Po stopách W. A. Mozarta v Brně
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Pokud se budete toulat Brnem a oslovuje vás hudba genia W. A. Mozarta, můžete jeho "stopu" vidět na dvou místech (popis viz níže).
Mladý hudebník se svým otcem kdy mu bylo 11 let pobýval na císařském dvoře ve Vídni. V roce 1767 zde však vypukla epidemie černých neštovic a otec velmi moudře usoudil, že je třeba Vídeň opustit. Vydal se tedy se svými dětmi - malým Mozartem a jeho sestrou na sever do Brna a pak dále do Olomouce. Brnem vlastně jen projížděli.
Když dojeli do Olomouce u děcka plně vypukla nemoc černé neštovice. Starostivou péčí biskupského dvora a olomoučanů se malý skladatel vyléčil a mohl plně rozvíjet dál svoje nadání. Tuto epizodu velmi vtipně připomíná dílo olomouckého skladatela - Tvarůžkové ody (jak jinak vyléčit černé neštovice, než tvarůžkami, ne?)
Za čím jedeme?
Ale zpět k Brnu. Na paláci hraběte Schrattenbacha najdeme pamětní desku, která pobyt malého Mozarta v Brně připomíná.
Když se vracela rodina zpět do Vídně, tak Mozart koncertoval 30.12 v dnešní Redutě (dříve Taverně). Tuto milou akci připomíná socha od sochaře Kurt Gebauera, která byla před Redutou umístěna v roce 2007.
Pamětní desku i sochu najdete na přiložených fotografiích.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Brno jako druhé největší město u nás nemá problém s restauračními a ubytovacími kapacitami. Každý si vybere dle své nálady, chutě i peněženky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pobyt Mozarta v Brně byl vlastně jen drobnou epizodou (zastávkou) v jeho životě. Přesto si Brno skladatele připomíná. Je to milé.
Ostatní informace
Jak pamětní deska, tak socha věnovaná Mozartovi jsou přístupny celoročně a bezplatně. V létě 2010 probíhala výstava v Etnografickém muzeu věnovaná právě W. A. Mozartovi a jeho pobytu ve Vídni a v Brně.