Po okolí Králík
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Na poznávání okolí Králík jsme se vydali jeden den, při našem pobytu ve Štítech.
Osada Králíky byla založena pravděpodobně v 1. polovině 14. století, status města byl osadě přiznán v druhé polovině 16. století. V roce 1708 po zničujícím požáru bylo město znovu vystavěno. Právě v této době je budován i poutní areál Hora Matky Boží na Mariánském kopci nad městem. Do historie nedávno minulé se město Králíky zapsalo za první republiky, kdy bylo v jeho okolí vybudováno nejmohutnější opevnění v rámci budování tehdejšího obranného systému proti nacistům.
Za čím jedeme?
Dopolední část výletu jsme věnovali právě poznávání nedávné vojenské historie Králík. Po naučné stezce s příznačným názvemVojenská historie, která začíná i končí na králickém náměstí, jsme postupně navštívili dělostřeleckou tvrz Hůrka, dělostřelecký srub Na svahu, dělostřeleckou věž Na kotě či pěchotní srub U lomu. Při cestě po naučné stezce, dlouhé cca 6 kilometrů, jsme míjeli i několik menších staveb vojenského opevnění, než jsme dorazili k Vojenskému muzeu Králíky a nedalekému pěchotnímu srubu U cihelny. Odsud jsme se začali vracet do centra Králík.
Při odpolední části výletu jsme se autem dopravili do Dolní Hedče, aby jsme si prohlédli poutní areál Hora Matky Boží s klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Po prohlídce klášterního areálu jsme se pak vydali po žluté turistické značce na nedalekou rozhlednu Val, z které jsme měli všechna navštívená místa jako na dlani a bonusem za výstup na tuto rozhlednu byly krásné výhledy na nedaleký Králický Sněžník či panoramata Jeseníků a Orlických hor.
Při zpáteční cestě do Štítů jsme ještě navštívili rozhlednu na Křížové hoře nad Červenou vodou. Na rozhlednu vede od červenovodského nádraží žlutá turistická značka a odměnou za celkem náročnější výstup nám byly suprové výhledy na Králický Sněžník a nedaleký Suchý vrch.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Králíkách jsme se naobědvali v restauraci U lípy na zdejším Malém náměstí. Ubytováni jsme byli po celou dobu našeho pobytu v tomto koutě naší republiky v hotelu Černá kočka ve Štítech.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Největším zážitkem byla prohlídka dělostřelecké tvrze Hůrka. Škoda, že jsme v Králíkách nebyli na delší dobu, protože i ostatní objekty vojenského opevnění určitě stojí za návštěvu.
Ostatní informace
Dělostřelecká tvrz Hůrka: otevřeno celoročně mimo pondělí, o prázdninách včetně pondělků. Vstupné 100,- Kč.Vojenské muzeum Králíky: otevřeno celoročně ÚT-NE. Vstupné 120,- Kč.
Pěchotní srub U cihelny: otevřeno od dubna do října ÚT-NE. Vstupné 60,- Kč.
Dělostřelecký srub Na svahu, dělostřelecká věž Na kotě a pěchotní srub U lomu: vnitřní prostory objektů nejsou veřejnosti přístupné.
Poutní areál Hora Matky Boží: otevřeno květen až září denně, v dubnu a říjnu jen o víkendech. Areál je volně přístupný.
Rozhledna Val Dolní Hedeč: celoročně volně přístupná
Rozhledna Křížový vrch: otevřeno od dubna do října o víkendech, o prázdninách denně.