Pravčická brána
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Dnešní výlet mě zavede do Přírodního Parku České Švýcarsko na Pravčickou bránu.Cestu podniknu vlakem zTeplic do Děčina .Odtud jedu autobusem č.434 do Mezný.Z Mezný jdu po žlutý značce přijemnou lesní cestou k třem pramenum je to 3,5 km zde mě čeká výstup na Pravčickou bránu po červený značce je to 2km podle značky ja myslim že je totak 3km po 1.5 km chuze se nacházim u rozcesníku ,kde je možnost se vydat k jeskyni českých bratři ja ale pokračuji směr Pravčická brána je to 0,5 km.Nacházím se u cíle me cesty zakoupím vstupenku a jdu na vyhlidku kde nafotim bránu a okoli občerstvim se a vracim se po stejne trase k třem pramenum poté pokračuji do Hřenska a odjiždim z nábřeži domu.
Za čím jedeme?
Pravčická brána je nejznámějši a nejobdivovanější skalní utvar Českého Švýcarska.Je největši přirozená skalní brána v Evropě Nnárodni kulturní památka.Gigantický kamenný most se klene na konci vysoko položeného skalního hřbítku v Jetřichovických stěnáchnedaleko hranice s Německem.Vznikl zvětráváním méně odolné části skalního masivu,tvořeného kvádrovými pískovci turonského stáří .Jeho rozměry jsou uctihodné oblouk má u dna rozpětí 26,5 metru výška otvoru je 16 metru, šířka 7 až 8 metru a minimálnítlouštka ve vrcholu klenby asi 3 metry.Pravčickou bránu navštívil Dánský spisovatel Hans Christian Adersen.U brány se nacházi restaurace sokolí hnízdo.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Piti jsem měl sebou menši občerstveni jsem učinil na Pravčické bráně a poté v Hřensku dal jsem si segedin a pivko
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvic se mi líbila Pravčická brána a okolni příroda
Ostatní informace
Vstup na Pravčickou bránu je 75 korun otevřeno je od 10 hodin do 18 hodin
Fotogalerie
Kam a jak jedeme?
V našem případě jsme byli ubytováni v autokempu u máchova jezera, takže jsme návštěvu brány pojali jako celodenní výlet autem. Z Máchova jezera je to asi hodinka autem přes Nový Bor a Českou Kamenici do Hřenska. Zaparkovat lze na placeném parkovišti v Hřensku nebo u hotelu Mezní Louka. Tyto dvě parkoviště lze nazvat jako výchozí body pro návštěvu brány. Z Hřenska je to asi 1,5 km po silnici na rozcestí Tři prameny a pak zhruba 2,5 km lesní cestou. My jsme zvolili první variantu parkování v Hřensku. Nešli jsme po silnici, ale vyrazili asi 2 km pěšinou podél řeky Kamenice až k hornímu přístavišti Edmundovy soutěsky. Zde jsme asi po půlhodince čekání nastoupili do lodičky a vyrazili na 960 m dlouhou plavbu. Převozník pohání lodičku bidlem a přitom vypráví a historii i současnosti soutěsky. Po 20 minutové plavbě jsme se v přístavišti občerstvili u místního stánku. Dále jsme pokračovali asi 1 km pěšinou na Mezní můstek. Tam jsme nepokračovali dále na Divokou soutěsku, kde je také možné absolvovat další plavbu lodičkou, ale přešli na druhý břeh a po strmých schodech vystoupali za soutěsky do obce Mezná. Odtud po žluté turistické značce asi 4,5 km lesní cestou jsme přišli k rozcestí Tři prameny a potom asi 2,5 km po kamenité lesní cestě vzhůru k bráně.
Za čím jedeme?
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu. Je symbolem národního parku České Švýcarsko.
Z okolních vyhlídek mohou návštěvníci obdivovat krásu brány a okolí. Lze také posedět na lavičkách přímo pod tímto pískovcovým gigantem.
Výletní zámeček Sokolí hnízdo byl vystavěn v roce 1881. V přízemí zámečku je zachovaná stylová restaurace a v prvním patře se nachází muzeum Národního parku České Švýcarsko.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžeme v restauraci Klepáč přímo u parkoviště v Hřensku, nebo v hotelu Mezní Louka kde je též parkoviště.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná příroda Národního parku České Švýcarsko.
Ostatní informace
Brána je přístupná denně od:
1.4. do 31.10 10:00 – 18:00
1.11. do 31.3 10:00 – 16:00
Vstupné v době naší návštěvy činilo 75,- Kč pro dospělého a 25,- Kč pro děti od 6-ti do 14-ti let.
Kam a jak jedeme?
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti.
Za čím jedeme?
Na tohle: Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Hřensko
- Hotel Praha
- Pezion Lugano
Mezní Louka
- Hotel Mezní Louka
Chřibská
- Penzion Braun
Doubice
- Hotel Jef
- Penzion stará hospoda
Růžová
- Penzion Větrný mlýn
Jetřichovice
- Penzion Švýcarský dvůr
- Penzion Dřevák
- Penzion Jeloma
- Penzion Starý mlýn
Rynartice
- Hotel Zámeček
Mezná u Hřenska
- Hotel České Švýcarsko
Janov
- Penzion 51
- Privát Uhlíř
- Penzion "U Václava"
- Penzion "Pastis"
Studený
- Penzion Kamzík
Ostrov
- Hotel Ostrov
Kytlice
- Penzion Andy
Srbská Kamenice
- Penzion Les
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherný pohled do kraje...................... a mnohem více.
Ostatní informace
Vstupné:
Dospělí: | 75,-Kč/osoba (3,-€/osoba) |
Děti /6-14let/studenti a důchodci: |
25,-Kč/osoba (1,-€/osoba) |