Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
KOLEM HRANIČNÍCH ZÁTARASŮ NA HRAD HARDEGG
Východiskem k putování po rakouském úseku Podyjí je obec Čížov, jihovýchodně od Vranova nad Dyjí. Na severním okraji obce je odstavné parkoviště, neboť vozidlům není už dál vjezd povolen; v jižní části pak byla ponechána jako památka na socialismus část pohraničních zátarasů s pozorovací věží.
Po žluté turistické značce pokračujeme silničkou asi 4,5 km směrem na Hardegg, než dojdeme k odbočce na Hardeggskou vyhlídku, z níž je velmi pěkný pohled na rakouské městečko Hardegg s hradem. Poté se vrátíme na silnici, sestoupíme do údolí Dyje a po mostě s hraničním přechodem pro pěší a cyklisty dojdeme do městečka.
Mohutný hrad na skále nad ním z 12.-13. století býval sídlem jednoho z předních rakouských rodů; dnes je v něm expozice Maxmiliána Habsburského, který byl jako mexický císař zavražděn v roce 1867, jakož i ukázky umění starých Inků a Aztéků. Hrad je otevřen od 1. 4. do 15. 11. denně od 9 do 17 hod. V červenci a srpnu je otevřeno do18 hod. V ceně vstupného je i česky psaný průvodce.
Od rozcestníku pod hradem poté pokračujeme po červené turist.značce podél toku Dyje (Thaya) a mírným stoupáním přešplháme přes ostroh Ochsengraben, abychom poté znovu sešli do údolí Dyje. Nádherným údolím, v němž řeka vytváří četné meandry a které je lemováno skalními ostrohy i zalesněnými oblými kopci, pak pokračujeme dál, až narazíme na odbočku červené značky, která nás vytáhne na vyhlídkové místo na skalním ostrohu Umlaufberg. Naskýtá se odtud překrásný výhled na rakouský úsek Podyjí, který stojí zato vidět. Poté se buď můžeme vrátit zpět dolů na cestu a pokračovat kolem meandrující Dyje, anebo slézt na druhou stranu ostrohu, čímž si cestu zkrátíme o čtyři kilometry.
Po půldruhém kilometru pak značka opouští tok Dyje a začíná stoupat vpravo kaňonem potoka Kajabach, až ke středověkému hradu Kaja.Ten byl sídlem knížecího rodu Kuenringů; koncem 14. století byl jeho držitelem Jindřich z Dubé, později pak rakouští Einzingerové. V současnosti je v něm instalována muzejní expozice o historii hradních pevností na řece Dyji.
Od rozcestníku pod hradem se pak vydáme po značce k obci Merkersdorf a dál pokračujeme silnicí do městečka Hardegg, odkud se po žluté značce vrátíme zpět do Čížova. Toto 25 kilometrové putování rakouským úsekem Národního parku Podyjí rozhodně nezklame žádného milovníka přírodních krás.
Údolí Dyje je jedním z posledních zachovalých hlubokých říčních údolí ve střední Evropě, které nebylo dosud zatopeno přehradou ani narušeno průmyslovou či rekreační výstavbou. Je to zřejmě i proto, že větší část toku Dyje tvoří již přibližně 900 let zemskou hranici mezi českými zeměmi a Rakouskem. Za zachování tohoto téměř 40 kilometrů dlouhého údolí mezi Vranovem a Znojmem tak můžeme paradoxně vděčit i železné oponě, neboť do roku 1989 se značná část krajiny v okolí řeky nacházela v zakázaném hraničním pásmu.
S ohledem na mimořádné přírodovědné hodnoty krajiny dyjského údolí byla část údolí Dyje mezi Vranovem a Znojmem roku 1991 vyhlášena za Národní park Podyjí. Rovněž na rakouské straně je vyznačené území údolí Dyje chráněno obdobným způsobem.
Hardeggská vyhlídka s nádherným pohledem na stejnojmenný hrad a město, hrad Hardegg
Doporučená mapa : Edice KČT č. 81 PODYJÍ 1 : 50 000