčí cesta do vrchu. Budete následovat tuto příkrou cestu několik desítek metrů a pak bude odbočka vlevo, která vás přímo do parku zavede.
Za čím jedeme?
Naše kroky směřují za nově otevřeným geoparkem, který byl slavnostně otevřen teprve 22. června 2010. Jedná se o stálou expozici geologických vzorků na téma „Horniny a geologický vývoj Českého masivu“, které jsou zastoupeny na 32 kusech hornin. Společně s nimi se zde nachází i dvojice informačních tabulí, které shrnují základní důležité události v geologickém vývoji Českého masívu. Každá hornina má k sobě menší ifnromační tabulku taktéž, tudíž je možno se dozvědět i informace přímo k nim. Podrobnější popis geoparku je ale možno shlédnout na stránkách přírodovědecké fakulty UK.
Pokud vás tedy někdy zajímalo, jak vznikla krajina, ve které žijeme a nechcete platit vstupné do muzea či se raději projdete mezi stromy na sluníčku, rozhodně geopark doporučuji jako zajímavý cíl na výlet v Praze, když má člověk jen jedno volné odpoledne a nemůže vycestovat dále. Případně více fotografií z geoparku je možno shlédnout zde.
Výhodou je, že se geopark nachází v Botanické zahradě, takže se dá vhodně výlet spojit i s poznáním místních i exotických rostlin a taktéž najít zákoutí na romantickou procházku či posezení bez toho, aniž by vás musel někdo nutně rušit.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možností se dobře najíst je v okolí celá řada. Snad mezi nejznámější patří poblíž na zastávce Albertov hospoda Slavín či případně jak jí říkají študáci Na Růžku. Jídlo je tam vynikající a porce hodně velké, jen bohužel obsluha je tam dost otravná, takže je potřeba se případně proti tomuto obrnit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Geopark je udělán vkusně a mezi jeho přednosti řadím to, že se na vzorku horniny nachází vždy i vyleštěné místo, kde je vidět krása různých druhů leštěných hornin. Taktéž se zde nachází řada sedimentárních hornin, na kterých je možno pozorovat drobné fosílie, což uvítají hlavně děti.
Ostatní informace
Botanická zahrada včetně geoparku je volně přístupná široké veřejnosti a to v otvíracích hodinách, které jsou následující: únor-březen 10-17 h, duben-srpen 10-19,30 h, září-říjen (do změny času) 10-18 h, listopad-leden 10-16 h.