Kam a jak jedeme?
Už skoro rychle směřujeme
z dovolené domů. Další den večer už musíme být doma. Máme tedy před sebou poslední večer a také poslední minipivovar na naší trase.
Za čím jedeme?
Obec leží necelé 4 km na jih od centra Kolína. Protéká jí potok Polepka, který se v jižní části Kolína vlévá do Labe.
Oblast byla osídlena již v pravěku – od mladší doby kamenné až do doby slovanské. Pravděpodobně nejvýznamnější osídlení bylo ve starší době bronzové asi 1800 let př.n.l.. R. 1910 zde archeologové objevili největší únětické pohřebiště na Kolínsku.
První písemná zmínka je z r. 1343. V severní části obce stával dvorec a mlýn, kde se pravděpodobně narodil Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, jeden z nejznámějších českých zakladatelů rybníků (mimo jiné založil na Třeboňsku rybník Svět a Rožmberk). Snad někde v těch místech je Polepský vodopád. Je 4 metry vysoký a v této rovinaté krajině je to přírodní rarita.
V jižní části obce je pivovar Svatý Ján, kde v rodinném domku vaří nejen spodně kvašená piva plzeňského typu, ale i svrchně kvašená piva stout, ale, porter i pšeničné pivo. Výčep s posezením pro veřejnost zde nemají, ale po zazvonění přijdou otevřít a rádi vás pozvou do pivovarského sklípku. Když mají něco na zásobě, není problém si to koupit. Je však možno si odběr předem domluvit na tel. č. 606926737 nebo mailem ilona@pivovarek.cz. Pivo plní nejčastěji do hnědých PET láhví o obsahu 0,5 až 2 litry. My jsme měli štěstí, paní byla doma a na skladě měli vynikající IPU.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Obec je to malá, snad tam ani hospůdku nemají. Takže jediná možnost občerstvení je z vlastních zásob.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
My jsme se dlouho nezdrželi, takže obcí jsme jen projeli. O to déle jsme se zdrželi v pivovárku při povídání se sympatickou paní sládkovou. Dokonce jsme se dozvěděli, že jezdívají i na různé pivní festivaly.
Ostatní informace
Z Kolína přes obec vede 2 km dlouhá naučná stezka Polepy se třemi zastaveními, kde se seznámíte se zdejší flórou, faunou a přírodními poměry. Vede podle potoka Polepy, okolo vodopádu. Není bezbariérová, ale s kočárkem se projet nechá. Nemá však vlastní značení.
Obcí prochází cyklostezka Ratbořský okruh, který je dlouhý 20 km a vede okolo pivovárku a oblastí na jih od obce. V Nebovidech se můžete podívat na tvrz ze 14. století, která je využívána k občasným kulturním akcím. V Červených Pečkách je zámek z let 1660 – 1670, kde často pobýval hudební skladatel František Kmoch. Ten je bohužel nepřístupný. Další dva zámky jsou v Ratboři. Starší je nepřístupný. Byl postaven r. 1723, ale uvnitř zůstala zachována klenutá renesanční místnost z původní gotické tvrze. V letech 1912-15 ho upravil Jana Kotěra. Jen o kousek dál je nový z let 1911 - 1913, který si nechal podle návrhu Jana Kotěry postavit tehdejší majitel cukrovaru. Dnes je v něm hotel Chateau Kotěra. V obci se můžete zajet podívat i ke kostelu sv. Václava, který pochází z r. 1352. Byl však postupně upravován a byla k němu přistavěna věž s hodinami. Z cyklotrasy mezi obcemi Ratboř a Pašinka zahlédnete 109 metrů dlouhý kamenný viadukt, který byl pro železnici postaven r. 1900 během pěti měsíců. V nejvyšším bodě je 31 metrů vysoký. Další nepřístupný, již poslední zámek na trase je v Pašince. Původní tvrz, ze které se zachovala čtyřpatrová hranolová obytná věž s cibulovitou střechou, nechal r. 1693 nový majitel barokně upravit a rozšířit.
Poslední aktualizace: 18.10.2018
Polepy – naučná stezka a pivovar Sv. Ján na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Polepy – naučná stezka a pivovar Sv. Ján
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!