Město Mělník se rozkládá ve Středočeském kraji na soutoku řek Labe a Vltavy. První zmínka o Mělníku je již z roku 1000. Dnes zde žije přibližně 20 tis. obyvatel.
Vydejte se po stopách vynikajícího sochaře své doby - Václava Levého, který zde na Kokořínsku vytvořil hned několik plastik a reliéfů v pískovcových skalách. Narodil se a tvořil v 19. století, dosáhl mezinároního věhlasu a stal se učitelem Josefa Václava Myslbeka, který je kromě jiného autorem jezdecké sochy svatého Václava, která je dnes umístěna na Václavském náměstí. Václav Levý se původně neměl vůbec sochařem stát, rodiče ho nechali vyučit truhlářem a později pracoval jako kuchař. Když přijal místo kuchaře na zámku Liběchov u Mělníka, seznámil se zde se svým pozdějším mecenášem Antonínem Veithem, který financoval jeho další odborné sochařské vzdělání, nejdříve v Praze a později v Mnichově. To mu umožnilo zdokonalit svou techniku a dosáhnout uznání nejenom v tuzemsku, ale i v zahraničí. Podrobněji o Václavu Levém si můžete přečíst na info tabulích, které jsou rozmístěny u jeho jednotlivých děl, které v průběhu cesty uvidíte.
Za čím jedeme?
Pokud jste přijeli autem, zaparkujte ho u zámku Liběchov u Mělníka. Zároveň zde začneme naši pouť, hned u parkoviště je rozcestník. Vydáme se po modré turistické značce k jeskyni Klácelka. Buďte opatrní při přecházení frekventované silnice Rumburská a vydejte se po ní směrem doleva na Čertovy hlavy (je tam ukazatel). Po pár metrech vás to z této rušné silnice opět svede na modře značenou lesní stezku. Pokračujte až k jeskyni Klácelka. Až si ji a výjevy z české historie prohlédnete, pokračujte stále po modré až k nádherným 6metrovým Čertovým hlavám. Po modré pokračujte dál a dál, přes Želízy, minete kemp (zde možnost občerstvení) a pak se bude cesta dělit na modrou a žlutou, vy dále pokračujte do slušného krpálu po žluté značce. Žlutá vás dovede k dalším dílům Václava Levého - k Harfenici, Sfinze, Hadovi, a pokud se jí budete dále držet, narazíte i na Žabí jeskyni, jeskyni Modrloch a skalní útvar Sedm chlebů - krásný to příklad eroze pískovce. Zpět k zámku Liběchov se dostanete dvěma způsoby. První bude, pokud se vydáte zpět k Hadovi a zde budete pokračovat po modré turistické značce - po okruhu Václava Levého. V tomto případě ještě uvidíte Kapli svaté Máří Magdalény taktéž od Václava Levého a dále si užijete otevřený prostor a výhledy na mělnickou elektrárnu s Řípem v pozadí. Případně můžete zvolit druhou variantu a na rozcestí u Hada se vydat po žluté a dojít zpět ke kempu Želízy, k rozcestníku a zde zvolit zelenou turistickou značku přes Boží vodu, která vás dovede taktéž k zámku Liběchov. Obě trasy jsou moc hezké. V galerii naleznete mapy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V době koronavirové narazíte na žíznivé okénko s možností občerstvení ještě v Liběchově, zhruba naproti kempu s chatičkami a fotbalovým hřištěm, dále pak doporučuji kemp Želízy s jídlem a pitím, ten se nachází u rozcestníku v Želízech.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Užijte si objevování skalních útvarů a jejich prozkoumávání. Na reliéfy a dílo V. Levého, prosím, nelezte, do skal nic nevyrývejte, plastiky a výtvory nepoškozujte. V okolí je dostatek skal, na které můžete vylézt, aniž byste poškodili umělecká díla.
Ostatní informace
Okruh se startem a cílem u zámku v Liběchově má kolem 12 km, záleží na tom, kterou z obou variant návratu zpět do Liběchova zvolíte. Okruh je vhodný i pro cyklisty, ale spíše s horským kolem. Počítejte nicméně místy s krpálovitým terénem. Nezapomeňte si také prohlédnout barokní zámek Liběchov s nádherným parkem. Sochařskou výzdobu zámku a parku zajistil také Václav Levý. Zatím si zámek můžete prohlédnou bohužel pouze zvenčí, ale na jeho rekonstrukci se usilovně pracuje. Zámek je kulturní památkou ČR a má soukromého majitele, tedy spíše majitelku. V roce 2002 byl silně poškozen povodněmi, z nichž se dodnes vzpamatovává.