Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Směřujeme do královského města, které se nachází cca 30 km východně od Poděbrad a cca 27 km západně od Hradce králové, do Nového Bydžova.
Nový Bydžov založil před rokem 1305 Václav II, když přenesl práva z blízkého Starého Bydžova. Město bylo založeno na pravém břehu řeky Cidliny na pravidelném půdorysu jehož základem je pravoúhlý kříž hlavních silnic s čtvercovým náměstím uprostřed. Tento půdorys se dochoval dodnes. Nejstarší památkou ve městě je kostel sv. Vavřince (dříve Matky Boží), který byl založen při vzniku města. V roce 1325 se město dostalo do majetku rodu Vartenberků, kteří rozvoj města zabrzdili. V období let 1516-47 byl Nový Bydžov v držení Pernštejnů, kteří město spravovali z nedalekého Chlumce nad Cidlinou. V roce 1569 Valdštejnové vykoupili město z poddanství a Nový Bydžov se tak stal městem královským. Ranou pro město byla třicetiletá válka, za které se renesanční rozvoj města zcela zastavil.
Mezi nejvýznamnější památky patří již zmíněný kostel sv. Vavřince, který byl z části vysvěcen v roce 1311. Mezi další sakrální památky patří kostel Nejsvětější Trojice z let 1601-20, nedaleko tohoto kostela se nachází bývalá synagoga, která dnes slouží jako modlitebna Českobratrské církve husitské. Nejmladší sakrální památkou je při výjezdu z města na Městec Králové hřbitovní kostel Sedmibolestné Panny Marie postavený v letech 1898-1901. Za návštěvu zcela jistě stojí židovský hřbitov založený roku 1520, je tak třetím nejstarším židovským hřbitovem u nás, starší jsou jen v Praze a Kolíně. Připomínkou Prusko-rakouské války r. 1866 je malý vojenský hřbitov, který se nachází za nemocnicí.
Centru náměstí dominuje Mariánský sloup postavený v roce 1716. Nejviditelnější stavbou je však budova novogotické radnice, která byla postavena v letech 1863-65. Starší než sama radnice je klenební konzola, která pochází ze zaniklého Minoritského kláštera, při stavbě radnice byla zazděna do průjezdu. Naproti radnici se nachází zajímavá budova Spořitelny postavená v letech 1906-07, dnes je zde Městské muzeum. Při cestě od centra k nádraží narazíme na další zajímavou stavbu, je to Okresní dům z roku 1899.
Vzhledem k tomu, že Nový Bydžov není klasický turistický cíl a většina turistů se zde staví při cestě za jinými památkami, např. na zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou, nebo Poděbrady tak ubytování zřejmě hledat nebude. Ubytování je však možné v hotelu Tatra: http://www.hoteltatra.eu/
Historický půdorys města je na první pohled patrný, rozložení ulic okolo náměstí je ukázkou středového stavitelství. Každého však jistě zaujme budova novogotické radnice.
Zajímavá místa v Novém Bydžově jsou samostatně popsána také zde:
Židovský hřbitov https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-zidovsky-hrbitov
Novogotická radnice https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-radnice
Kostel sv. Vavřince https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-kostel-sv-vavrince
Kostel největší Trojice https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-kostel-nejsvetejsi-trojice
Kostel Matky Boží https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-kostel-sedmibolestne-matky-bozi
Bývalá Synagoga https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-byvala-synagoga-sbor-ceskobratrske-cirkve-evangelicke
Vojenský hřbitov https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-vojensky-hrbitov-bitvy-r-1866
Muzeum https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-mestske-muzeum
Okresní dům https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-mestske-muzeum
Mariánský sloup https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-mariansky-sloup