Loading...
Bylo to právě tady, na zelenavé louce pod Hlubokou, kde přišel Záviš z Falkenštejna o život. Jeho popravu měl na svědomí král Václav, kterému zrovna zemřela matka Kunhuta, milenka a později i manželka Závišova. Mladičkého panovníka patrně rozčílilo, že si jeho nevlastní otec ihned našel novou ženu – náruživou Alžbětu, sestru uherského krále.
Prknem popravený
Zámek Hluboká, připomínající obrázky z pera Walta Disneye, má dlouhé a spletité dějiny. Historie stavby sahá do dob Přemysla Otakara II., který nechal na místě dnešního zámku vystavět hrad. Jak tehdejší Froburg přišel ke jménu Hluboká není zcela jasné. Jedni se domnívají, že ho získal podle někdejší hluboké studny, jiní dávají za pravdu pověsti o hlubokých lesích, které se prý kolem šlechtického sídla rozprostíraly široko daleko.
S dějinami Hluboké jsou neodmyslitelně spjaty dva rody: Vítkovci a Schwarzenbergové. Z větve prvně jmenovaných je patrně nejznámější osobností zmíněný Záviš, který po Přemyslově smrti získal srdce vdovy Kunhuty. Mladičký král Václav jej svého času považoval za „druhého otce“, jenže pak Kunhuta zemřela a Záviš se brzy oženil znovu. Se svou novou manželkou si odjel užívat za hranice českých zemí, čehož využili jeho odpůrci, aby Václava získali na svou stranu. Záviš byl vylákán do Prahy a zajat.
Královské vojsko, vedené jistým Mikulášem Opavským, pak se spoutaným Závišem křižovalo českou zemi. Zastavovali se na hradech Vítkovců a vyhrožovali, že pána popraví, jestliže se pevnost nevzdá. Tak králi propadal jeden hrad za druhým, až dojeli k Hluboké, kterou té doby vlastnil Závišův mladší brat Vítek. Podle pověsti sám Záviš volal z podhradí na bratra, že raději zemře, než by zaprodal Hlubokou. Tak se stalo. Záviš přišel o krk a Hluboká zůstala nedobyta.
Povídá se, že Závišova poprava byla vykonána přiostřeným prknem. Nicméně odborníci mají pádný argument pro to, že jde o omyl. V historické literatuře najdeme záznamy o popravě „plknem“, což byl název pro popravčí meč.
Císařova nevěrnice
Význam Hluboké stále rostl, až ji v 17. století koupili Schwarzenbergové. Tento rod nechal zámek dvakrát přestavět. Koncem 19. století získala Hluboká svou dnešní podobu. Zámecká prohlídka nabízí jedinečný způsob, jak se seznámit se způsobem života šlechticů, kteří zdejší honosné komnaty kdysi obývali. A až vás dřevem vykládané stěny, kazetové stropy, úchvatné lustry, vitráže, historické kusy nábytku, tisíce starých svazků a strojky na loupání jablek a brambor přestanou bavit, vydejte se na procházku Hlubokou.
Narozdíl od Schwarzenbergů můžete v okolí využít mnohých moderních vymožeností, které mají do regionu lákat turisty. V městském koupališti v Podskalí je krom masážních lůžek a vířivek i tobogán a ve zdejším sportovním areálu nechybí tenisové kurty, fotbalové hřiště a bowling. Volný čas mohou návštěvníci Hluboké trávit také na golfovém hřišti nebo v sedle „kovového oře“ na jedné z cyklostezek. Nicméně příroda, kterou zdejší páni kdysi tak milovali a do níž se vydávali na hony i procházky, není dnes o nic míň úchvatná.
Ostatně Schwarzenbergové si tu užili dost zábavy i bez aquaparků. Jeden z majitelů Hluboké Adam František zemřel na honu v okolních lesích kuriózním způsobem. Byl zastřelen samotným císařem Karlem VI. Podle pověsti nešlo o náhodu. Panovníkův výstřel prý mířil přesně. Ale proč by chtěl Karel Adama Františka zabít? Záviděl mu prý ženu, půvabnou Eleonorou Amalii Lobkowitczovou. Jaký byl jejich vzájemný vztah se můžeme jen domýšlet. Podle jedné pověsti o něj Eleonora přes veškeré bohatství a moc nestála ani před smrtí ani po smrti manžela. Existuje však i legenda, která praví, že tito dva měli poměr snad od první chvíle, co se spatřili. Smrt Eleonořina manžela jim situaci jen ulehčila.
Text: Michaela „Mysha“ Košťálová, foto: Czech Tourism