Okolo Labe z Liběchova na Mělník
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Město Liběchov ležící na pravém břehu Labe nemusí být jen výchozím bodem pro putování po CHKO Kokořínsko, ale můžeme se odsud vydat i proti toku řeky do královského města Mělník. K dopravě do Liběchova je možno využít vlak (trať Kolín - Ústí nad Labem) a nebo také autobus Pražské integrované dopravy (linka 369 Praha Ládví - Štětí). Celou, asi 6 kilometrů dlouhou cestu, pak půjdeme po zelené turistické značce.
Za čím jedeme?
V Liběchově, o němž je první písemná zmínka datovaná na začátek 14. století, začneme naše putování od místního zámku. Zdejší barokní zámek byl vystavěn v roce 1730 na místě bývalé středověké tvrze. Nejznámějším ne majitelem, ale obyvatelem zámku byl v 19. století Václav Levý autor krásných skalních plastik (Čertovy hlavy, Harfenice či Klácelka) v okolí Liběchova. Zámek byl silně zasažen povodní v roce 2002 a z následků této katastrofy se vzpamatovává dodnes a v soušasnosti není veřejnosti přístupný.
Další architektonickou zajímavostí, kolem které vede naše cesta, je kostel sv. Havla, který byl vystavěn v době budování zdejšího zámku. Od kostela sv. Havla začíná křížová cesta, která má čtrnáct zastavení a končí u další sakrální stavby kam nás zavede i turistická značka ke kapli sv. Ducha. Tato kaple byla na návrší nad Labem, postavena v 17. století a do své současné podoby byla renovována kolem roku 1730, kdy se v Liběchově stavěl zámek a kostel sv. Havla. Od kaple se nám otevře krásný výhled do kraje. Místními vinicemi se pak vydáme dolů k řece.
Opouštíme Liběchov a na jeho konci si můžeme prohlédnout bývalý hraniční kámen. Původně vytyčoval hranice krajů Litoměřického, Mladoboleslavského a Rakovnického, po roce 1938 byl hraničním kamenem mezi Protektorátem a Německou Říší. Liběchov, ač vzdálen necelých 30 kilometrů od Prahy byl odtržen od Čech a včleněn do Sudet.
Zelená značka pak vede přímo kolem řeky na jejímž druhém břehu nás zaujme renesanční zámek v Dolních Beřkovicích. Přes obec Vehlovice a mělnické místní části Mlazice a Pšovka směřujeme do samotného centra Mělníka.
Město Mělník, které začalo vznikat nad soutokem řek Labe a Vltavy na rozhraní 9. a 10. století, to je pak námět na samostatný článek. Z nejvýznamějších památek kolem kterých nás provede zelená turistická značka bych vypíchl secesní Tyršův dům, postavený Sokoly v roce 1904, historické náměstí Míru s radnicí a kašnou, mělnický zámek, kostel svatých Petra a Pavla a místo, kde naše putování ukončíme tj. vyhlídkovou terasu za zámkem, odkud je krásný výhled do Polabí a trošku skrytý výhled na soutok Labe a Vltavy.
Na zpáteční cestu se pak Ti, kdož chtějí využít vlak musí vydat po červené a následně po žluté značce k mělnickému nádraží, zastávka autobusu PID je skoro v centru města na náměstí Karla IV..
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Mělník nabízí bohatou škálu možností se občerstvit v místních restauracích, kavárnách, vinárnách a jim podobných podnicích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výlet jako celek v pohodě, jen člověka zamrzí současný stav liběchovského zámku a kaple sv. Ducha. Křížová cesta od kostela sv. Havla ke kapli je již opravená a tak se snad opravy dočkají i tyto dvě liběchovská turisticky zajímavá místa.
Ostatní informace
Nejvíce informací jak o Liběchovu, tak o Mělníku lze získat v místních infocentrech.
Infocentrum Liběchov otevřeno od května do října ÚT-PÁ 13-16 hod, SO 9-15 hod, NE 9-12 hod.
Infocentrum Mělník je otevřeno celoročně od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin, kromě 24.-26. 12. a 1.1.