Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Obec Petrohrad se nachází u hlavní silnice č. 6 z Prahy do Karlových Varů. Po zajímavých místech v jejím okolí se vydáme ze středu obce po červené turisttické značce, která zde začíná.
Naše první kroky budou směřovat k místnímu zámku.
Zámek Petrohrad byl vystavěn v druhé polovině 16. století Jaroslavem Libštejnským z Kolovrat. Po jeho účasti na stavovském povstání kupuje objekt roku 1622 Heřman Černín z Chudenic, jehož rod zámek vlastnil až do roku 1945. Na přelomu 17. a 18. století prošel zámek rozsáhlou přestavbou do dnešní podoby. Roku 1952 začala zámecký areál využívat psychiatrická léčebna, čímž se stal zámek nepřístupným a obhlédnout do lze pouze zvenčí.
Na okraji zámecké zahrady začíná nevšední naučná stezka.
Naučná stezka Cesta českých svatých vyobrazuje nejznámnější české světce na pěkně vyvedených plastikách zasazených do kamenných bloků.
Po naučné stezce se dostaneme až pod dominantu, která se nad obcí Petrohrad tyčí.
Hrad Petrohrad, zvaný též Petršpurk byl vystavěn v polovině 14. století Petrem z Vrtby z rodu Hroznatovců. Svému účelu sloužil pouhá dvě století. Po výstavbě zámku byl opuštěn a zpustl. O částečné vzkříšení místa se postarali v polovině 17. století Černínové, kteří na rozvalinách hradního areálu nechali vystavět kapli Všech svatých a vybudovali zde i vyhlídkové místo, odkud máte zdejší kraj jako na dlani.
Při cestě od zříceniny hradu do obce Stebno projdeme okolo romantického skalního útvaru nazývaného pro svůj vzhled Dračí sluj, občerstvit se můžeme v přístřešku u 900 let starého Petrohradského dubu, mineme i Stebenský obelisk, který je údajně spojen s působením Černínů ve zdejším kraji a prohlédnout si můžeme i zajímavý smírčí kříž pár kroků před Stebnem.
Kousek za skalním útvarem Stebenská stěna se červená turistická značka rozdvojuje. Naše cesta povede po červené doprava kolem toku Podvineckého potoka, abychom se dostali na místo jedné velké lidské tragédie.
Památník obětem povodní ve Stebně připomíná událost z 25. května 1872. Tehdy se po vydatné průtrži mračen protrhlo pět rybníků nad zde stojícím mlýnem a pilou. Jenom na tomto místě zahynulo sedm lidí, celkový počet obětí tohoto neštěstí však byl mnohokrát vyšší. V historických pramenech se mluví až o sto dvaceti pěti zmařených lidských životech.
Od památníku se začneme vracet a to po neznačené cestě kolem Podvineckého potoka a petrohradského zámku nazpět do středu obce Petrohrad.
Po cestě jsme si vystačili z vlastníma zásobama z baťůžků.
Nejvíce se nám líbilo na vyhlídce u kaple Všech svatých.
Zámek je veřejnosti nepřístupný.
Kapli Všech svatých je možno navštívit od dubna do září, o sobotách, nedělích a svátcích od 14 do 16 hodin.
Ostatní místa popsaná v článku jsou celoročně volně přístupná.