Putování za megality z dávných věků
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Těmi nejstaršími dochovanými „památkami“ světa jsou bezesporu takzvané megality, tedy hrubě opracované kameny, samostatné nebo různě seskupené, každopádně magické a opředené pověstmi. Mezi ně se právem řadí kamenní obři mezi Myslkovem a Veletínem v Čertově hrbatině, tudíž cíl výšlapu tím byl jasně dán.
Za čím jedeme?
Křovím, kopřivami, trním. To byly jen některé překážky na cestě k těmto významným megalitům. Ale jako vždy to stálo za to. Celý les protínal taras z nasucho naskládaných kamenů, který tvořil jediný orientační prvek v téhle jinak nepřehledné spleti. Kolem menší, větší i doslova obří balvany z doby, kdy ledovec před sebou hrnul vše.
Myslkovský obětní kámen
Atypický balvan označovaný jako obětní kámen s řadou proláklin. Nejvyšší místo sahá zhruba 135 cm nad okolní terén, prostornou svrchní plochu doplňují tzv. obětní mísy. Podle misek v kameni se snad osada dříve jmenovala Miskov.
Myslkovský dolmen
Dolmen. Z galského dol = stůl, men = kámen. To už jsou stavby, skládají se z několika stojících menhirů, přes které je položen plochý kámen. Vypadá to jako obrovský stůl, který ale stejně dobře mohl sloužit jako přístřešek, svatyně či obětiště, ale nejčastěji to jsou různé hroby.
Myslkovský dolmen je megalitickou stavbou jen zpola. Úzká mezera mezi dvěma přírodními svislými balvany je přiklopena masivním stropním kamenem. Zdá se, že byl po ruce hned nad nimi. Stavba, i když je napůl přírodním výtvorem, však byla patrně jako dolmen používána, a funguje tak dodnes.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a pití z vlastních zásob, ovšem osvěžení v hospůdce na závěr rozhodně nechybělo.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Drsný porost v místech, kudy jsem procházel byl ale vykoupen tím, co všechno jsem viděl.
Ostatní informace
Neplatilo se krom piva nic.