Okolo Ploučnice na vyhlídku, rozhlednu, zříceninu a zámek
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Řeka Ploučnice na posledním úseku svého toku protéká úžasnou krajinou Českého Středohoří. A právě v jednom z jejích údolí na obchodní stezce z Prahy do Lužice bylo v druhé polovině 13. století založeno město Benešov nad Ploučnicí.
Za čím jedeme?
Naše putování tímto krajem kopců a kopečků jsme začali na benešovském náměstí, odkud jsme se po žluté značce vydali na Ploučnickou vyhlídku. Ta byla vybudována místním okrašlovacím spolkem na svahu Sokolského vrchu v roce 1902. Zděný altán nabízí výhled na údolí řeky Ploučnice a na město samotné.
Od vyhlídky jsme pokračovali dále po neznačené cestě, která klesá nazpět do města, kde jsme se napojili na modrou turistickou značku. Ta nás po šesti kilometrech a zdolání převýšení, které činilo skoro 400 výškových metrů, dovedla až na nejvyšší místo našeho putování, na rozhlednu Kohout. V roce 1908 ji zde v nadmořské výšce 589 metrů na stejnojmenném kopci nechal vystavět Spolek německých turistů a pojmenoval ji po císaři Františku Josefovi I. Kamenná rozhledna navýšená o železnou konstrukci byla v roce 2011 zrekonstruována, bylo upraveno i její okolí a dnes je z ní výhled na východní část Lužických hor a na krajinu v okolí České Lípy.
Výškové metry, které jsme nabrali výstupem na rozhlednu, jsme pak během následujících tří kilometrů zase ztratili, neboť jsme po neznačených cestách sestoupili nazpět k řece Ploučnici, konkrétně do obce Františkov nad Ploučnicí. Dominantou obce je zřícenina středověkého hradu Ostrý. Ten byl vystavěn rodem Markvarticů v polovině 13. století na čedičovém ostrohu, který ze tří stran obepíná řeka Ploučnice. V polovině 15. století patřil hrad Vartenberkům, kteří vedli válku s Lužickým Šestiměstím. Jeho vojsky byl hrad v roce 1445 dobyt a vypálen a od roku 1515 je již uváděn jako opuštěný a pustý.
Kolem hradu prochází zelená turistická trasa, po které jsme se Terezínským údolím okolo řeky začali, vracet nazpět do Benešova nad Ploučnicí, jehož hlavním turistickým lákadlem je místní zámek. Ten začali budovat Vartenberkové koncem 15. století, když jim byl zničen hrad Ostrý. Postupnými stavebními pracemi zde vznikl v průběhu staletí zámecký komplex, který zahrnuje sedm historických budov v centru Benešova nad Ploučnicí a je turistickou perlou zdejšího kraje.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě byla šance se občerstvit u fotbalového hřiště ve Františkově, nedaleko od zříceniny. Zde je v sezóně otevřeno občerstvení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbilo na zřícenině hradu Ostrý.
Ostatní informace
Vyhlídka, rozhledna a zřícenina jsou celoročně volně přístupné.
Zámek je otevřen veřejnosti od dubna do konce října, aktuality o prohlídkových trasách, cenách a přesné otevírací době je možno zjistit na www.zamek-benešov.cz