Kam a jak jedeme?
Trochu oklikou se vracíme
z našeho výletu do
Dolních Počernic. Milujeme
Rozhledny, poslední zastávku plánujeme u
Rozhledny s poetickým názvem Drahoušek. Je po dešti, viditelnost špatná, rozhledna zavřená, ale ani jedno nám nevadí. Chceme ji vidět. Dokonce jsme se zde stavěli ještě jednou letos v červnu - také jsme věděli, že se nahoru nedostaneme, ale počasí bylo výrazně lepší. Chtěli jsme ji vidět znovu a dokonce jsme zjistili, že je něco vidět i od paty
Rozhledny.
Za čím jedeme?
Osečany leží přibližně 6 km na sever od
Sedlčan. Jméno dostaly již v 11. nebo 12. století, kdy své sídlo zdejší obyvatelé chránili opevněním z osekaných stromů, tzv. osečemi. První písemná zpráva je z r. 1352, kdy majitelem byl Jan z Osečan, který byl v té době ve službě pánů z Rožmberka. Tehdy zde již stála
tvrz. Majitelé se často střídali. Někteří panství zvelebovali, někteří ho zadlužovali. Původní tvrz byla renesančně upravena, kolem r. 1680 začala pomalá přestavba na trojkřídlý
zámek. Kolem r. 1733 byla v jižním křídle zámku vybudována přes dvě patra vysoká zámecká kaple, čímž byla ukončena tato fáze přestavby.
V letech 1850 – 1860 se zámek dočkal novogotické přestavby. Přesto si částečně uchoval svoji původní podobu ze 17. století. Nyní je to trojkřídlý dvoupatrový zámek. Jeho jižní křídlo je podsklepeno. V silných zdech jsou malá okénka - střílny. Severní křídlo má sklepy vylámané ve skále. Na hřebeni střechy je malá plechová věžička. R. 1928 zámek koupil lékařský spolek, který zde chtěl zřídit ozdravovnu.
Ve 2. pol. 18. století se budoval zámecký park. Tehdejší majitel přivážel ze svých cest po cizině cenné dřeviny, které v parku vysazoval. Byla zde i oranžérie, ve které se pěstovaly citronovníky, pomerančovníky a pravděpodobně i ananasy. Od r. 1922 však nebyl park udržován, značně zpustl a zarostl náletovými dřevinami.
Veškerý rozvoj obce a samozřejmě i zámku zastavila 2. světová válka. R. 1943 byla obec s širokým okolím vysídlena, bylo zde zřízeno cvičiště zbraní SS. Přímo v Osečanech probíhaly ostré střelby dělostřelectva. Když se sem obyvatelé po válce vrátili, sotva svoji obec poznali. Přesto se postarali o obnovu.
Zámek po r. 1948 patřil Zdravotnickému zásobování, dnes je opuštěný a samozřejmě veřejnosti nepřístupný.
Necelé 2 km východním směrem byla v r. 2003 postavena ocelová rozhledna. Je součástí vysílače mobilních operátorů, ale je to stavba skutečně zajímavá. Dá se říct, že z betonové podezdívky ční 48 metrů vysoký komín (vč. podezdívky), okolo kterého vede na vyhlídkovou plošinu ve výšce 32 metrů zajímavé, na první pohled pohodlné ocelové schodiště se 167 schody, které je z vnější části pobyto dřevem. Je nádherně vidět zvlněná krajina Benešovska, za dobré viditelnosti i Milešovka či Ještěd.
Vstup na rozhlednu je zpoplatněn, proto není otevřena celoročně. Zcela zavřena je od listopadu do března. V prázdninových měsících – v červenci a v srpnu je otevřena denně mimo pondělí, a to od od 10 do 17 hodin. Ostatní měsíce je otevřena pouze v sobotu, v neděli a ve svátek také od 10 do 17 hodin.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme na rozhledně byli v naprosto nevhodnou dobu – byla ještě zavřená. Takže bohužel nevíme, zda nabízí nějaké občerstvení. Moc toho však asi nebude. Takže raději si vezměte svačinu s sebou. Nebo se přizpáteční cestě zastavte v Osečanech v hostinci Na Růžku, kde nabízí slevu ve výši vstupného. Aspoň tak to mají uvedeno na rozhledně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je skutečně moc hezká, hezky upravené je i okolí, je tam krytý přístřešek, držáky na kola, v sezóně i TOIka. Jen je škoda, že je otevřena tak málo. Na druhou stranu je fajn, že informace o otevírací době je už na parkovišti. Takže každý ví, co ho nahoře čeká.
Ostatní informace
Přes vrchol s rozhlednou vede červená turistická značka. Parkoviště je na východním svahu
Rozhledny, přístupné po silnici z Osečan do Prosenické Lhoty, kudy také vede cyklostezka. Nahoru je to pěšky přibližně 0,5 km.
Pokud přijedete do Osečan autobusem, je dobré vystoupit na okraji obce – Osečany zastávka, odkud vede modrá turistická značka na rozcestí Pod Osečany a dál po červené k rozhledně. Celkem je to asi 2,6 km.
Poslední aktualizace: 12.6.2018
Osečany – zámek a rozhledna Drahoušek na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Osečany – zámek a rozhledna Drahoušek
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!