Přírodní památka Černá Desná a její vodopády
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Přírodní památku Černá Desná vyhlásila Správa CHKO Jizerské hory v roce 2013. Chráněné je území o ploše 2,23 ha podél potoka Černá Desná mezi Desnou v Jizerských horách a vodní nádrží Souš. Potok zde má značný spád, na 600 m dlouhém úseku ztrácí 100 výškových metrů (od 685 do 585 m n. m).
Důvod ochrany je geomorfologický, nachází se zde soubor subrecentních až recentních tvarů. Koryto potoka je bohaté na vodopády, kaskády a peřeje. Vzácností nejsou obří hrnce až kotle vymodelované vodním proudem v porfyrické a středně zrnité žule.
Za čím jedeme?
V přírodní památce jsou čtyři výrazné tektonické stupně. Potok je kopíruje v podobě čtyř pravých vodopádů. Pravými vodopády se rozumí ty, které vznikly přímo na skalním podloží, nikoli na volných balvanech a blocích.
Nejníže položeným vodopádem je Plotnový vodopád v nadmořské výšce 590 metrů. Pojmenován byl podle 20 metrů dlouhé plotny zakončené vodopádem. Výška vodopádu je 4 metry, průtok 530 l/ s, mohutnost 2.120 m*l/ s, celkový sklon 50 stupňů.
Přibližně tři sta metrů nad Plotnovým vodopádem hučí Dlouhý vodopád. Ten se nachází v nadmořské výšce 610 metrů. Jedná se o kaskádovitý víceramenný úsek s rozhlehlým a hlubokým vývařištěm a zajímavými asymetrickými kotli. Údaje o výšce vodopádu se rozcházejí, hrana vodopádu není zřejmá. Největší sklon má vodopád v úseku překonávajícím výšku 4 metry. Celková výška vodopádu se uvádí 7 metrů, ale i 11 metrů. Průtok je 530 l/ s, mohutnost 3.710 m*l/ s, celkový sklon 30 stupňů.
Po kaskádovitém a peřejovitém úseku nad Dlouhým vodopádem následuje Bukový vodopád v nadmořské výšce 650 metrů. Název dostal podle okolních buků. Vysoký je 3,6 metru, průtok 530 l/ s je stejný jako u předchozích vodopádů, z toho plynoucí mohutnost činí 1.900 m*l/ s, celkový sklon je 45 stupňů.
Hned nad Bukovým vodopádem je v nadmořské výšce 655 m n. m. poslední vodopád v přírodní památce, a tím je Hrncový vodopád. Voda se valí esovitým tobogánem, na jehož konci padá z třímetrové výšky do vývařiště. Vedle vodopádu je ukázkový hrnec o průměru 60 cm, podle kterého byl vodopád pojmenován. Průtok je 530 l/ s, mohutnost 1.590 m*l/ s, celkový sklon 45 stupňů.
Přes všechny čtyři vodopády, bezejmenné vodopádky, kaskády a peřeje teče množství vody regulované hrází vodní nádrže Souš. Je tedy stálejší než na neregulovaných tocích. Vodopády jsou snadno přístupné, rovněž mnohá další místa kolem potoka.
Přírodní památka Černá Desná nejsou jen vodopády. Příjemně prostředí vytváří i údolní les, který je dobrou ukázkou acidofilní horské bučiny. Typické jsou žulové balvany a skalní sruby. Vlivem vyšší vlhkosti vzduchu a klimatické inverze je místo zajímavé i po botanické stránce. Rostou tu vzácné byliny jako čípek objímavý, pryskyřník platanolistý, mléčivec alpský, žebrovice úzkolistá a ohrožený vranec jedlový.
Z ptáků v okolí potoka uslyšíte a uvidíte skorce vodního a konipase horského.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokud vám nepostačí zakoupené občerstvení na níže uvedené benzinové stanici, potom uspějete lépe v centru Desné, o kilometr níže.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celý potok Černá Desná je v úseku přírodní památky unikátní, svojí divokostí poskytuje atraktivní podívanou. Největší pozornost upoutají čtyři popsané vodopády. Ale zaujmou i další vodopádky a kaskády.
Ostatní informace
Přírodní památku Černá Desná si můžete začlenit do svého celodenního výletu nebo se můžete jen projít kolem vodopádů tam a zpět (při druhé volbě ujdete přibližně čtyři kilometry). Kolem vodopádů vede červeně značená lesní cesta z Desné v Jizerských horách k vodní nádrži Souš. Pro motorizované turisty je ideálním výchozím místem bezplatné parkoviště u hlavní silnice v Desné, naproti benzinové stanici PAP OIL. Ulice se jmenuje Krkonošská.