Loading...

Police nad Metují – historie města a jeho historické jádro

Tipy na výlet Vycházka - půldenní

Kam a jak jedeme?

Blížíme se do cíle našeho třídenního putování - do Broumova. Už ani nechceme nikde zastavovat. Jenže když projíždíme okolo kostela v tomto městě, tak zastavit musíme. To je úplný skvost.

Za čím jedeme?

Město Police nad Metují se nachází v Broumovské vrchovině na hlavní silnici z Hronova (8,5 km na jihozápad) do Broumova (14 km na severovýchod), na potoku Ledhujka, který se zhruba po 2,5 km vlévá do řeky Metuje.
Dříve zde byly hluboké neprostupné lesy mezi skalnatým pohořím. Tehdy neobydlená oblast patřila břevnovskému klášteru. Na počátku 13. století, snad r. 1201, sem jeden z břevnovských mnichů přivedl několik poustevníků, kteří klučili les a zakládali pole. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1213. Poustevna se proměnila v malý klášter s dřevěnou kaplí Panny Marie. Z vnitrozemí se sem stěhovali první čeští kolonisté, kteří zde vybudovali zemědělskou osadu. Další vesnice se budují v okolí a vzniká tak klášterní panství.
R. 1253 jako nejstarší obec panství získává od krále Přemysla Otakara právo pořádat trhy. Vytyčuje se pravidelné tržiště, zakládají první přilehlé ulice. Začala také stavba na tu dobu mohutného raně gotického kamenného kostela ještě s románskými prvky. Stavba kostela Nanebevzetí Panny Marie byla dokončena až r. 1294. Z té doby se dochoval cenný portál. V 1. polovině 13. století se začalo i se stavbou kláštera, který byl dokončen r. 1306.
R. 1295 obec nabývá na významu – je již nejen obchodním, ale i politickým centrem celého polického panství. Král Václav II. jí uděluje hrdelní právo. Již se nemusí k soudu jezdit až do Hradce Králového. Současně získává i várečné právo. Až však r. 1395 v listině krále Václava IV. byla obec povýšeno na městečko.
Katastrofou byly husitské války, kdy byla celá Police, vč. kláštera zpustošena a její obyvatelé povražděni, zmrzačeni, ženy znásilněny. R. 1469 zkázu dokonalo vojsko Matyáše Korvína, které ji i klášter vyloupilo a vypálilo.
Přesto se z takových ran vzpamatovalo. R. 1502 mu král Vladislav II. udělil možnost dvou výročních trhů, r. 1523 vydává polický opat tzv. ”velké privilegium”, které narovnává rozepře mezi klášterem a městečkem, které se týkají výčepu piva a vína, poplatků, trhů a pastvy. Zakládají se řemeslnické cechy – pekaři, řezníci, tkalci, krejčí, ševci.
Požáry v té doby byly časté a často zničily celá města. Podobně tomu bylo i zde r. 1535 - to vyhořel i místní pivovar. Opat zde postavil nový pivovar a vařil pro městečko pivo zdarma.
V klášteře se střídali opati, ve městě často hořelo, řádila zde morová epidemie i cholera, nevyhnuly se mu ani nejrůznější války a povstání. Přesto všechno to město překonalo, vždy se vzpamatovalo a do dnešních dnů se ve městě zachovalo několik úžasných staveb. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Co musí každý při průjezdu městem vidět je původně klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Od počátku 13. století zde stával dřevěný kostelík, který byl v letech 1253 – 1294 nahrazen kamennou stavbou v  přechodném románsko – gotickém slohu, nazývaném také „přemyslovskou“ gotikou. Je postaven z lámaného opukového kamene a tesaných pískovcových kvádrů. Když r. 1469 vojsko Matyáše Korvína klášter vypálilo, poničen byl i kostel. Zřítila se klenba hlavní lodi, zachovalo se kněžiště a gotické oblouky, na které byl položen prkenný strop. Po požáru r. 1566 byl opět obnoven dřevěný strop, ale vedle kněžiště byla postavena kaple sv. Jana Křtitele, kde se konaly prozatímní bohoslužby pro potřeby konventu.
Nová střecha kostela v zadní části s malou věžičku, tzv. sanktusníkem byla dokončena r. 1607. Počátkem 18. století byly prováděny změny interiéru, až r. 1716 byl dřevěný strop nahrazen zděnou klenbou, pravděpodobně podle návrhu Kryštofa Dientzenhofera, který tehdy pracoval v Broumově. To je však pouze domněnka, která byla v pozdější době zpochybněna. Byly zachovány stávající středověké gotické hlavní oblouky. Další úpravy se týkaly i kaplí, okna byla barokně upravena. Byla přestavěna i přední část kostela, zbořena stará věž, byl však zachován starý gotický portál z 13. století. Nová hodinová věž je čtyřboká, cibulová osmistěnná báň stojí na čtyřech sloupech. Kříž na vrcholu je z r. 1724, kdy byla přestavba dokončena. Od r. 1737 má novou báň i sanktusník.
Když r. 1786 zrušil císař Josefa II. klášter, stal se klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie farním kostelem. Do té doby byl farním kostelem pozdější hřbitovní kostel Narození Panny Marie. Z tohoto kostela byla do nového farního kostela přenesena vzácná osmiboká pískovcová křtitelnice pravděpodobně z konce 15. století. Na bocích jsou znaky opata a konventu. R. 1894 začala novogotická úprava interiéru – týkalo se to oltářů, kazatelny, lavic, křtitelnice i výmalby.
R. 1955 bylo nutno opravit vlhnoucí omítky. Současně byl proveden i částečný archeologický průzkum. Krypta však bohužel nalezena nebyla. Byly však odkryty zazděné románské prvky - sanktuarium, sedile s románskou malbou, gotické okno s původními kružbami. Na stropě byly objeveny zbytky renesančních a barokních maleb. Zjistilo se, že na podlaze kostela byla ponechána spadlá klenba, čímž byla podlaha zvýšena o 80 cm. Bohužel pod zemí je tak ukryto i 80 cm nádherného gotického portálu z let 1270-80. Z důvodu finanční náročnosti se původní podlaha neodkrývá.
Kostel je 20,5 metru široký a 47 metrů dlouhý. Z původního středověkého chrámu se dochovaly boční lodě kostela, presbytář s původní křížovou gotickou klenbou. Ve vrcholech kleneb jsou svorníky s rostlinnými motivy, v jednom případě i se zvířecími postavami, typickými pro pro románský sloh. Na stavbě je vidět nezkušenost tehdejších řemeslníků - je vidět řadu nepravidelností, zdi jsou nakloněné, oblouky jsou různě vysoké i široké. Dochovala se pískovcová osmiboká křtitelnice. Dnešní dřevěná věž s hodinami je z r. 1826, varhany jsou z r. 1857. V letech 1988 - 1991 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce. Kostel je zapsán jako kulturní památka města.
Po obou stranách portálu kostela jsou čtyři barokní sochy na podstavcích. Původně byly na na horní římse západního průčelí klášterní budovy. Z důvodu velkého statického zatížení byly po r. 1880 přeneseny na současné místo.
U jižní strany kostela stojí budova bývalého benediktinského kláštera. První jednoduchá stavba zde stála již r. 1213. Až r. 1306 byla stavba nového kláštera dokončena v raně gotickém slohu. V letech 1676 - 1772 byl barokně přestavěn. R. 1786 byl klášter z příkazu císaře Josefa II. zrušen.
Je to jednopatrová budova čtvercového půdorysu. Na severním portálu je znak břevnovského opata, na jižním portálu je znak břevnovského konventu – ten byl později zazděn. Na přízemních oknech jsou rokokové kované mříže, ze stejné doby je i zábradlí schodiště, kde jsou  znaky konventu a opata. Místnosti v 1. patře prelatury využíval opat – měl tam salon, ložnici, kapli, kde se dochovala malba i mobiliář, a jídelnu. To byla největší místnost - od r. 1946 je tam Městský památník, který spravuje Okresní muzeum v Náchodě. R. 1993 byly prostory muzea rozšířené a přibyla expozice dějin města. Budova kláštera na svoji rekonstrukci stále čeká.
Před kostelem stojí renesanční Selendrův sloup, který městu věnoval opat broumovského kláštera Wolfgang Selender z Prošovic. Vyjádřil tím dík za ochranu proti broumovským protestantům, které se mu dostalo na začátku r. 1619. Tak to stojí u sloupu. Ve skutečnosti bylo prý vše jinak a sloup byl postaven o dva roky dříve – r. 1617 – tento letopočet je uveden na sloupu. Až do r. 1707 stál sloup na náměstí, kam byl později umístěn nový Mariánský sloup.
Barokní Mariánský nebo také Sloup Panny Marie Bolestné stojí na nynějším Masarykovo náměstí od r. 1707. Je 3,8 metru vysoký. Na vrcholu je korintská hlavice s trpící Pannou Marií. Sloup je ovinut olistěnými větvičkami, do kterých jsou vpleteny nástroje, kterými mučili Krista.
Dominantou náměstí je nová Radnice. Původní radní dům s věží s hodinami z r. 1569 a zvonem z r. 1587 stál uprostřed náměstí. Ještě r. 1611 se budova opravovala. Vedle stával pivovar, od r. 1580 obecní sladovna, od r. 1575 kašna a opodál i masné krámy. Pivovar a pravděpodobně celý střed náměstí byl zbourán r. 1818.
R. 1594 se začalo na jižní straně nynějšího Masarykova náměstí (čp. 75) s výstavbou nové Radnice. I když tato radniční budova stále stojí – nyní je tam informační centrum, byla r. 1740 městem zakoupena nová budova. Tu postavil na severní straně náměstí r. 1718 jako své soukromé sídlo inspektor nad klášterními statky pravděpodobně podle plánu Kiliána Dientzenhofera. Tato jednopatrová budova má podloubí se třemi oblouky. Nad římsou, která ukončuje 1. patro, je pravidelný štít, kde je zemský a městský znak. Uprostřed – pod okénkem je letopočet 1876 - to je rok, kdy po požáru r. 1842 byla prováděna úprava střechy a kdy původní cibulovitá věž byla nahrazena osmibokou věží s cimbuřím ve slohu tudorské gotiky.
Na Masarykově náměstí – na místě starého pivovaru stojí empírová kašna z roku 1818.
V Hvězdecké ulici čp.15 – ze severní strany náměstí na východ je stará roubená jednopatrová škola z r. 1785 s barokní mansardovou střechou krytou šindelem, kde se učilo až do r. 1856. V přízemí byly dvě třídy, v patře byty pro učitele. Později byla upravena na obytný dům. Dnes je součástí Památníku města Police nad Metují.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

My jsme si pouze na Masarykově náměstí koupili zmrzlinu – večeři jsme měli zajištěnou v Broumově. Možností je zde ale hodně. Jen cestou od kostela na náměstí jsme viděli dvě restaurace.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíc nás zaujala Radnice a kostel, částečně lze projít i zajímavý interiér kláštera. Zdarma zaparkovat se nechá blízko kostela - na Komenského náměstí.
Při cestě městem jsme viděli informační tabule s označením Polická zastavení. Bohužel nikde jsme však nenašli plánek těchto zastavení. Až doma na internetu: https://www.policko.cz/cs/pamatky-zajimavosti-policka/policka-zastaveni

Ostatní informace

Ve městě se narodil r. 1935 Václav Hybš, český hudebník, trumpetista a dirigent tanečního Orchestru Václava Hybše, a r. 1952 Jiří Beran, bývalý československý reprezentant v běhu na lyžích. Je patnáctinásobným mistrem republiky. Jeho životním úspěchem bylo 6. místo  v běhu na 50 km na MS 1978 . Pětkrát vyhrál Jizerskou padesátku.
Myslím, že starší, ale i mladší generace se setkala s kovovou stavebnicí Merkur. Ta se vyrábí právě zde a zde je i Muzeum stavebnice Merkur, kde je i koutek, kde si děti sami něco mohou postavit.
Město je východiskem na tůry do Broumovských skal, nechá se odtud dojít např. po zelené a následně modré na severozápad do skalního města na Ostaši (4,5 km) nebo po červené severovýchodním směrem ke kapli Panny Marie Sněžné na Hvězdě (přes 5 km).
Poslední aktualizace: 9.7.2018
Police nad Metují – historie města a jeho historické jádro na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Police nad Metují – historie města a jeho historické jádro

Minizoo Police nad Metují
Minizoo Police nad Metují
ZOO
Při cestě domů z Broumova jsme navštívili Zahradnictví Zobal v Polici nad…
0.3km
více »
Police nad Metují
Police nad Metují
Městečko
Police nad Metují leží v Severních Čechách, východním směrem od Trutnova v…
0.3km
více »
ZOO koutek Police nad Metují
ZOO koutek Police nad Metují
ZOO
V části areálu Zahradnického centra Zobal v Polici nad Metují je zřízen…
0.3km
více »
Police nad Metují - město spojené s Merkurem
Police nad Metují - město spojené s Merkurem
Muzeum
  Město spojené s Merkurem Při putování Adršpašsko…
0.3km
více »
Z Police nad Metují Maršovským údolím na Ostaš
Z Police nad Metují Maršovským údolím na Ostaš
Trasa
Z náměstí v Polici nad Metují se dáme po modré značce (pozor, na …
0.4km
více »
Okolím Police nad Metují
Okolím Police nad Metují
Trasy
Do Police nad Metují se jezdí obvykle především kvůli Muzeu…
0.4km
více »
Světový pohár v závodech koňských spřežení 2013 v Polici nad Metují
Světový pohár v závodech koňských spřežení 2013 v Polici nad Metují
Tipy na výlet
Od roku 2010 sdružení SK Fagone pravidelně pořádá v květnu na Závodišti J…
0.4km
více »
Obrázky z Broumovska a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují
Obrázky z Broumovska a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují
Kostel
Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl původně klášterní kostel. Nachází se severovýchodně od centra města Police nad Metují,…
0.4km
více »
Police nad Metují a Hvězda v Broumovských stěnách.
Police nad Metují a Hvězda v Broumovských stěnách.
Tipy na výlet
Zajímavé město východních Čech se nachází pod Broumovskou vrchovi…
0.4km
více »
turistické rozcestí Police nad Metují - náměstí
turistické rozcestí Police nad Metují - náměstí
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v centru Masarykova náměstí v…
0.4km
více »
Police nad Metují
Police nad Metují
Tipy na výlet
Jedeme do pomyslné brány Adršpašsko - Broumovska, do Police nad Metují. Při cestě do oblasti Adršpašsko - Broumovska ve směru od…
0.4km
více »
Police nad Metují - radnice
Police nad Metují - radnice
Radnice
Radnice na náměstí v Polici nad Metují je jednou z dominant města. Dům s čp. 98 byl postaven v roce 1718 jako soukromé sídlo…
0.4km
více »
Police nad Metují - pramen Julinka
Police nad Metují - pramen Julinka
Pramen
Pod něžným názvem „pramen Julinka“ se skrývá artéský vrt Hluboký 70 metrů,…
0.4km
více »
Nad Metují Police dvě muzea a krásná radnice
Nad Metují Police dvě muzea a krásná radnice
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu na pohodovou…
0.4km
více »
Police nad Metují - infocentrum
Police nad Metují - infocentrum
Infocentrum
Polické informační centrum, kde návštěvník získá jak informace o městě a…
0.5km
více »
Muzeum stavebnice MERKUR
Muzeum stavebnice MERKUR
Muzeum
V tomto muzeu můžete vidět největší stavbu postavenou z Merkuru "Ocelové…
0.5km
více »
Stará škola (dřevěnka) v Polici nad Metují
Stará škola (dřevěnka) v Polici nad Metují
Dům, budova
Vydáte-li se z polického náměstí průchodem do Hvězdecké ulice, asi po 150…
0.5km
více »
Do tajuplných Broumovských stěn
Do tajuplných Broumovských stěn
Trasa
Tentokrát se vydáme na romantickou procházku do Broumovských stěn, za bizarními skalními útvary a za úchvatnými výhledy daleko do…
0.5km
více »
Zimní Broumovské Stěny - Kovářovou roklí na Hony
Zimní Broumovské Stěny - Kovářovou roklí na Hony
Trasy
Kombinace zimy, sněhu a skal fascinuje nemálo turistů, mě…
0.5km
více »
Police nad Metují - Kovářova rokle - Hvězda a přes Supí hnízdo zpět
Police nad Metují - Kovářova rokle - Hvězda a přes Supí hnízdo zpět
Trasa
Na Hvězdu v Broumovských stěnách se jezdí často autem, těsně pod…
0.5km
více »
Police nad Metují - Suchý Důl - Ovčín a zpět
Police nad Metují - Suchý Důl - Ovčín a zpět
Trasa
Příjemná, nepříliš náročná a 12,5 km dlouhá trasa vás dovede na…
0.5km
více »
Police nad Metují - kašna na náměstí
Police nad Metují - kašna na náměstí
Kašna
Empírová kašna byla postavena v centru náměstí v místech bývalého…
0.5km
více »
Police nad Metují - Mariánský sloup se sochou Pany Marie
Police nad Metují - Mariánský sloup se sochou Pany Marie
Socha
Zřejmě nejstarší památkou na polickém náměstí je Mariánský sloup se sochou Pany Marie Bolestné. Dílo z roku 1707 je prací významného…
0.5km
více »
Muzeum papírových modelů Police nad Metují
Muzeum papírových modelů Police nad Metují
Tipy na výlet
Muzeum papírových modelů se nachází v centru města Police nad Metují.…
0.5km
více »
Muzeum papírových modelů, Police n. Metují
Muzeum papírových modelů, Police n. Metují
Muzeum
Jedinečné muzeum najdete v Polici nad Metují, v severní části Kla…
0.5km
více »
Muzeum stavebnice Merkur
Muzeum stavebnice Merkur
Tipy na výlet
Muzeum se nachází v Policí nad Metují. Zaparkovat můžeme na parkovišti. Historie stavebnice Merkur se datuje od roku 1925, kdy byla…
0.5km
více »
Muzeum stavebnice Merkur
Muzeum stavebnice Merkur
Tipy na výlet
Po zpáteční cestě z Adršpašských skal, jsme se zastavili v Polici nad Met…
0.5km
více »
Turistická známka č. 1604 - Muzeum stavebnice Merkur Police nad Metují
Turistická známka č. 1604 - Muzeum stavebnice Merkur Police nad Metují
Turistická známka
V roce 2008 nominováno za ČR do soutěže o nejlepší nové muzeum pořádané European Museum Forum pod záštitou…
0.5km
více »
Police nad Metují - muzeum Merkur
Police nad Metují - muzeum Merkur
Muzeum
Mestečko Police nad Metují leží v Polickej vrchovine pod Broumovskými stenami 14 kilometrov severne od mesta Náchod. Poprvykrát sa…
0.6km
více »
zavřít reklamu