Loading...

romantické hrady v okolí Žiliny

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou Na kole

Vydejme se teď po pozoruhodné historii 3 nejkrásnějších hradů v Žilině a okolí.Navštívíme BUDATÍNSKÝ HRAD v Žilině,hrad STREČNO a mohutnou zříceninu hradu LIETAVA.

Strečno
Strečno  •  Foto: radimm

Budatínský hrad,přestavěný na zámek(vzhledem,ale hrad stále připomíná),. Byl postaven v II.polovině 13. století. V minulosti patřil mezi vodní hrady, které byli chráněny tokem řek a vodními přehradami. Jeho nejstarší částí je obytná románská věž, kterou obýval také Matúš Čák Trenčiansky. Začátkem 14. století, v době jeho panování věž opevnili a vystavěli jednotraktový palác. Po roce 1545 byl zámek renesančně přestavěn a později barokově upraven. K nejznámějším vlastníkům zámku patřili Szunyoghovci, v době jejich pobytu v létech 1487 - 1798 hrad přešel největšími stavebními úpravami. K témuž období se váže i pověst o krásné Kataríně, dcéři zámeckého pána Szunyogha, kterou dal její otec zaživa zazdít.Datum renesanční přestavby, rok 1551 - je zaznamenán na krbu prvního poschodí věže. V 18. století, když zámek úplně stratil funkci pevnosti, postavili na zvyšcích opevnění barokově-klasicistický zámek.V roce 1798 přešel Budatínský zámek do majetku rodu Čákyovců, kterým patřil až do roku 1945. Postihli ho i revoluční události v rocích 1848 - 1849, kdy téměř celý vyhořel a od té doby dlouhý čas chátral.

Celkovou obnovu zámku začali jeho majitelé až v rocích 1920-1922.
Dnes sídlí v zámku Považské muzeum, které se specializuje na dokumentaci a výskum drotářství a vlastní více jako 1200 kusů drotařských exponátů. Je to největší a jedinečná zbírka svého druhu na světe.V muzeu jsou soustředěny také archeologické nálezy ze starší doby kamenné (20 000 roků p.n.l.)
Mohutná zřícenina hradu Lietava je už zdaleka viditelná při cestě z Žiliny na Rájecké teplice.Přístupná je po turistické značce z obcí Lietava nebo Lietavská Svinná.hrad Lietava patřil k největším fortifikačním stavbám středověkým Horních Uher a byl sídlem významného panství. Hrad se nachází na hřebeni vrcholu Cibuľník (633 m) na severovýchodním okraji Súlovských vrchů. Z hradu se otevírají fantastické pohledy na Súlovské vrchy, Žilinu, ale i Malou Fatru a Strážovské vrchy. Za pěkného počasí je dokonce vidět Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech. Hrad je volně přístupný celoročně, ovšem pouze na vlastní nebezpečí.

Hrad za sedm století své existence prošel pozoruhodným stavebním vývojem. Přesný letopočet jeho vzniku není znám, první doklady o existenci Lietavy pocházejí z počátku 13. století. Lietava tehdy ale měla podobu jen nevelkého kamenného hrádku, jehož částí můžeme nalézt v dnešním horním hradě. Dalším rozšiřováním a opevňováním získala Lietava v 16. století podobu mohutné a nedobytné renesanční pevnosti, která svému účelu sloužila až do století 18.

Strečno
Strečno  •  Foto: radimm

Strečno je jedna z nejznámějších hradních zřícenin na Slovensku.Slovenská národní kulturní památka - hrad Strečno je velkolepá zřícenina kdysi jednoho z nejvýznamnějších slovenských hradů na vysoké kolmé skále nad levým břehem Váhu poblíž stejnojmenné obce. Hrad se nachází na začátku velmi úzké soutěsky, tzv. Strečnianského prielomu. Návštěvník procházející hradní expozicí může obdivovat mnohé dochované architektonické prvky, pozdně gotická okna, pozůstatky kleneb, ale převážně žebrový systém stropu kaple, jež byla i barevně vymalována. Při velké rekonstrukci z konce 20. století byly mnohé prostory zastřešeny a jejich prostor upraven pro expozici o stavebním i historickém vývoji hradu. Zajímavostí je i nádherný výhled ze zpřístupněné velké hradní věže.Na protějším břehu leží skromější zbytky tzv.Starého hradu,přístupného po červené značce.

Hrad se poprvé připomíná v době Matúše Čáka Trenčanského. Vznikl pravděpodobně však již na přelomu 13. a 14. století. Začátkem 15. století se dostal do královských rukou a stal se majetkem uherských královen Barbory Celské a později Alžběty.

V roce 1444 se dostal do majetku rodu Pongrácovců z Liptovského Mikuláše, kterým patřil do roku 1469 a poté často měnil své majitele - patřil například Janu Korvínovi, Janu Zápolskému, Mikuláši a Petrovi Kostkovým atd. V 17. století patřil Františkovi Vesselényimu a Löwenburgovcům.

Strečno
Strečno  •  Foto: radimm

Hrad v 17. století poskytoval útočiště povstalcům při Thökölyho povstání. Po potlačení tohoto povstání byl za vlády Leopolda I. hrad pobořen a od té doby chátral. První konzervační práce na hradě byly provedeny počátkem 20. století, kompletní rekonstrukce byla provedena v 90. letech 20. století a hrad byl poté zpřístupněn veřejnosti a byla v něm umístěna pobočka Povážského muzea.

Hrad má nepravidelný půdorys, jenž vznikl stavební činností soustředující se v průběhu staletí kolem jádra hradu. Nejstarší částí hradu byla hranolová obytná věž přístupná mostem přes příkop z jižní strany. Na severní straně se nacházelo čtyřhranné nádvoří s hradními paláci a kaplí vybudované v 15. století. K těmto budovám přiléhalo severní podhradí s velkou, šikmě postavenou věží přímo nad řekou na hřebeni skály.

Strečno
Strečno  •  Foto: radimm

Vnitřní část hradu byla v 15. století rozšířena o nový dvoupatrový hradní palác vysunutý na východ až na okraj skal nad Váhem. Kotkovci vybudovali před hradem nové renesanční předhradí, jehož opevnění splňovalo dobové požadavky vojenské techniky. V 17. století bylo opevnění hradu ještě doplněno třemi okrouhlými bastiony, které se však nedochovaly a jsou známé pouze z dobových vyobrazení. Hrad byl v té době nejpevnějším hradem (hradní pevností) celého Pováží.

Na hradě Strečno se natáčli záběry z filmu Dračí srdce.


Skvělé ubytování a dovolenou můžete strávit v Rájeckých Teplicích.Nejenom samotné lázně, ale také pěkné okolí, s dominantou Slnečných skal,Vám má co nabídnout.

Všechny tři hrady jsou krásné.Výstup na Lietavu je kapku náročnější.

Lietava je volně pšístupná zřícenina.Ostatní dva zmiňované hrady jsou otevřeny jen v sezoně.Vstupy jsou okolo 3 eu.

ze Strečna vede červená magistrála na Fatranské Martinské hole.Byť je tůra poměrně náročná,patří hřebenovka k nejkrásnějším v oblkasi Malé Fatry.


Poslední aktualizace: 27.12.2010
romantické hrady v okolí Žiliny na mapě
Autor: radimm
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí romantické hrady v okolí Žiliny

STREČNO-HRAD A VESNICE
STREČNO-HRAD A VESNICE
Hrad
STREČNO JE KULTURNÍ PAMÁTKA V NEDÁVNÉ DOBĚ OPRAVEN.ZACHOVANÁ ARCHITEKTURA…
0.3km
více »
Nezbudská Lučka
Nezbudská Lučka
Rozcestí
Nezbudská Lučka – turistické rozcestí uprostřed stejnojmenné vesnice, na …
0.4km
více »
Ze Spiše na Pováží, 2. část (z Liptova přes Oravu do Pováží) - cykloretro 2008
Ze Spiše na Pováží, 2. část (z Liptova přes Oravu do Pováží) - cykloretro 2008
Cestopisy
Druhou část slovenského cestopisu tedy zahajujeme na Liptově, kde se časně…
0.4km
více »
prechod cez malu Fatru
prechod cez malu Fatru
Trasa
Trasa vedie zo Strecna(parkovisko pod hradom) cez skoro vsedky…
0.4km
více »
Strečno
Strečno
Městečko
Obec ležící na levém břehu řeky Váh, východně od Žiliny. První písemná zm…
0.5km
více »
Víkend na Malej Fatre
Víkend na Malej Fatre
Tipy na výlet
Už tradične sme si naplánovali stráviť víkend na Malej Fatre. Cho…
0.5km
více »
Na hrad Strečno
Na hrad Strečno
Tipy na výlet
Na majestátný Hrad Strečno, který se vypíná na mohutné vápencové skále nad…
0.5km
více »
Strečno
Strečno
Tipy na výlet
Zříceninu hradu Strečno najdeme nad stejnojmennou obcí nedaleko města Žilina... Do Strečna jezdí pravidelná autobusová linka z…
0.5km
více »
Slovensko kolo 2008 část 2.
Slovensko kolo 2008 část 2.
Cestopisy
  11.8.2008 Slunečné ráno na fotbalovém hřišti slibuje krásný den, byť první vykouknutí ze stanu se zdá jaksi zamlžené, zbytky vlhka rychle vyprcháv…
0.5km
více »
Krátké toulky Malou Fatrou
Krátké toulky Malou Fatrou
Cestopisy
Než sedět v srpnu doma a šetřit dovču jsem se rozhodla, že vezmu pár kamarádů a vyrazíme na slovenskou Malou Fatru. Hned v Praze…
0.5km
více »
zavřít reklamu