Nový Hrádek u Lukova historie srostlá s přírodou
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Zřícenina Nového Hrádku u Lukova se nachází v nejpřísněji chráněné zóně Národního parku Podyjí. Najdeme ji cca 10 km západně od Znojma. Naším výchozím bodem byla obec Štítary odkud jsme se autem dopravili přes Lesnou, Horní Břečkov a Lukov a auto nechali odstavené u betonového bunkru cca v polovině cesty mezi Lukovem a Podmolí. Při příjezdu od Lukova se dáme u bunkru vpravo, polní cestou dolu z mírného kopce směrem k lesu. Na kraji lesa se cesta kříží s jinou polní cestou a my pokračujeme směrem do lesa. Cesta je dobře značená a není kam zabloudit. Ke zřícenině hradu je to příjemná procházka dlouhá cca dva až dva a půl kilometru a čím více se blížíme k hradu tím více jdeme z kopce dolů… a pak že hrady stavěli na kopci.
Za čím jedeme?
Cílem krásné procházky je nedotčená příroda Národního parku, který byl dlouhá desetiletí uzavřen pro normální smrtelníky a jedinečná historická památka k jejíž zachování se nejvíce zasloužila sama příroda. Už před vstupem do hrádku nás čekal jedinečný zážitek, když jsme na vlastní oči uviděli jednoho z našich největších brouků a to Roháče obecného. Prohlídka hrádku je na necelou hodinku a rozhodně stojí za to. Velice příjemná slečna průvodkyně má připravený zajímavý výklad, který vás nezahltí žádnými daty a historickými fakty ale velice poutavě nás provedla minulostí a spojila ji se současností. Jednou z nejpůsobivějších pasáží je o tom jak sama příroda zakonzervovala stav hradního zdiva. Vápenné pojivo ve zdech umožnilo vznik unikátního místního biotopu, který je v krajině tvořené převážně kyselými a minerálně chudými horninami jako jsou žula a rula velice unikátní. Spáry zdí se stali domovem například kapradiny sleziník routička, žebřice pyrenejské, česneku žlutého nebo trávničky obecné. Tyto a další rostliny vytvořili na koruně zdí velice kompaktní porost, který brání další degradaci zdiva a velice účinně nám tak zachovává zbytky hrádku. Vymýcené plochy kolem se pak stali domovem například divizně ozdobné nebo velmi ohrožené zapalice největší. Konec prohlídky vás zavede do nejvyšších zachovalých pater hlavní hradní budovy odkud je úchvatný rozhled do okolní krajiny a především na meandrující tok řeky Dyje. Návrat zpět do civilizace ač do kopce nám pod dojmem nových zážitků uběhl během chvilky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Podyjí jsme strávili krásných 14 letních dní ve Štítarech v útulném apartmánu Royal Garden www.royalgardenap.cz kde je velice romantické ubytování v okrasné zahradě s možností koupání ve venkovním bazénu, příjemného posezení u vína a grilu a velice kvalitním zázemí pro cyklisty s velice příjemnými a ochotnými majiteli.
Najíst se dá téměř v každé vesničce celého Podyjí a jistě si vybere každý dle chutě a finančních možností.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celá oblast je protkána turistickými a cyklistickými trasami a až na agresivnost některých řidičů v místech kde cyklostezky vedou silnicí je to kraj malebný s úžasnými a vstřícnými lidmi.
Ostatní informace
Otevřeno od 1.května do 30.září, a to v květnu a červnu denně od 10 do 17 hodin, v červenci a srpnu denně od 10 do 18 hodin, v září pouze o víkendech od 10 do 17 hod. polední přestávka od 12 do 13 hodin. Poslední prohlídka začíná hodinu před uzavřením a trvá cca 50 minut a je z průvodcem. Plné vstupné 50,-Kč, snížené 30,-Kč. Bližší informace na www.novy-hradek.eu