Směřujeme na dovolenou do Jizerských hor. Máme rádi rozhledny. V červnu 2018 byla v severovýchodní části Prahy jedna nově otevřena. Máme to téměř při cestě, takže je jasné, že tam musíme zajet.
Za čím jedeme?
Tato svojí podobou netradiční rozhledna byla postavena na návrší Horky (254 m.n.m.) v západní části přírodního parku Klánovice – Čihadla, který je největším přírodním parkem v Praze. Jejím autorem je architekt Martin Rajniš, který se věnuje experimentální architektuře a vztahu architektury k přírodě i k lidem. Je autorem mnoha známých staveb, např. i České poštovny na Sněžce. Z rozhleden u nás mohu jmenovat např. rozhlednu Máminka nebo Maják Járy Cimrmana. Je však autorem i rozhledny Ester v Jeruzalémě.
Všechny tyto stavby jsou převážně z přírodního materiálu. Celá rozhledna je 23,5 metru vysoká. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 19 metrů se dostanete po 98 dřevěných schodech, které vedou ve válci z latí. Tady je další ze zajímavostí. Schodiště je upevněno na vrcholu, nikoli dole, takže při výstupu na první schody vás to trochu pohoupe. Pokud nejde na rozhlednu nikdo další (může tam být max. 9 lidí), tak se po chvíli houpat přestane.
Válec s točitým schodištěm podpírají tři nohy, které rozhledně dávají svůj netypický vzhled. Trochu připomínají okurku nebo možná i vzducholoď, jsou spleteny z kmínků náletových stromů – akátů. Na rozhlednu bylo použito ještě dubové a modřínové dřevo, které bylo doplněno ocelovými nosníky. Rozhledna není postavena za peníze z EU – většinu peněz darovala firma Landia Management s.r.o.. Další velká částka se získala prodejem jednotlivých schodů rozhledny. Jména sponzorů, příp. jejich vzkazy ostatním návštěvníkům, jsou na nich uvedeny. Na financování se podílela i městská část Praha 14.
U rozhledny jsou lavičky, stojany na kola a dokonce i Toika, která je ukrytá za dřevěným hrazením. Je tam také 8. zastavení dětské zábavné stezky s malou vílou Mimi s hezkou pohádkou pro děti. Jen bohužel se nepozná, odkud a kam tato stezka vede.
Stavba trvala zhruba rok a od dubna do října je volně přístupná. Je vidět na všechny strany - na Prahu a její okolí, hlavně na městské části Černý Most a Kyje a lesopark Čihadla. Přesnější informace tam však uvedeny nejsou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo u rozhledny si můžete udělat piknik z vlastních zásob. Místa je zde dost, jsou tu i lavičky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nám se tato rozhledna líbila moc. Vnitřní válec je téměř stejný, jako u rozhledny Máminka, jen jeho ukotvení je jiné. Celkový dojem je naprosto jedinečný.
Ostatní informace
K rozhledně se pravděpodobně autem zajet nedá, i když tam jedno auto bylo. Možná mělo zvláštní povolení.
Značená cesta nahoru nevede. My jsme auto nechali na nějakém přírodním parkovišti v ulici Za Rokytkou. Po chvilce jsme našli slabě vyšlápnutou pěšinku prudce vzhůru. Na kopečku jsme rozhlednu vlevo již viděli. Bylo to tak sotva 0,5 km.
Další možnost je prý zaparkovat u Kyjského rybníka a jít pěšky asi 300 m vzhůru nebo přijet autobusem MHD na zastávku Kyje nebo Vajgarská a vydat se do kopce.