Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Pro tento středně dlouhý cca 15-kilometrový výlet využijeme nově vyznačenou trasu Bzeneckou Doubravou. Výchozím bodem je železniční stanice Bzenec (trať 340). Jedná se o okruh, výchozí cílový bod je shodný a můžeme tedy použít k Dopravě i auto.
Od rozcestníku (leží asi 100m od žst) se vydáme po modré značce přes přejezd směr Bzinek a pokračujeme borovým lesem k reakreačnímu středisku Doly (též zv. Littner).
Odtud si uděláme krátkou odbočku k Žilkovu dubu a poté pokračujeme po novém
úseku zelené trasy přes rozcestí Knězová do Vracova. Pokud se nechceme vracet do Bzence, je možno ukončit výlet už zde, Vracov má dobré spojení jak vlakové tak autobusové. V opačném případě se ve městě na rozcestí se žlutou značkou vydáme východně zpět do Bzence. Celá trasa vede převážně borovým lesem po písčitých lesních cestách.
Pozor! V roce 2007 byla provedena úprava sítě značených tras v této oblasti, která
ještě není v mapách zaznamenána. Více informací lze získat zde: http://znaceni.euweb.cz/bdoub.pdf
Úsek Bzenec,žst - Doly,rekr.stř.: modrá pěší trasa 4 km
odbočka k Žilkovu dubu po zelené trase: 0,5 km
Úsek Doly,rekr.stř. - Vracov: zelená pěší trasa 5,5 km
Úsek Vracov - Bzenec,žst: žlutá pěší trasa 5 km
Název Bzenecká Doubrava by sváděl k představě dubového lesního komplexu, avšak druhově absolutní většinu tvoří borovice. Odpověď na otázku proč tomu tak je, musíme hledat v historii. Les byl do přelomu 17. a 18. století skutečně dubovým, avšak lesní pastvou, hrabáním steliva a kácením kvalitního cenného dřeva došlo k rozsáhlému odlesnění a vzniku otevřených ploch, kde se vytvořily postupně duny - vznikla oblast "Moravská Sahara".
Jediný, kdo se dokázal tomuto problému postavit, byl až ve třicátých letech 19.století německý lesník J.B.Bechtel, i přes počáteční neúspěch se mu podařilo oblast opět zalesnit právě borovicí a poblíž železniční stanice Bzenec-Přívoz mu byl postaven památník.
Žilkův dub je jedním z velmi mála stromů, který pamatuje původní podobu krajiny a my můžeme obdivovat asi třistaletý strom, s průměrem kmene 1,5 m a obvodem 4,8 m. Váže se k němu pověst o loupežníkovi Žilkovi a jeho tlupě - ("Vrchnost vypsala odměnu pro toho, kdo k němu ukáže cestu, a skutečně se našel pytlák, který Žilku zradil. Do nitra lesa se vypravilo vojsko, jenže lapka bystře vyšplhal do větví stromu a útokům odtud zdatně odolával. Bitka to byla nekonečná, jednomu z vojáků nakonec došly patrony, tak si utrhl knoflík, nabil - a loupežníka sestřelil.")
U dubu je altánek, který nabízí ideální možnost k odpočinku a občerstvení.
Vzhledem k povaze oblasti nezapomenout na dostatečnou zásobu tekutin s sebou!
Ve Bzenci i Vracově je větší počet jak bufetů, tak restaurací. V žádné nejsou ceny přemrštěné, záleží na vlastním vkusu a výběru. Pokud máte zájem o něco nezvyklejšího, doporučuji restauraci Myslivna ve Bzenci - http://www.myslivna.prezentuji.cz/
Borové lesy mají zvláštní atmosféru, vzhledem k povaze trasy je možno ji absolvovat v podstatě v jakémkoliv ročním období. Na podzim je oblast rájem pro houbaře.
Pokud bude vašim přáním se během cesty také okoupat, zamiřte ve Vracově na "Rašelinu" - místní poradí kudy :o)
Pokud nám zbude ve Bzenci čas i energie, je možno navštívit ještě zámecký areál, v zahradě si prohlédnout památnou lípu, či vystoupat nad město k pozůstatkům kaple sv.Floriána. Všechny zmíněná místa leží na žluté pěší trase směr Moravský Písek.
Pár pěkných fotek najdete v mé Galerii... ;o)
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.